Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merhum Nazırlı'nın Vasiyetini Yerine Getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hafız Abdullah Nazırlı’nın cenaze namazı sonrası konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hafız Abdullah Nazırlı ile yaptıkları son görüşmeyi anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Elazığ'da deprem konutlarıyla ilgili teslimi için geldiğimizde hocamızı ziyaret edelim istemiştik. Ve o gün hastanede kendisini ziyaretimizde, Diyanet İşleri Başkanımız ve bakan arkadaşlarımız da yanımızdaydı. O gün bizlerden bir vasiyet olarak da kabul ettik. Biz de tabi inşallah bu görevi ifa edeceğiz dedik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merhum Nazırlı'nın Vasiyetini Yerine Getirdi

Hayatını kaybeden Elazığ'ın Kanaat önderi Hafız Abdullah Nazırlı’nın İzzetpaşa Camisi’ndeki cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cenaze namazının kılınmasının hemen ardından açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Hafız Abdullah Nazırlı ile yaptıkları son görüşmeyi ve merhum Nazırlı'nın vasiyetini açıkladı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MERHUM NAZIRLI’NIN VASİYETİNİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami avlusunda Hafız Abdullah Nazırlı’yı anlatarak, “Şu anda musallada çok değerli hocamızı hakka uğurlamak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Az önce diyanet işleri başkanımızın izah ettiği gibi Elâzığ’da deprem konutları ile ilgili konutları teslim etmeye geldiğimizde hocamızı hastanede ziyaret ettik. O gün hastanede kendisini ziyaretimizde milletvekili arkadaşlarımızda yanımdaydı. O gün bizlerden bir vasiyette bulundu. Bir durum olmadığı durumda bizler bu durumu ifa edeceğiz inşallah geleceğiz dedik. Rabbim bu fırsatı bize verdi. Bugün hakka uğurlama merasiminde bizde burada bulundu” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ÇOK UZUN ZAMANDIR HOCAMIZI TANIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok uzun zamandır kendisini tanıdıklarını belirterek, “Uzun zamandır hocamızı tanıyoruz. Binlerce hafızı yetiştirmek sureti ile bizim her şeyimizin korunmasına görevli olacak hafızları yetiştirmiş olması en güzel şeydir. Böyle bir görevi ifa etmek büyük bir fazilet erbabının işidir. Bunun için Abdullah Nazırlı hocam evindeki ziyaretlerimizdeki sohbeti ile dinledik. Eserleri ile de hoş sohbet konusundaki emsallerini gördük. Rabbim evlatları ile de bunun devamını gösterir.  Kendisinden biz hep hoşnuttuk. 106 yıllık bir ömür. Hastanedeki ziyaretinde gördük. Allah’a hamd olsun. Hafızlığında en ufak bir gerileme yok. 106 yaşında o ayetlerini nasıl okuyor diye görünce şaşırdık. Rabbim bizleri sevgili habibi ile muamma etsin. Sizler vesilenizi yaptınız ve son olarak ta en güzellerinden hep birlikte birer Fatiha okumak sureti ile son yolculuğuna uğurlayacağız” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 14:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türker
Türker - 2 ay Önce

Alimler mi asılmış? Kim o alimler? İskilipli mi, yoksa Şeyh Said mi? Camiler yıkıldı, evet. Yıkılmakla kalmadı, yakıldı da! Kim yaptı? Yunan ve İngiliz! Kim kurtardı? Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Tarihten haberin yok. Çarpıtmak da cabası.

“Efendiler, geçen yıl içinde Vakıf Bakanlığı, dini yapılar ve hayır kurumlarının onarım ve inşaatında oldukça önemli bir çalışma yapmıştır. Yapılan onarım içinde ülkemizin çeşitli yerlerinde olmak üzere 126 cami ve mescidi şerif ile 31 medrese ve okul, 22 suyolu ve çeşme, 175 gelir getiren yer ile 26 hamam bulunmaktadır” (Atatürk, 1 Mart 1923)

"Camiler yıkıldı" diyerek kimi ima ettiğin ortada. Oku, öğren. Belgeriyle hemde:

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/sinan-meydan/cami-yalancilari-2264259/

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/sinan-meydan/iste-devletin-arsiv-belgeleri-5940402/

Kim
Kim @Türker - 2 ay Önce

Allah Rahmet Eylesin.Ancak kanımca din alimlerinin sempati duysalar dahi siyasi parti liderleriyle bu kadar yakışık almaz bence cünkü dini alimlerin toplumu herkesimden birlestirmesi gerekir...tabii ki insanlarin gorusleri olur boyle insalar biraz

Yusuf
Yusuf @Türker - 2 ay Önce

Allah rahmet etsin.. Alimler asildi camiler yikildi diyenleride Allah islah etsin

23
23 @Türker - 2 ay Önce

Hain seyh saidi savunuyor adam gelmis.sende onun torunusun galiba

kursad
kursad @Türker - 2 ay Önce

Seyh said haindir.

