banner83

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ Depremi Üzerinden Örnek Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Okullardan Yarınlara” programına katılarak açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ depremini örnek göstererek okulların afet bölgelerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek afet bölgelerinde okulların eğitim dışında barınma alanı olarak da kullanıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ Depremi Üzerinden Örnek Verdi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Okullardan Yarınlara” programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyacı olan 13 bin okulun yapımı için kampanya başlattı.

Başlatılan kampanyada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, okulların afet bölgelerinde çok önemli olduğunu vurgulayarak; deprem riski yüksek olan illerde okullara öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ’daki depremin ardından vatandaşların barınma alanı olarak okulları tercih ettiğini ifade ederek bu nedenle riskli bölgelerdeki okulların ayrıca önemli olduğunu belirtti.

ERDOĞAN: ELAZIĞ’DA DA UZUN BİR SÜRE BU AMAÇLA KULLANILDI

Salonda gösterilen harita üzerinden isteyen bağışçının istediği bölgedeki okulun yapımını veya deprem güçlendirmesini üstelenebileceğinin altını çizen Erdoğan, “Benim sizden ricam şu, deprem riski yüksek alanları öncelik vermenizdir. Çünkü bu bölgelerde yapılan okullar öğrencilerimiz için güvenli çatılar olmanın yanında deprem sonrasında vatandaşlarımızın sığınacakları barınma alanları olarak kullanılabilecek. Gerek ağır hasarlı binaların tamamen boşaltılması, gerek artçı sarsıntılar sebebiyle diğer binalara bir müddet girilememesi sebebiyle bu tarz yerlere ihtiyaç duyuluyor. Elazığ’da spor salonlarından okullara kadar depreme dayanıklı olarak inşa edilmiş tüm kamu binaları uzunca bir süre bu amaçla kullanıldı. Masalara bırakılmış olan kartlara yazacağınız bağışlarınız buradaki ekranlarda da görünecek. Böylece kimin nerede, hangi okulun veya okulların inşasını üstlendiğini Türkiye buradan takip edebilecek” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: OKUL VE YURTLARIN İNŞAATINDAKİ TÜM GİDERLERİ KDV’DEN MUAF TUTTUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca ekranları başında bizi izleyen vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum, kampanyamız sadece bu salonda bulunan arkadaşlarımızla sınırlı değil, imkanı olan her vatandaşımız sadaka-i cariye olarak dilediği yerde ister derslik, ister okul şeklinde katkı ile bu kampanyaya iştirak edebilir. Bağışlarınızla inşa edilecek okullarda eğitim-öğretim görecek öğrencilerin her biri sizin manevi evlatlarınız olacaktır. Bu okullarda yetişecek her evladımızın ülkesine ve milletine yaptıkları katkıların manevi hasılasından size de pay düşecek. Böylesine bitip tükenmek bilmeyen hayr içinde yer almanın hazzı pek az örnekle karşılaştırılabilir. Fani olan bizler bu dünyadan göçüp gittikten sonra da arkamızda hizmet vermeye devam edecek eserler bırakacak olmaktan daha büyük bir mutluluk kaynağı yoktur. Buralardan yetişecek olan yavrular size yaptıkları dualarla inanın sizler de ebedi alemde çok daha rahat edeceksiniz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın sözünü kendisine rehber edinmiş bir yönetim olarak biz de bu hayr işini destekleyenlere her türlü kolaylığı gösteriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımıza yapılan her türlü ayni ve nakdi bağışın tamamı gelir vergisinden düşürülebiliyor. Bağışçı desteği ile yapılan okul ve yurtların inşaatındaki tüm giderleri KDV’den muaf tuttuk” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7

banner47