Covid – 19 Aşı Uygulamasında Veteriner Hekimler Tepkili

Koronavirüs’e karşı Türkiye’de aşı çalışmaları başlarken sağlık çalışanları en öncelikli ve en riskli grup olarak belirlenirken Veteriner Hekimler sağlık çalışanı statüsünde değerlendirilmemelerine tepki gösterdiler

Covid – 19 Aşı Uygulamasında Veteriner Hekimler Tepkili

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’e karşı Türkiye’de aşı çalışmaları başlarken, öncelikli ve riskli gruplara ilk doz aşılar yapılmaya başlandı.

Bu kapsamda sağlık çalışanları en öncelikli ve en riskli grup olarak belirlenirken Veteriner Hekimler sağlık çalışanı statüsünde değerlendirilmemelerine tepki gösterdiler.

Başta Veteriner Hekimleri Merkez Konseyi olmak üzere farklı İllerin Veteriner Hekimler Odaları tepkilerini dile getirdiler.

Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası da konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Oda adına açıklama yapan Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cazim Bulut’un açıklamaları şöyle:  

“MESLEK CAMİAMIZI DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”

“Özellikle hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik hastalıklarla mücadele eden ve hayvansal gıdanın sağlıklı bir şekilde soframıza kadar gelmesinde büyük emekleri olan Veteriner Hekimlerin görmezden gelinmesinin üzücü. Ülkemizde Covid 19 aşı uygulamasında öncelikli ve riskli olarak belirlenen meslek gurupları içerisinde Veteriner Hekimlerin olamaması meslek camiamızı derinden üzmüştür. Bizler yıllardır olduğu gibi pandemi döneminde de zoonotik hastalıklar başta olmak üzere veteriner halk sağlığı ve güvenli gıda alanlarında 7/24 özverili bir şekilde görev yapmaktayız. Bununla birlikte pandemi sürecinde oluşturulan Bilim Kurulu’nda 3 Veteriner Hekim akademisyen bulunmakta, yine virüsü ilk defa izole eden ülkemizde yürütülen yerli aşı çalışmalarının başında Veteriner Hekimler yer almaktadır.

“VETERİNER HEKİM’İN SAĞLIK ÇALIŞANI OLARAK KABUL EDİLMEMESİ ANLAŞILIR GİBİ DEĞİLDİR”

Hâl böyleyken Veteriner Hekim’in sağlık çalışanı olarak kabul edilmemesi anlaşılır gibi değildir. Düşünün ki aşıyı üreten Veteriner Hekim aşı olamıyor. Tekrar üzerine basarak ifade etmek istiyorum ki bizleri üzen aşıda öncelikli olmamamız değil, sağlık çalışanı olarak görülmememizdir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 15:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gakgo
Gakgo - 1 yıl Önce

Veteriner hekim ve fakültesi çalışanları

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109