23ömür23
23ömür23 @Türker - 2 ay Önce

vefa erdogana yakisir elindeki klavyeyi usulca bir kenara bırak ve burayı terket cunku sacmalıyorsun dostum

bülent23
bülent23 @Türker - 2 ay Önce

Dinini bilmiyorsun tarihi hıc bılmıyorsun ama buna ragmen konusuyorsun . ezan Türkçe okunmuşda falan fılan dıyor. gel şimdi buna ezanın tarihini ezan farklı dillerde okunur mu okunmaz mı bunu anlat.. Fatih beyin dediği gibi Atatürk olmasaydı o camilerde su an ezan dahi okunmuyor olurdu. islam ailimi diye savundugun kişininde hain olduugunu halen bılmıyorsan oda senın sorunun

fatih
fatih @Türker - 2 ay Önce

ömründe kitap okumamış tarihten bihaber kişiler gelmiş burada şeyh said gibi İslam alimi değil,din istismarcısı olan bir vatan hainini savunuyor. o kadarda eminki kendinden nasıl paralamış kendini.cehalet ne kadar kötü

mustafa23
mustafa23 @Türker - 2 ay Önce

vefa erdogana yakışır arkadaş sen ne yiyip içiyorsun ???güzel kafa vAllaha seninkisi.. tarihten haberin yok cahil cahil konusuyorsun burada
vatan hainlerini savunur hale gelmissiniz
https://www.youtube.com/watch?v=w2htguNzPu4

murat
murat @Türker - 2 ay Önce

adamlar halen sapka takmadigi icin sarik taktigi icin asilan kisilerin oldugunu saniyor ve buna inaniyor

murat
murat @Türker - 2 ay Önce

türker bey şeyh saidi halen alim olarak sananlara bişey anlatamazsiniz istediginiz kadar resmi belge haber makale tarihi kanit sunun bisi degismez.

Türker
Türker @Türker - 2 ay Önce

Sen şimdi sadece sitenin "Sözcü" olmasına mı takıldın? Onun önemi yok. Sözcü olmayanı da vardır tabiki. Önemli olan ne yazıldığı. Fikirlerini neden sakince söyleyemiyorsun? Kimsenin sana hakaret ettiği yok. Desteklediğin şeylerin yanlış ve yalan olduğunu söylüyorum. Farklı bir görüşe ve fikre neden kapalısın? Gördüğüm kadarıyla doğru kabul ettiğin bir çok yanlışı savunuyorsun. Seninle ortak bir paydada buluşamayız. Yorumların için teşekkürler.

Türker
Türker @Türker - 2 ay Önce

Bir Dost, doğruları savunmak, utanmadan çarpıtmaktan her zaman için daha iyidir.

Vefa erdogana yakisir
Vefa erdogana yakisir @Türker - 2 ay Önce

Ulan bana ıspat olarak ayasofyayi 2020 en kotu olahlar aarasinda gosteren yunan gazetesi aozcuyumu gosteriyorsun yuhhh. Biz tarihi işte o eserlei gizli gzili saklayan bu alimlerden ögrendik zulmu goren dedelerimizden ogrendik .evet seyh sait bir alimdi ve mezarindan bile korkuldu ilminden korkuldu zehirlendi hemde defalarca . Seyh sait bir ilim insani idi senin gibi zekalar anlayamaz anca ialam düsmanlugi yapar sen şeyh saidin eserleri yerine bana sozcü pacavrasini delil goateriyirsan senin zihniyetin belli demektir .sen yalanci tarihi gidip yunan gazetesinden degil gercek tarihcilerden ogren celladina aşık olmis bir milletsiniz. Bir degil en az 5 nesil dinsiz camilerden uzak yetistirildi .Ayrica yunanistanda amerikada avrupada bile en azili islam düsmani ulkelerde bile ezan arapca okutulurken sadece bizim ulkemizde ezan dinle alaksi olmayan cami yuzü gormemis hoca imam düsmanlari tarafindan Turkce okutuldu . Soylermisin din ie cami ile alaksi olmayanlarin insanlarin dinine karismaya hakki varmiydi ? Evet şu an bir alim defnedilyor ve bu alimlerin ile bu zulmu yapanlar karşi karşiya gelip birbirine hesap verecek Şahit Allah . Kim gercekten islam icin mucadele verip bu ulkede ilme ialama hizmet etyi ise Allah ondan razi olsun mekani cennet olsun ama kimki müslumana islama kotüluk yapti ise Allah onu cehennem atesini bol etsin biz davacizyiz Allah icin islam icin bu dunyadada ahirettede davaciyiz Allah hakli olana mukafatini verecektir

