Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Kararları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Millet Haber Ajansı adına Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Kararları Açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, saat 17.20'de başladı. Toplantının ana gündeminde koronavirüsle mücadele oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı sunumun ardından, kapsamlı değerlendirmeler sonrasında mücadelenin nasıl devam edeceği kararlaştırıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke ve dünya gündeminin konuşulduğu kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına; Bakanlar ve sınırlı sayıda gazeteci katılıyor. Toplantıyı Millet Haber Ajansı adına televizyonlarımız Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık da katıldı. Akbıyık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını külliyedeki toplantı salonunda takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları;

Dünya ve ülkemiz için oldukça zor geçen 2020'nin ardından büyük umutlarla girdiğimiz 2021'i, büyük şahlanış yılı olması gayreti içindeyiz. Bu amaçla, salgınla mücadelemize ve diğer yandan yatırımlarımıza hız verdik. Mesela yılın 2. günü Fırat Nehri üzerinde inşa ettiğimiz Kömürhan Köprüsü ve bağlantı yolunu hizmete açtık.

TÜRKSAT 5A UYDUMUZU YOLCU ETTİK

TÜRKSAT 5A uydumuzu 8 Ocak'ta yörüngesine yolcu ettik. Uzay çalışmalarında uzak mesafelerdeki uydular yerine düşük maliyetteki sebebi nedeniyle mikro uyduların önemi artıyor. Bu amaçla ülkemizde mikro uydu tesisi kurmaya başladık. Geniş bir kullanım alanına sahip Uzak ve Teknolojileri konusunda ülkemizi marka haline getirmekte kararlıyız.

ELAZIĞ ZİYARETİ

25 Ocak'ta Elazığ'a gittik. Toplamda 8 bin konutun anahtarını hak sahiplerine verdik. Elazığ'da inşa ettiğimiz 20 bin konutun kalanını da yaza kadar bitireceğiz. Bu tür projelerde sadece konut yapmıyoruz. Okulu, camisi, çarşısı ve yeşil alanlarıyla adeta yepyeni şehirler inşa ediyoruz. Elazığ'da köy konutları yöre halkının ihtiyaçlarını karşılayacak planlama ve projesiyle örnek bir çalışma oldu. Bir kez daha bu konutların vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Elazığ ziyaretimizde Avrupa'nın en büyük çocuk ve gençlik merkezinin resmi açılışını da yaptık. Yazılım, kodlama, tarım, binicilik, okçuluk sporlarına kadar gençlerimize hizmet verilecek. 

EKONOMİ VE HUKUK REFORMU

Reform dediğimiz değişim gündemi dinamik bir süreci ifade ediyor. Bizim görevimiz, milletimizin değişen şartlarına ve beklentilerine göre yeni reform süreci oluşturmaktır. Geçmişte bırakınız dünya ile rekabet etmeyi, kendi vatandaşlarının asgari ihtiyaçlarını karşılamayacak bir ülkenin ihtiyaçlarıyla bugünküler bir olabilir mi? Avrupa'dan ABD'ye, Asya'dan Afrika'ya kadar köklü siyasi ekonomik çalkantılar yaşanırken, Türkiye'nin olduğu yerde çakılı kalması düşünülemez. İnşallah bu defa küresel siyasi ve ekonomik değişimin önünden giderek hedeflerimize ulaşacağız. Ülkemiz bu amaçla her alanda bölgesel ve liderlik politikası izlemektedir. Hukuki ve ekonomik reform paketlerinin hazırlıklarını bir süre önce başlatmıştık. Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelerin detaylı analizi dışında birçok kurumla görüşmeler yapıldı. Her kesimin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak taslaklar ortaya çıktı. Bu taslakları kendi içimizdeki kurumlarla ve ittifakımızla nihai aşamaya getireceğiz. Çok yakında reform paketlerimizin hedeflerini içeren kapsamlı bir çalışmayı paylaşacağız.

"SALGIN NEDENİYLE EKONOMİK KÜÇÜLME KAÇINILMAZ OLDU"

Salgın nedeniyle ekonomik küçülme kaçınılmaz oldu. Bu da işsizliğin artması demek. Salgın süresince Türkiye'nin direnci kırılmadığı gibi tam tersine önüne yeni fırsatlar çıktı. Türkiye, yardımseverliğini tüm dünyaya yeniden gösterdi. Aşı ve ilaç geliştirmeye kendini adayan bilim insanlarımızın tutkusu, öğretmenlerimizin çabaları tamamladı. Hafızalarınız tazelemek adına verdiğimiz desteklerin bazılarını söylemek istiyorum. 650 bin emeklimizi kapsayan en düşük emekli maaş ödemesini bin liradan 1500 liraya yükselttik. Bay Kemal, danışıklı dövüşle öyle çöp konteynırından aldatmak üzere vatandaşlarımızı "aç açık sefil" gibi spekülasyonlarla milletimizi aldatamayacaksın. Sen böyle söyledikçe, bak partin parçalanmaya başladı. Ücretsiz izne çıkarılanlar için nakdi ücret desteği vermeye başladık. Sosyal koruma kapsamı kapsamında verilen hibe desteği rakamı, 49 milyar liraya geçti. Diğer SGK ve İŞKUR destekleriyle bu rakam 71 milyar liraya ulaştı.

ALINAN YENİ KARARLAR

Köy okullarında 15 Şubat’ta eğitim öğretimin başlamasını kararlaştırdık. Ancak okulların açıldığı köyleri de vaka artışı yaşanması halinde eğitim öğretime yeniden ara verilecek. Bunu da özellikle söylemek zorundayım.

8 ve 12 sınıflar ile ilkokul ve özel eğitim okullarındaki eğitimin 1 Mart’tan itibaren başlaması için hazırlıklara başlanacak. Vaka sayılarında iyileşmeye paralel olarak 1 Mart’ta eğitim öğretimin başlaması için çalışma yapılacak.

Esnaflarımıza yönelik kısılmamaların kaldırılası ile ilgili takvimi başlatmayı planlıyorum.

Belediyelerden ve OSB yönetimlerinden il hıfzıssıhha kurulununum kararlarına uymalarını bekliyorum.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 20:28
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zaza
Zaza - 4 ay Önce

İkide bir zeki beyi gosteriyorsunuz tam bir yandaş medya olduğunuz belli oluyor bize dolu haberlerle gelin

Dürüst adam
Dürüst adam - 4 ay Önce

Eee nolmuş yani kulliyeden izleyip dinleyince.böyle bir haber olamaz.boş işlerle uğraşmayın.

Hursit
Hursit - 4 ay Önce

Biz hic izlemiyoruz nolmus yani.Cok da onemli

SIRADAKİ HABER

banner103