Cumhurbaşkanı Erdoğan, Açıkladı! Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genişletildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni koronavirüs tedbirleriyle ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıyı Millet Haber Ajansı adına Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık da takip etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında sokağa çıkma kısıtlamasını genişlettiklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Açıkladı! Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genişletildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke ve dünya gündeminin konuşulduğu kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan yeni kısıtlama kararlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına; Bakanlar ve sınırlı sayıda gazetecinin yanı sıra Millet Haber Ajansı adına televizyonlarımız Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık da katıldı. Zeki Akbıyık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını külliyedeki toplantı salonundan takip etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları;

Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu koronadaki gelişmelerdi. Dünyanın her yerinde hiç görülmedik bir tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor. Yeni bir takım tedbirleri hayata geçireceğimizi paylaşmıştık. Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin daha dikkatli davranmasını gerektirmektedir. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür çarelerden başka bir şey bulunmuyor.

İŞTE ALINAN YENİ KARARLAR

Genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır.

Bu kısıtlama hafta sonları, Cuma akşamı 21.00’dan Pazartesi sabahı saat 05.00’a kadar kesintisiz devam edecektir.

Yani Cumartesi, Pazar artık evlerimizdeyiz. Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır.

Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket servis hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.

Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecekler.

Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesiyle amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak, tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum.

Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacaktır.

Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda yine bu sayıyı geçemeyecek.

Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecekler.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alışveriş merkezi  ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek verebilecektir.

Ayrıca alışveriş merkezlerine girişte HES kod uygulamasına geçilecektir.

Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararıyla sınırlandırılabilecektir.

Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatlerinin 10.00 ile 16.00 arası olarak uygulanabilecektir.

50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecektir.

Bu hususlarla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığı’mızın yayınlayacağı genelgede yer alacak ve Salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacaktır.

Bu türlü tedbirlerin salgının artışının önüne geçtiği bilimsel tespitten hareketle aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 20:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan
Serkan - 6 ay Önce

Bizde meşhur bir laf vardır BEKARA KARI BOŞAMAK ÇOK AMA ÇOK KOLAY Allah rızası için o kadar kısıtlama getirdin eyvallah tek bir kelime esnafa destek var dıye bir şey ağzından çıktımı tutturmuş CHP ha CHP 20 yıldır bu ülkeyi sen yönetiyorsun

Harputlu
Harputlu - 6 ay Önce

Esnaf yıllardır söylediği yalanın, yediği haram lokmanın, aldığı verdiği faizin cezasını çeksin az..boşuna ağlamayın Allah’tan af dileyin keyfiniz yerindeyken görmediğiniz düşünmediğiniz garibanı anlayın şimdi.. üç kuruşluk malı on kuruşa sattığınız aç gözlü zamanlarınızda kazandıklarınızı harcayın..doğru helaliyle iş yapan zekatını verenler baş tacımız..

Fatma
Fatma - 6 ay Önce

Evde cigarayıda yasak edeydin reis bey keşke kocam koronadan çok zeher saçıyı içerek

Havuzlar açık olsun
Havuzlar açık olsun - 6 ay Önce

Havuza bende gidiyorum bel fıtığım var hastalık raporu olanlara açık olsa başka kimseyi almasalar içeri keşke

Soner kurt
Soner kurt - 6 ay Önce

Neyin kafasında siniz esnaf olmazsa iscide olmaz e be salak hemserilerim neyin kafasında siniz yoksulluk alt safrada iken üst safraya çıkacak bu hırsızlık adam vurma namusuzluk sayısını daha da arttiracak inanın yakında millet bir birini vurmaya başlar kendi adıma aç kalirsam zenginin anasini s... Çünkü çoluk çocuğum var de haydi hodri meydan

Baran Yavuz
Baran Yavuz - 6 ay Önce

Aç köpek gibi saldırırım deyi soner dikkatli olun zenginler korona iyice dengesiz etti milleti

Cagatay
Cagatay - 6 ay Önce

İyi ki zeki gitmiş. Yoksa kısıtlamaları nerden öğrecekti Elazığ halkı.

Zeynep Karabulut
Zeynep Karabulut - 6 ay Önce

Havuzlar kapatıldı ama hastalığı sebebiyle yüzmek zorunda olanlar için bi alternatif planınız var mı yoksada üretin lütfen


SIRADAKİ HABER

banner103