Yorum23
Yorum23 - 2 ay Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Amin

Vefa erdogana yakisir
Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Neredeeeeen nereye. Alimlerin asıldıgı camilerin yıkıldıgı alimlerin mezaralarinin tarumar edilup nereye gomuldugu belli olmasin diye kaçirilip saklandigi devirden alimin namazini kılıp o alimi gormeden elaziğdan gitmeyen cumhurbaşkanina

Yağmurdereli
Yağmurdereli @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Yerli ve yabancı raporlara göre Kurtuluş Savaşı sırasında işgalci Yunan orduları Anadolu'da kadın, çocuk demeden Müslümanları camilere doldurup bu camileri içindekilerle birlikte ateşe verdiler. İşgalcilerin yakıp yıktıkları yüzlerce camide ezanlar sustu. İşgalci Yunan orduları sadece camileri yakmakla, ezanları susturmakla kalmadılar, Ayasofya başta olmak üzere bazı önemli camileri de kiliseye dönüştürmek istediler. İşte işgalcilerin bu çirkin hesaplarını Atatürk bozdu.

Eğer Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı kaybedilseydi, bu topraklarda Müslümanlar namaz kılacak cami bulamayacaktı; İstanbul kaybedileceği için Ayasofya, hatta belki Fatih, Süleymaniye gibi camiler bile kiliseye dönüştürülecekti.

Kurtuluş Savaşı kazanıldı. İşgalci Yunan ordularının Anadolu'da yakıp yıktığı cami ve mescitlerden onarılacak durumdakiler 1922 sonundan itibaren onarılmaya başlandı. Atatürk, 1 Mart 1923'te TBMM'de yaptığı konuşmada “Bir yıl içinde 126 tarihi cami ve mescidin onarıldığını” söyledi. (Atatürk'ün Bütün Eserleri, C.15, s. 175)

Cumhuriyet ilan edildikten sonra Atatürk'ün cumhurbaşkanlığı, İnönü'nün başbakanlığı dönemindeki tek parti döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü yüzlerce tarihi camiyi onardı. 1935'te Cumhurbaşkanı Atatürk'ün onayıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bütçesine -cami tamirleri için- 1 milyon lira eklendi.

Malatya
Malatya @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Kelimelerinden cehalet akiyor vefa erdogana yakisir nickli kisinin

2323
2323 @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Hangi alimler onlar?İnsanların beynini nasil yikamislar gercekten enteresan.Neyseki gereken cevabi tarihi bilen ve arastiran kisiler vermis.

Gokhann
Gokhann @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Her insanin ve her dindar muslumanin her vakitte Ataturk ve silah arkadaslarina yatip kalkip dua ve minnet etmesi lazimken adam tam tersi yalanlarla algi yapiyor.camileri yikanlari Ataturk deg etti bu topraklardan.Dini kullanip hainlik edenler dusmanin yaninda yer alanlarda asıldı

ferdinand
ferdinand @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

camilerimizi yakan, yıkan, ahır yapan, camilerimizde kadınlarımıza tecavüz eden, hatta içlerinde insanlarımızı katleden, camilerimizi cami olmaktan çıkaran işgalci Yunan ordularıydı.

