CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ELAZIĞ DEĞERLENDİRMESİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’da meydana gelen depremin ardından bazı köylere yardım götürülmediği iddialarını cevap vererek, “Birileri Kendilerine Göre Tezvirat Yaparak Netice Almaya Çalışıyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ELAZIĞ DEĞERLENDİRMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna dönüşü medya mensuplarına açıklamalarda bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

GAZETECİLERİN SORULARI ŞÖYLE;

Gazetecilerin, Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası ekipler, gönüllü kuruluşlar muhteşem bir iş başardılar. Fakat o kurtarma harekatı yapılırken bile CHP buradan bir siyaset devşirmeye gayreti içine girdi. Enkaz altındaki insanların bilinçli bir şekilde çıkartılmadığı, bazı köylere ayrım yapılarak yardım götürülmediği söylendi. Siz sadece orada can kurtarmaya odaklandığınız için bu tür siyasi değerlendirmelere girmediniz. Ancak üzerinden zaman geçti. Bu tür anlarda bile siyaset devşirilmesine ne söylersiniz?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BİRİLERİ KENDİLERİNE GÖRE TEZVİRAT YAPARAK NETİCE ALMAYA ÇALIŞIYOR.

Sorusuna cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabi bu fakir çok deprem yaşadı. Bir defa, İçişleri Bakanı Süleyman Bey kardeşimiz o Alevi o köylerle ilgili oraya gidip gezdiklerinde, bana dönüşünde telefon etti ve dedi ki “söylenildiği gibi değil.” Buradaki Alevi kardeşlerimiz bizim çalışmalarımızı takdirle karşıladılar ve teşekkür ettiler. Ama maalesef birileri de kendilerine göre tezvirat yaparak netice almaya çalışıyor. Şimdi hepiniz Sakarya depremini, Düzce’yi, Bolu’yu, bunları yaşadınız. O dönemde netice alamadılar. Bırakın netice almayı, toplanan paraları memurlara maaş olarak dağıttılar. Gerçek ortada. Biz ise bunları yaşadık 17-18 senede. Van'ı yaşadık. Van'da bizim depremde harcadığımız rakam -eski rakamla söylüyorum- 19 katrilyon. Biz her ikisinde de gecesinde oradaydık. Kütahya Simav’ı yaşadık, aynı şey. Kaldı ki Sakarya, Kocaeli, Düzce onlar bize aynı zamanda çok ciddi kalıntı oldu. Biz oraları da tamamladık. Konutları vesaire daha sonra biz tamamladık ve bütün bunlarla beraber hiçbir zaman bunu istismar da etmedik. Niye? Devlet olarak bu herkesin başına gelebilir. Deprem sipariş üzeri olmuyor ama geldi. Geldikten sonra da sen devlet olarak ne yaptın, ne yapıyorsun, bunun hesabını millete vereceksin. Şu anda biz mesela yoğun bir şekilde Elazığ'da, Malatya'da zemin etütleri yapıyoruz. Bana gerek Süleyman Bey, gerekse Murat Bey çok ağır bir fatura çıkardılar. Ağır hasarlı rakam 10 binin üzerinde. Şimdi diyebilir misin “hayır biz bunu yapmayacağız?” Hem yapacaksın hem de daha iyisini yapacaksın. Çünkü burada bir taraftan zemin etütlerini yapman lazım. Ondan sonra belki bazı yerlerde zemin çok çok yumuşaksa oralarda fore kazık sistemine gireceksin.

Sonra şimdiki gibi kalkıp da yani zemin+4,  zemin+5, zemin+6 orada yapamazsın. Aynen Sakarya'da yaptığımız gibi zemin+3. Çünkü istiyoruz ki böyle bir felaket bir daha geldiğinde aynı sıkıntıları yaşamayalım. Çünkü gelmeyecek iddiasında da bulunamazsınız. Onun için şu anda arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları var. Kırsal kesimde bile biz bunu daha önce Karacabey'de yapmıştık. O zaman görevde Faruk Bey idi. Birçok yerde tek katlı yapmıştık. Yani orada evlerin yanına hayvanlar için ahırlar bile yapmıştık. Şimdi benzer modeli aynı şekilde buradaki kırsal kesimlerde de belki zemin artı yanına da ahırı olacak şekilde konutlar yapabiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız şu anda hem plan hem proje çalışmalarını yapıyor. Onların hazırlıklarını dinledikten sonra “ya Allah bismillah” deyip başlayacağız.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EN UFAK BİR SUİİSTİMALE GİDEMEYİZ

Erdoğan bir başka gazetecinin  Siz bir açıklama yaptınız ama başka yerlere çekildi deprem vergileriyle ilgili? Sorusuna karşılık olarak da :“Bunlar ne için verilmişse, verildiği yere harcanacaktır” dedik. Nitekim biz bu konularda en ufak bir suiistimale gidemeyiz. Geçmişten bu yana da bunlar hangi amaçla verilmişse aynen o amaca yönelik olarak kullanılmıştır. Asla bu konularda bir israfa, suiistimale gitmek söz konusu değildir. Bunun inceliğini biz onlardan daha iyi biliriz. Çünkü biz helal haramı da iyi biliriz, nasıl bir kul hakkı olduğunu da iyi biliriz.” diye kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazig
Elazig - 8 ay Önce

Para bizden cikacak tabi geri odemeli

Çağlar B.
Çağlar B. - 8 ay Önce

Hadi ordan, git kanalda oyna sen!!!

Şimdi
Şimdi - 8 ay Önce

Benim anlamadığım yapacağız konutlarını diyor geri ödemeli mi yapılacak öyle bir söylenti var çünkü 18 sene içinde ödenecek diye ben hiç bir şey anlamadım sonuç olarak parası bizden çıkacaksa ne yapmış olacaklar

SIRADAKİ HABER

banner7