Cumhurbaşkanı Erdoğan Esnafa Sağlanacak Destekleri Açıkladı

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esnafa Sağlanacak Destekleri Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"TEK ÇATI ALTINDA ÜRETİLEBİLEN TEK YAPIDIR"

Açılışını yaptığımız patlayıcı tesisiyle yeni nesil elektrikli hibrit sistem zırhlı muharebe araçları ve boran 105 taşınabilir OBÜSlerin ülkemize, savunma sanayimize, TSK'mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu ürünleri geliştirilmesinde katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Günümüzde barışı korumanın yolu her türlü saldırıya hazır olmaktan geçiyor. İstiklal yolunun güçlü bir ordudan geçtiği çok iyi anlaşılmıştır. Yerli ve milli kurumlarla ordumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dünyadaki ender kuruluşlardan biridir. Bugün de kurumumuz, 203 mm'ye kadar silah ve mühimmatı tek çatı altında üretebilen tek yapıdır. Barut fabrikasında sevk barutlarını üretiyor. Tank, obüs, ve havan mühimmatları üretimi yapılıyor. (Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi) Bu tesis sayesinde ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık. 

'TAMAMEN YERLİ İMKANLARLA ÜRETİLECEK'

Artık uçak bombalarımız, mühimmatımız, füzelerimiz ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız. Yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkanlarla üretilecek. Türkiye dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor. Uzaktan kumanda ile insansız çalışabilen zırhlı muhasebe aracımız artık TSK'nın emrindedir. Bugün burada platform makinalı tüfeği inceleme fırsatını bulduk. Diğer alanlarda da bitmesini dört gözle beklediğimiz pek çok proje bulunuyor. Makine ve Kimya Endüstri Kurumumuzun özel sektörle yakın iş birliği halinde ordumuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayarak dışa bağımlılığı bitirecek, bizimle birlikte dostlarımızı da destekleyecek bir yapıya bir an önce kavuşmasını istiyoruz.

MEMUR VE ESNAFA MÜJDE

Emeklilerimize bayram ikramiyesini 1100 liraya çıkaracağımızı söylemiştik. Mecliste görüşülüyor. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatıyoruz. Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz. Salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş, istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler bu desteğe başvurabilecek.Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak. Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi'den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilir. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021'e kadar erteliyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2021, 19:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli Zümrüt
Veli Zümrüt - 6 gün Önce

Reis sahip çıkmasa esnaf bitmişti değerini bilin başkaları umruna almaz

---
--- @Veli Zümrüt - 6 gün Önce

Aynen, Veli Bey. Bitmediği için zaten, sadece 2019-2020 yıllarında 200 binden fazla esnaf kepenk kapattı. Son 16 yılda iflas eden esnaf sayısı da yaklaşık 2 milyon. 2020 yılında günde ortalama 273 esnaf iflas etti. Çok haklısınız(!)

Huzeyfe
Huzeyfe - 6 gün Önce

Reis'imiz; Bütün bu yardımlar hep aynı kişilere,tamam eyvAllah,iyi de,asıl mesele bu esnaf , tüccar,market vb.isyerlerinde kayıt dışı yevmiyeli çalışan işçi,emekçi kardeşlerimizi ne yapacagizl KIYAMET bunların başına çöktü.Bunlari kapsayan ne bir paket nede bir yardım yooook.Ustelik bu Mübarek Ramazan ayında.Bu adamlar hem çok fakir,hemde kiracı ise bunların durumu ne OLACAK.Yokmu bunları duyacak bir ALLAH kulu yönetici!

Serdar
Serdar - 6 gün Önce

Arkadaş yazmış 2019/20 yılı içinde bilmem ne kadar esnaf kepenk kapatmış miş,ne yapalım yani işini bilmeyen esnaf batar tabi,bundan doğal ne var.Devleti ne ilgilendirir.Bir memur, işçi sebepsiz 3 gün ise gelmezse işine son verilir,bunun gibi birşey.10 lira kazanir 15 lira yersen tabii batacaksin.Koskoca fabrikalar endüstri tesisleri batıyor,yani herkesi kurtarmak gibi devletin bir görevi mi var.Cehennemin dibine.Bir zamanlar şehrin en zengini olan yedi sekiz aile battı,şimdi muhtaç durumdalar,ne yapacağız şimdi.Devlet kimin parasini kime verecek arkadaş,bu ne kafa.

23
23 @Serdar - 6 gün Önce

"Bu ne kafa" harbiden serdar sendeki?

Sakar Şakir
Sakar Şakir @Serdar - 6 gün Önce

Şimdi sana nasıl bir yorum yapılır, nasıl bir cevap verilir, bilemiyorum. Senin gibi olmadığımız için ne kadar şükretsek azdır diyeyim, yeterli olur sanırım.

Reiz
Reiz - 6 gün Önce

Sadece esnaf deyil bu günü birlik serbest çalışan sokak satıcılar ne olacakya onlar insan deyilmi ...

SIRADAKİ HABER

banner103