Emre
Emre @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Alim dediği de vatan hainliği tescillenmiş kişiler. :)

harputlu
harputlu @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

arkadaş sözcü olsa ne olur olmasa ne olur.. adam size kanıt sunmuş siz karşı kanıt sunacaginiza iyice çarpitmışsınız ..Konu belli konuyla ilgili belgeler belli resmi kayıtlar belli tarih belli tarih.sözcüden okumayın gidin başka kaynaktan okuyun. Arastirmamissiniz bilginiz yok yalanlarla teslim olmussunuz bunuda dogruymuş gibi sonuna kadar savunuyorsunuzya cok komik duruma dusuyorsunuz. Elazığ adıyla yorum yapan beyefendinin dediği gibi Kubilayın kanından utanın be..Camileri kurtaran bizati Atatürk ve silah arkadaslaridir..

Devlet
Devlet @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Öteki gündem diye bir program var YouTube dan açıp bahsedilen konular ile ilgili ayrıntılı belgeli kitaplı okuyun o zaman sözcü gazetesinden daha uygun belgeler var

uğur
uğur @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

bir dost ve vefa erdogana yakisir rumuzuyla yorum yapan kişilere gelsin : saçmalamanın dibine vurmuşsunuz gerçekten.türker bey size tarihi belgelerle kanıt vermiş siz okumak yerine saldırmaya geçmişsiniz.neden sadece sozcu olmasına takıldınız?sozcu haricinde bu konunun kanıtı olan bir sürü yer var biraz okuyun araştırın savunduğunuz kişilere bakın.biri şeyh saidi alim görüyor digeride onu destekliyor.ve ayrıca şeyh said ve iskilipli vatan hainidir.

YUNANLILARIN YAKIP YIKTIĞI ATATÜRKÜN YAPTIRDIĞI CAMİLER RESMİ BELGELER :

Yunanlıların Yıkıp, Atatürk'ün Yaptırdığı Camiiler I Resmi Belgeler!

https://www.youtube.com/watch?v=3VzXy1861BQ

Elazığ
Elazığ @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Hiç boş yapma senin asılmış dedin alimler kubilayı şehit eden zalimlerdir gelip burda algı yaratma

Türker
Türker @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Bir Dost, bahsettiğin sitede resmi belgeler ile desteklenmiş bir yazı var. Açıp okursan her şeyi daha iyi anlayabilirsin. Camileri kimin yakıp yıktığını, kimin ise camileri geri kazandırdığını okuyarak anlayabilirsin. Önyargılı olmana gerek yok.

Devlet
Devlet @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Yalan tarihi senin kafandakiler dayattı bu topraklarda hala utanmadan da savunabiliyorsunuz

Türker
Türker @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

"Alimler asıldı" diyerek yalan bir tarih yazmaya ve çarpıtmaya devam et o zaman.

Devlet
Devlet @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Türker efendi hadi canım hadi yol al boş konuşma kim asılmış kim sarığı için hapis yatmış önce sen öğren oku sonra burda gel yorum yap boş yapma derdin başkaysa soyadını yazmana gerek yok bulunur gereken yapılır

cahil
cahil @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

tarih okumak her insanın harcı daha birkaç gün önce istilifliye kahraman dediler istilifli kimdir biliyor musun ruslardan kahramanlık madalyası almış milii mücadeleye karşı fetvalar yayınlamış biridir siz hala savunuyorsunuzya yazıklar olsun

Bir Dost
Bir Dost @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Adam sözcünün köşe yazısını belge olarak sunuyor, kafaya bak. Benim oyumla bunun oyu nasıl bir olabilir yaaaa :)

Türker
Türker @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Alimler mi asılmış? Kim o alimler? İskilipli mi, yoksa Şeyh Said mi? Camiler yıkıldı, evet. Yıkılmakla kalmadı, yakıldı da! Kim yaptı? Yunan ve İngiliz! Kim kurtardı? Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Tarihten haberin yok. Çarpıtmak da cabası.

“Efendiler, geçen yıl içinde Vakıf Bakanlığı, dini yapılar ve hayır kurumlarının onarım ve inşaatında oldukça önemli bir çalışma yapmıştır. Yapılan onarım içinde ülkemizin çeşitli yerlerinde olmak üzere 126 cami ve mescidi şerif ile 31 medrese ve okul, 22 suyolu ve çeşme, 175 gelir getiren yer ile 26 hamam bulunmaktadır” (Atatürk, 1 Mart 1923)

"Camiler yıkıldı" diyerek kimi ima ettiğin ortada. Oku, öğren. Belgeriyle hemde:

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/sinan-meydan/cami-yalancilari-2264259/

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/sinan-meydan/iste-devletin-arsiv-belgeleri-5940402/

