Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Kararları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıyı Millet Haber Ajansı adına Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık da takip etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, koronavirüs kararlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Kararları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle ilgili kararlarının konuşulduğu kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına; Bakanlar ve sınırlı sayıda gazeteci katıldı. Önemli kararların açıklandığı toplantıyı; Millet Haber Ajansı adına televizyonlarımız Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık da külliyedeki toplantı salonundan takip etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamalarının Satır Başları;

TÜRKİYE'YE KISITLAMA SÖYLEMLERİ

Son dönemde ABD ve Avrupa'da ülkemize yaptırım söylemlerinin artmış olması üzüntü vericidir. Halbuki Türkiye, Avrupa'dan yıllardır söz verdiği tam üyelik sözünü yerine getirmeyi beklemektedir. Biz komşularıyla ya da herhangi bir ülkeyle çatışma içinde olmak isteyen bir ülke değiliz. Kimsenin hakkına el uzatmadığımız gibi kimsenin de hakkımıza el uzatmasına izin vermeyiz. Nerede bir haksızlık ve ya zulüm varsa tepkimizi ortaya koyarak, adaletin tesisi için tavrımızı ortaya koyuyoruz. Ay yıldızlı al bayrağımız, dünyanın 4 bir köşesinde adalet, özgürlük ve hukuk mücadelesini temsil ediyor.

'KARABAĞ ARTIK ŞANLI BİR ZAFERİ İMA EDİYOR'

Türkiye ve Azerbaycan bu hissiyatla öz kardeş olarak selamlaşmış ve yepyeni bir köprü inşa etmiştir. Azerbaycan, 44 gündür süren vatan muharebesini zaferle taçlandırmıştır. Dağlık Karabağ'ın vatan hasreti son bulmuştur. Karabağ artık donmuş bir ittifak değil, şanlı bir zaferi ima ediyor. Azerbaycan Bayrağı, 30 yıllık bir aranın ardından gururla dalgalanıyor. Bakü sokaklarında ellerinde, arabalarında ve balkonlarında Türkiye Azerbaycan bayrağı taşıyan Azerbaycanlı kardeşlerimizin coşkusuna biz de ortak olduk. Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı topraklarında yeniden imar ve kalkınma projelerini değerlendirdik. Artık pasaport yok, kimlikle Azerbaycan'a gidip geleceğiz. 

TBMM'DE 2021 BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

TBMM'de sürmekte olan 2021 yılı bütçe kanunları görüşmelerinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Her küresel kriz döneminde olduğu gibi ülkemiz ekonomisiyle ilgili olumsuz değerlendirmeler yapılırken, hep biz farklı yaklaşımlar içerisinde olduk. Biz Türkiye olarak bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacağımızı söylemiştik. Daha önce ülkemizle ilgili olumsuz tablolar çizen kurumlar, değerlendirmelerini bizim dediğimiz yere getirmeye başladılar. Üretimin ticaretin ve finansın tek merkezli hale dönüşmesinin sıkıntıları pandemide daha iyi göründü.

251 FABRİKA ÜRETİME BAŞLADI

Küresel ekonomide iktisat tarihine geçecek bir dönem yaşıyoruz. Salgınla başlayan kriz, tüm makro ekonomileri derinden sarsıyor. İşsizlik, turizm gibi birçok gösterge tarihinin en kötü dönemini yaşadı. Salgının tedavisi konusunda başarıya oluşan her adım ciddi toparlanmayı da beraberinde getirmeyi sağlıyor. Hepsinden önemlisi her durumda vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Ekonomimizin güçlü ve kırılgan yönlerini gayet iyi biliyoruz. Türkiye salgın sonrası döneme güçlü, dayanıklı ve rekabetçi küresel bir oyuncu olarak girmekte kararlıdır. Salgın şartlarına rağmen yılın ilk 11 ayında organize sanayi bölgelerinde 251 fabrika üretime başladı. Üretim tarafındaki bu güzel gelişmelerin istihdama etkilerini görüyoruz. Aldığımız tedbirler sayesinde Eylül'de işsizlik oranı geçen seneye göre, 1,1 puan gerileyerek yüzde 12,7 olarak gerçekleşti.

