Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Binalarda Güçlendirme Yerine Yenileme Çağrısı

İzmir’de deprem konutlarının temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Buradan imkanı olan vatandaşlarıma afet riski altındaki binalarını hızla güçlendirmeleri veya gerekiyorsa yenilemeleri çağrısında bulunuyorum. Üzmeyim, kırmayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Binalarda Güçlendirme Yerine Yenileme Çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ekim tarihinde İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde çöken ve ağır hasar görerek ilk etapta acil yıkımı gerçekleştirilen 71 binanın bulunduğu alanlarda yeni yapılacak konut ve iş yerlerinin temel atma törenine katıldı.

Temel atma töreninde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, risk altında bulunan binaların güçlendirmesi ile ilgili açıklama yaptı.

ERDOĞAN: ŞAHSEN BEN GÜÇLENDİRMEKTEN DEĞİL, YENİLEMEKTEN YANAYIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesela binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı kredi miktarını 125 bin liradan 200 bin liraya bina güçlendirme kredisini de 50 bin liradan 80 bin liraya kadar çıkardık. Konut alımları için toplam kredi tutarını da 625 bin liradan 1 milyon liraya yükselttik. Tüm kurumlarımız ve imkanlarımızla vatandaşlarımızla el ele vererek inşallah bu süreci tamamlayacağız. Elbette afetlerin beklemeye geçmediğini, her an yeni afetlerle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Buradan imkanı olan vatandaşlarıma afet riski altındaki binalarını hızla güçlendirmelerini veya gerekiyorsa yenilemeleri çağrısında bulunuyorum. Üzmeyim, kırmayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım. Gelin güçlendirmeyi değil, yenilemeyi tercih edelim. Hem proje bazında hem de yenilemeyle çok daha farklı ve çok daha güçlü bir imkana sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
100. YIL MESLEK LİSESİ
100. YIL MESLEK LİSESİ - 3 ay Önce

ELAZIĞ 100. YIL Mes. Lisesine 40 yıllık binaya hangi akıllı Güçlendirme Kararı verdi?

Bu devletin parasını israf etmektir, haramdır.

Palyly
Palyly - 3 ay Önce

Reis çok önemli bir noktaya değinmiş lütfen dikkate alsın herkes şakası yok bu işin

Ayhan
Ayhan - 3 ay Önce

Orta hasarlıların gözü aydın. Hayırlısı olur inşanllah

SIRADAKİ HABER

banner103