Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aday Listesini Uçakta Hazırladı

Elazığ’dan 74 Milletvekili Aday Adayının olduğu AK Parti’de adayları belirlemek için çalışmalar sürüyor. AK Parti’de siyaset yapan milletvekilleri ve aday adaylarını liste heyecanı sararken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın milletvekili listeleriyle ilgili ilk çalışmasını Özbekistan-Güney Kore gezisi sırasında uçakta ve gece otelde yaptığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aday Listesini Uçakta Hazırladı

24 Haziran tarihinde yapılacak olan genel seçimler öncesinde Elazığ’da 74 isim AK Parti’den aday adaylığı müracaatında bulunmuştu. Aday adayları için heyecanlı bekleyiş devam ederken, AK Parti’de adayların kim olacağına dair çalışmalar sürdürülüyor.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk etapta oluşturduğu listede, halen milletvekili olanlardan sadece 120 ismin bulunduğu öne sürüldü. Parti, milletvekili adaylarını 5 kritere göre tarıyor.

  

UÇAKTA VE OTELDE ADAY ADAYLARINI İNCELEDİ

AK Parti kulislerine göre, parti genel merkezinde başvuru yapan aday adaylarıyla ilgili inceleme ve eleme çalışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekili aday listeleriyle ilgili çalışmaya son yurtdışı gezisinde başladığı ortaya çıktı. Erdoğan, her zamankinin aksine, Cumhurbaşkanlığı’nda beraber çalıştığı ekibi de bu geziye götürdü ve resmi görüşmeler dışında kalan zamanda milletvekili listesi üzerine çalıştı. Erdoğan, özellikle gece geç saatlere kadar kaldığı otelde ekibiyle çalıştı.

  

MEVCUT MİLLETVEKİLİ LİSTELERİNİ TARADI

Erdoğan’ın ilk olarak mevcut milletvekili listelerini taradığı ve bu vekillerden 120’sinin yeniden milletvekili seçilecek yerlere konulduğu öne sürüldü. Yapılan detaylı çalışmadan sonra 316 kişilik gruptan en fazla 130-135 kişinin listeye gireceği iddia edildi. İktidar partisinin yapılan seçimlerde mevcut milletvekillerini yüzde 40-50 oranında değiştirdiği biliniyor. Parti kurmayları, yenilenmenin bu kez daha fazla olacağını iddia ettiler. AK Parti’de 2007 seçimlerinde 168, 2011 seçimlerinde 167, 2015’teki 7 Haziran seçimlerinde 185, 1 Kasım seçimlerinde 53 isim listeye konulmamıştı.

  

BEŞ KRİTER ESAS ALINDI

Partideki yenilenme çalışmalarında beş kriter uygulandığı belirtildi. Aday adaylarının FETÖ bağlantıları, yakın akraba ve arkadaşları arasında FETÖ’cü olup olmadığı, buna ilişkin istihbarat raporlarıyla da desteklenerek inceleniyor. Başvuran isimlerin ‘akçeli işlerle’ ilgili bölgesinde ve yerelde hakkında çıkan iddialar, teşkilat ve parti tabanı tarafından kendisi hakkında yapılan değerlendirmeler de dikkate alınıyor. Mevcut milletvekillerinin ise Meclis’te gösterdiği performans ve devamlılıklarına bakılıyor. Erdoğan’ın geçtiğimiz dönem AK Parti milletvekillerinin Meclis çalışmalarına devamına ilişkin listeyi istediği de öğrenildi.

  

SADAKAT VE GÜVEN

Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı konuşmada, “En ideal listeyi çıkacağız” sözleri de yeni dönem için önem taşıyor. Yeni AK Parti grubunda, Meclis’te sayısal çoğunlukla ilgili sıkıntı yaşanabileceği de göz önünde bulundurularak, gruba girecek tüm isimlerin ‘sadakat ve güven esasına’ göre seçileceği belirtiliyor. Geçmiş dönemde parti politikalarına ters düşen isimler listeye konulmayacak. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ekibinden adaylık başvurusu yapan isimlerin de bu elemeye takılacağı kaydediliyor. Son çalışma, Erdoğan İngiltere ziyaretinden döndükten sonra partide oluşturulan üst kurulla birlikte yapılacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipçi
Takipçi - 3 yıl Önce

Liste iyi hoş güzelde 5 niye boş???? Sende haklısın elazığda 5 doğru düzgün kaliteli adam çıkarmak bile zor zorlasan 4 tane çıkıyor...

Mekatronik
Mekatronik - 3 yıl Önce

1-Tahir Öztürk2-Fikri Küçükel3-Metin Bulut4-Tolga Ağar5-

SIRADAKİ HABER

banner7