“İSTİHDAM ORANLARINI ÇOK DAHA YUKARILARA ÇEKECEĞİZ”

Vatandaşlarımdan müsterih olmalarını, sürekli karamsarlık aşılayanlara inat bize ve ekonomi yönetimimize güvenmelerini istiyorum.

Gençler ve kadınlar başta olmak üzere her kesimde istihdam oranlarını çok daha yukarı seviyelere çekecek politikalara öncelik vereceğiz.

ESNAF VE TÜCCARLARIMIZA DESTEK OLMAYI SÜRDÜRÜYORUZ

Biz dün olduğu gibi bugün de samimiyetle esnaf ve tüccarlarımıza destek olmayı sürdürüyoruz. Halkımızın tasarruflarını TL olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. TL mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili faiz ve kar paylarındaki stopaj oranlarını düşürmüştük. Stopaj oranları 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 5, 1 yıla kadar vadeli olanlarda yüzde 3, 1 yıl üzerinde olanlar içinse yüzde 0 olarak Mart sonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

'BİRİKİMLERİNİZİ DOLARDAN TL'YE ÇEVİRİN'

Halkımızın tasarruflarını TL olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. Birikimlerinizi dolardan TL’ye çevirin. Geçtiğimiz hafta itibarıyla bankalarımızın döviz açık pozisyonu bulunmadığı gibi sektörde 3,2 milyar dolarlık döviz pozisyonu fazlası vardır.

YENİ ALINAN EKONOMİK YARDIMLAR

Son kabine toplantımızda ilave tedbirleri milletimizle paylaştık. Bugün de alınan sonuçları değerlendirdik. Uyguladığımız tedbirlerin olumlu etkilerini görmeye başladık. Bu mücadeleyi başarıya ulaştırmak hepimiz için milli bir görevdir. Bu çerçevede bazı müjdeleri milletimizle paylaşmak istiyorum.

Yıl sonuna kadar %20'den %10'a indirdiğimiz stopaj süresini, 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz.

%18'den %8'e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetindeki KDV oranını, 1 Haziran'a kadar uygulamaya devam edeceğiz.

Birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin sürelerinin de 1 Haziran'a uzatıma gittik.

806 bin vatandaşımız ile kısıtlamalar ile salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişi olan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız.

Ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık bir desteği esnafımızın hizmetine sunmuş bulunuyoruz.

İş yeri kira olan esnafımıza yine 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız.

Önümüzdeki 3 aylık süreçte esnafımıza toplam 5 milyarlık destek sağlamayı hedefliyoruz.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Sokağa çıkma kısıtlaması 31 Aralık Perşembe gününden saat 21.00’den 4 Ocak pazartesi günü Saat 05.00’e kadar aralıksız uygulanacak

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 20:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kk
Kk - 8 ay Önce

Sana verdıgım her oy haram olsun insanların aklı ile dalga geçmektir bu esnafa destek aylık 500 bu destek sigorta primini bile karsilamaz ki gel gelllllllll 2023 gellllll

Şire pazarı
Şire pazarı - 8 ay Önce

Ne yapsın adam tüm ödemelerinizi yapsın giderlerinizi karşılasın bide aylık cironuzuda mı hesabınıza yatırsın boş boş konuşmayın cebinize iki kuruş az girmeye görsün sizin vereceğiniz oy o kadar

Hakikat
Hakikat - 8 ay Önce

Durmak yok uyumaya devam ...500 TL harca harca bitmez ...ev mi arsa mı araba mı millet bu müjde üzerine ne alacağını şaşırdı sevinçten ...

Zaza
Zaza - 8 ay Önce

Allah aşkına her hafta aynı haberi vermekten bikmadiniz mi izlemiş izlemiş ne yapalım

SIRADAKİ HABER

banner103