Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Toplantıyı Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı olarak takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millete seslenişini Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı olarak takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Dünyanın ve bölgemizin savaşların ve çatışmaların sancılı bir süreçten geçtiği şu dönemde Türkiye rotasından sapmadan hedeflerine doğru ilerliyor.

2023 hedefleri ve 2053 vizyonuyla sembolleştirdiğimiz kendi yol haritamıza bağlı kalmayı başardık. Artık her alanda kendi ayaklarının üzerinde durabilen bir Türkiye var.

Gelişmiş ülkelerin bile çaresiz kaldığı sınamaları Türkiye'nin en az kayıpla geride bırakması birilerinde rahatsızlığa yol açıyor. Uluslararası baskıları milletimizle birlikte göğüsledik. Sınırlarımıza dayanan tacizleri, yaptığımız sınır ötesi harekatla milletimizle püskürttük.

En büyük sağlık krizi olan koronavirüs salgının üstesinden sağlık sistemimizin gücüyle milletimizle birlikte hep beraber yok ettik. Vatandaşlarımızın hayat pahalılığı nedeniyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Dar gelirli insanların alım güçlerindeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alırken diğer yandan ücretlerde yaptığımız artışla bunu dengelemeye çalışıyoruz.

Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz. Haziran ayı itibarıyla başvuruları başlayacak Aile Destek Programı gibi yeni uygulamalarla insanımızı sahipsiz bırakmayacağız.

Doğal gaz yardımında son 2 ayda 114 milyon lirayı aşan kaynağı vatandaşlarımıza aktardık. Şu hususu da kamuoyuyla paylaşmak isterim.

Ekonomi programımızın merkezinde istihdamı korumak ve geliştirmek vardır. Bu sayede üretim tarafında oldukça iyi bir yerdeyiz. Yaptığımız yatırımların meyvelerini toplama vaktidir.

Stokçuluk ve fiyatları etkileme suçuyla ilgili cezaları yeniden düzenliyoruz. Bu tür suçlara verilen cezaları caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz.

KONUT FİNANSMANI KONUSUNDA 3 AYRI PAKET

Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var. Son dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşaasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler.

İnşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs başı itibarıyla yüzde 40'ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. Bunların yanında TOKİ vasıtasıyla yürüttüğümüz düşük maliyetli sosyal konut projelerine hız veriyoruz.

Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli rakama kadar 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecek.

Müteahhitlere, şehir içinde küçük parsellere konut yapmaları için metrekaresi belli fiyatın üzerinde satılmama şartıyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız.

YERLİ VE MİLLİ PASAPORT GELİYOR

Yerli ve milli pasaport üretimine geçiyoruz. Pasaport üretimini ülkemizde gerçekleştirecek alt yapıyı kurduk. Yeni pasaportumuzun sayfaları Topkapı ile başlayıp birinci meclis ile sona eriyor ve ortasında da Ayasofya camii bulunuyor. Ağustos ayı itibariyle vatandaşlarımıza verilecek yeni pasaportlarımızın hayırlı olmasını diliyorum.

Şu anda 3 milyon 700 bin Suriyeli bizim kardeşimizdir ve onlara sahip çıkacağız. Bay Kemal senin ortakların varsın PKK mensubu olsun: Sen onlarla beraber Ankara’dan İstanbul’a yürümeye devam et. Ama biz bu kardeşlerimizle ensar kültürü içinde yolumuza devam edeceğiz. Asla taviz de vermeyeceğiz. Ancak inananlar kardeştir ve kardeşliğimizi koruyacağız. Şimdi Suriye'nin kuzeyinde briket evleri yapıyoruz. Bunların inşası devam ediyor. Bugüne kadar ülkemize gelen Suriyelilerden 500 bini güvenli hale getirdiğimiz yerlere dönüş yaptı. 4 milyon kişinin de İdlib başta olmak üzere bulundukları yerde kalmalarını sağlıyoruz. Uluslararası kuruluşların desteğiyle Suriye topraklarında 14 ayrı yerde okulu, hastanesi, sanayisi, tarımıyla gereken tüm alt yapıya ait 200 bin konut inşa edilmesini sağlıyoruz. Amacımız 1 milyon suriyelinin tüm insani şartlara sahip bu şehirlere geri dönüşümü tayin etmektir. Kurumlarımızın çalışmalarına göre 1 milyondan daha fazla işinin geri dönmek için gönüllü olduğunu gösteriyor. Çalışmalar ilerledikçe bu sürecin ayrıntılarıyla ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşacağız. Sınır dışı edilen Suriyeli sayısı 20 bini bulmuştur.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2022, 20:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zaza
Zaza - 2 hafta Önce

Ne oldu da bir saat içindi Ulukent mahallesinde 650 bin TL olan ev 900 bine çıktı bu işler hayal

?
? - 2 hafta Önce

0/99 çok düşük değil 250 bine ev zaten yok ustelik 2900 taksitle geri ödemesi 180 bin faizle gerek yok

SIRADAKİ HABER

banner109

banner117