Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Basın Toplantısına Zeki Akbıyık da Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Millet Haber Ajansı adına Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Basın Toplantısına Zeki Akbıyık da Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke ve dünya gündeminin konuşulduğu kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

TOPLANTIYA ZEKİ AKBIYIK DA KATILDI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına; Bakanlar ve sınırlı sayıda gazeteci katıldı. Toplantıya Millet Haber Ajansı adına televizyonlarımız Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık da katıldı. Akbıyık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını toplantı salonunda takip etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SAĞLIK VE GÜVENLİK KONULARI TARTIŞMALARIN DIŞINDA TUTULMALI

Basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın sürecinde sağlık altyapımız, geliştirdiğimiz tedavi protokolleriyle takdire şayan bir durum ortaya koyduk” dedi.

“KRİZ DÜZEYİNDE BİR GÖRÜNTÜYLE KARŞILAŞMADIK”

Salgının seyrine göre gerektiğinde yeni tedbirleri, gerektiğinde normalleşme adımlarını devreye alıyoruz. Salgınla birlikte hayata geçirdiğimiz sosyal koruma kapsamı kapsamında, çalışanlara ve dar kesimlere yaptığımız ödemenin tutarı 18 milyar liraya ulaştı. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan kişilere 20 milyar liranın üzerinde kaynak aktarılmıştır. Nakdi ücret kapsamında 1 milyon 976 bin kişiye 4,4 milyar lira ödeme yapılmıştır. Devlet korumasındaki 640 gencimizi de bu dönemde kamuda işe yerleştirerek mağduriyetlerin önüne geçti. Böylece devlet korumasındaki gençlerimizin istihdam sayısı da toplamda 54 bine yaklaştı. Hastanelerimizdeki yoğunluğun gözle görülür bir şekilde azalması bu tespiti teyit ediyor. Kriz düzeyinde bir görüntüyle karşılaşmadık. Mevsim hastalıkları korona ile benzer belirtiler taşıdığı için süreci daha dikkatli götürmemiz gerektiğinin farkındayız.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİ GENİŞLETME KARARI ALDIK

Eğitimde daha önce okul öncesi ve 1. sınıflarda yüz yüze eğitimi sınırlı bir şekilde başlatmıştık. Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2.3.4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar neticesinde başlatıyoruz. Bunlara ilave olarak ortaokul 8. lise 12. sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek. Uygun bulunan köy okullarında da yüz yüze eğitimde herhangi bir engel görülmemiştir.  Önümüzdeki haftadan itibaren bu tabletleri MEB olarak dağıtmaya başlatıyoruz.

YERLİ AŞI

Yerli aşı geliştirme çalışmalarında oldukça ileri bir düzeye gelindi. Bu anlamda yapılan yatırımların, desteklerin birer birer icraate dönüşmesinin haklı kıvancı içerisindeyiz. 13 ayrı çalışması başlatılmıştı. 5 tanesi insan çalışma safhasına yaklaştı. Alt yapısı uygun firmamızın ayda 20 milyon doz kapasitesi bulunuyor. ikinci bir firmamızın da üretim altyapısını tamamlamasıyla bu rakam ayda 50 milyon dozun üstüne çıkabilecektir. İnsan çalışmaları için önümüzdeki ay bin doz aşı üretilmiş olacak.

'KUŞATMA ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYORUZ'

Önümüze bir harita alıp, özellikle son 10 yılda oluşan krizlere bakınca Türkiye'nin tam manasıyla bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığını görüyoruz. Elbette bedeller ödüyoruz, Terörle mücadelede verdiğimiz her şehidin acısı ilk günkü gibi yüreğimizde tazedir.

