Covid-19'u Atlasanız Bile Belirtileri 6 Haftadan Fazla Sürebiliyor

İsviçreli bilim insanlarının yaptığı bir araştırma, Covid-19'un bazı belirtilerinin risk grubunda olmayan hastalarda bile 6 haftadan fazla sürebileceğini ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 33'ü, Kovid-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra dahi yorgunluk, koku veya tat kaybı, sürekli öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlerde bulundu. İşte detaylar...

Covid-19'u Atlasanız Bile Belirtileri 6 Haftadan Fazla Sürebiliyor

Araştırmayı; Cenevre Üniversitesi (UNIGE), Cenevre Üniversite Hastanesi (HUG) ve Cenevre Kantonu Genel Sağlık Müdürlüğü'nden doktor ve epidemiyologlardan oluşan bir ekip gerçekleştirdi.

Araştırma, Kovid-19 testi pozitif çıkan ancak durumu hastaneye yatmayı gerektirmeyen yaklaşık 700 kişi üzerinde yapıldı.

Araştırmaya katılanların yüzde 33'ünün Kovid-19 teşhisinden yaklaşık 6 hafta sonra bile yorgunluk, koku veya tat kaybı, nefes darlığı şikayetinin olduğu aktarıldı.

'BELİRTİLER VE BU BELİRTİLERİN NE KADAR SÜRECEĞİ TAHMİN EDİLEMEZ'

Cenevre Üniversitesi'nden araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, Kovid-19'un 2020'nin başlarında ortaya çıkmasından bu yana hem doktorla hem de virüs bulaşan hastalar açısından belirtilerinin çeşitliliği ve süresinin "tahmin edilemez" olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, "Kovid-19 özellikle, alışılmadık derecede uzun süreli bir hastalığa neden olma potansiyeline sahip gibi görünüyor" ifadesi yer aldı.

Cenevre'deki araştırma, yüzde 69'u Kovid-19'un komplikasyonlarına bağlı risk faktörleri altında olmayan hastalar üzerinde yapıldı.

Teşhisten 6 hafta sonra bir veya birden fazla semptom görüldü

Araştırmaya katılan 669 kişinin yaş ortalamasının 43, bunların yüzde 60'ının kadın ve yüzde 25'inin de sağlık uzmanı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Teşhisten 6 hafta sonra dahi katılımcıların üçte birinde Kovid-19 ile ilgili bir veya birden fazla semptom görüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7