Xxx
Xxx - 2 ay Önce

Elazig bir degerini yitirdi Allah rahmetiyle muamele etsin insaAllah...boyle bir taziyede bile siyaset yapip cirkeflik yapmak elazigliya yakismaz...yapan gottur ipnedir serefsizdir kisaca anladiniz siz onu....

fizikçi
fizikçi @Xxx - 2 ay Önce

Allah rahmet etsin.Haklisiniz.fakat tum yorumları okudugum kadariyla bunu baslatan ve sacmaladigini dusundugum bu haberin altina ilk yorumu yazan vefa erdogana yakisir ismiyle yorum yapan kisiydi. Kiniyle bu haberin altında bile tarihi carpitmaktan kendini alikoymamis.

Tatar
Tatar - 2 ay Önce

Derdi din olan ne çok adam varmış iki vakit namaz kılmaz kula kölelik yapar orda burda adamım kalbim temiz der burda da dini bilmem kim kurtarmış bilmem asılan şuymuş bunun adamıymış bilmem şu aslında hain değilmiş.. Tam toplumun özeti olmuş bu yorumlar

hakan
hakan @Tatar - 2 ay Önce

Yorumların hepsini okudum. Bu haberle ilgisiz sekilde algı yaratmak suretiyle vefa erdogana yakisir adıyla yorum yapan kisi bunu baslatmis diger arkadslarda tepkisini haliyle gostermis. Tarihi yalanlarla yazmak isteyenler meydani bos sanmasinlar..Bu ulkede hicbir alim sucsuz yere asilmadi hicbir camide yikilmadi.camileri yıkanlar diger arkadaslarin belirttigi gibi yunanlilardi. Memleketin tam olarak özeti olmus haklısınız cunku hainleri savunan kisiler dogruyu savunanlara hain der olmus.yazıklar olsun!

Mısırcı
Mısırcı - 2 ay Önce

Elazığlıysa burda yazanlar kanı harbiden bozukmuş zülküf beye tam katıldım şimdi yorumları okuyunca hadi hayırlı işler

Adam
Adam - 2 ay Önce

"keşke yunan kazansaydı" diyen bir sözde tarihçiyi referans alıp,ingiliz işbirlikçisi vatan haini şeyh saidi savunan kişi kalkmış millete hain diyor haha güler misin ağlar mısın. memlekette resmen ayaklar baş başlar ayak olmuş.cehaletin bu kadar söz sahibi olduğu başka bir dönem olmamıştı.

-celladına aşık olan millet diyor halbuki kendisi öyle
-hain diyor,kendisi ingiliz işbirlikçisi birini destekliyor
-papağan gibi ezberlemişssiniz diyor,kendisi üç beş yalan bilgiyi ezberlemiş onu ölümüne savunuyor
-cahil diyor, aynaya bakmamış hiç

şu vefat haberinin altına bile gelip algı yapıp kinini dökmekten alıkoymuyor.neyseki meydanı boş bulacağını sanarken gereken cevabı diğer arkadaşlardan almış.it ürür kervan yürür demek? aynen aynen.it ürür kervan yürür.bu vatanı kuranlara bu vatanı kurtaranlara kimse dil uzatamaz! it ürür kervan yürür!

Vefa erdogana yakisir
Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Bu ulkede dersim bombalandi munzurun suyu kirmizi akti camiler ahira cevirildi ama baksan kim kime hayran kim kime dusman gorürusun .cellllaaaadına aşik olmus millete laf anlatamassin . Kim ne yaptiysa ahirette hepimiz birbirimizden davaci olacagiz insaAllah

Yenimahalle
Yenimahalle @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

Birader dinden imandan bahsediyorsun ama yalan soyluyorsun camileri ahır yaptılar ha?nerden ogreniyorsunuz bunları siz ????

izleyin izleyin

https://www.youtube.com/watch?v=m5hcmhBZur4

fatih
fatih @Vefa erdogana yakisir - 2 ay Önce

camileri ahıra çevirdiler de demiş.bende diyorum bunu niye söylememiş halen.hep aynı argümanlar."camileri ahır yaptılar" diyerek yalan bir tarihi savunuyorlar.camileri ahır yapanlar yunanlılardı.Atatürk olmasaydı şu an o camilerde ezan okunmuyordu ne konuşuyorsunuz siz


SIRADAKİ HABER

banner7