'KUŞATMA ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYORUZ'

Önümüze bir harita alıp, özellikle son 10 yılda oluşan krizlere bakınca Türkiye'nin tam manasıyla bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığını görüyoruz. Elbette bedeller ödüyoruz, Terörle mücadelede verdiğimiz her şehidin acısı ilk günkü gibi yüreğimizde tazedir. Türkiye terörle mücadelede tarihinin en başarılı dönemini yaşıyor. Kuşatmanın zincirlerini birer birer kırıyoruz. Ülkemizi bölgesel ve küresel tüm meselelerde dışarıda bırakıp sadece alınan tedbirleri alınan kararlara tabi kılma politikalarını çökerttik. Bugün Türkiye bölge ve dünya siyasetinde onurlu ve etkili bir konumda bulunuyor. Bugün Türkiye insanlığın vicdanı olarak her konuda söz söylecek ve bunu dinletecek bir iradeye sahiptir. Bugün Türkiye kendisiyle beraber tüm dostlarına ve kardeşlerine destek verebilecek ve arkasında durabilecek bir seviyeye ulaşmıştır. Halen çektiğimiz sıkıntıların karşılığını çok yakında karşılığını alacağız. Karadeniz'de keşfettiğimiz doğalgaz rezervi bunun ilk müjdesidir. Son 7 yıldır, maruz kaldığımız saldırılar nedeniyle 2023 hedeflerinden asla taviz vermedik. Ülkemizi hem krizlerden kurtarıyor hem hedeflerine yaklaştırıyoruz.

'ERMENİLERİN YAPTIKLARI KATLİAMLAR CEZASIZ BIRAKILDI'

Son dönemde bölgemizdeki en önemli hadise işgalci Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına yaptığı girişimlerdir. Üstelik Karabağ'da sadece işgal değil aynı zamanda insanlığın yüz karası katliamlar gerçekleştirilmişti. Ermenilerin yaptıkları katliamlar cezasız bırakıldı. ABD, Fransa ve Rusya tarafından oluşturulan Minsk grubu sorunu çözmedi. Kardeş Azerbaycan halkı yıllardır hem işgalin hem de kayıplarının acısını yaşadı. Şu ana kadar Karabağ'daki yerleşim yeri işgalden kurtarıldı. Türkiye olarak en başından beri Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu söylüyoruz. Azerbaycan'ın topraklarını kurtarmasına destek vermek her devletin vazifesidir. Uluslararası toplum Karabağ ve Azerbaycan toprakları işgal edilirken sessizliğe bürünmüştü. Türkiye elindeki gücü ve imkanları bu haksız, hukuksuz, çirkin oyunu bozmakta kararlıdır. Bunun için BM'de "dünya 5 ten büyüktür" diyoruz. Azerbaycan'ın Karabağ'ı ve işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde yaptıklarımız bundan ibarettir.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 20:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dikkat dikkat
Dikkat dikkat - 8 ay Önce

Meto kıskanırsa seni ayağını kaydırır dikkat et zeki

Bekir Deveci
Bekir Deveci - 8 ay Önce

Bugüne kadar 4 milletvekili Cumhurbaşkanına bu kadar uzun süreli yakın olmamıştır

Mehmet Bulut
Mehmet Bulut - 8 ay Önce

Adam bakanlarla birlikte oturuyor helal olsun

Serkan Yılmaz
Serkan Yılmaz - 8 ay Önce

SONUÇÇÇÇÇÇÇ

mehmet
mehmet @Serkan Yılmaz - 8 ay Önce

elazığ vekillerinin bile giremediği salona girmiş ya.. bu da yeter...

Bozo23
Bozo23 - 8 ay Önce

Zulfo geçen ulusal kanalda yanyana poz verdi. Görmeyenlere duyrulur. Birde zaten soruların önceden bilindiği ve hazırlandığı bir toplantı. Acaba Zeki Bey anlık soru sordu mu? Veya hazırlanan sorularda kendi sorusu varmıdır?

.
. @Bozo23 - 8 ay Önce

Doğru düzgün diksiyon ve konuşma olmayan birinden bahsediyorsunuz. Tekrar düşünün bence.

Tebrikler
Tebrikler - 8 ay Önce

Sanırım ilk defa bir Elazığlı bu toplantıya katılıyor. Siyasiler de dahil.

Serkan Yılmaz
Serkan Yılmaz - 8 ay Önce

SONUÇÇÇÇÇÇÇ

Elazığlı
Elazığlı - 8 ay Önce

Ne büyük bir haber vah vah vah


SIRADAKİ HABER