Cumhuriyet Mahallesi’nde Ramazan

Cumhuriyet Mahallesi sakinleri, eski ramazanları anlattı.

Cumhuriyet Mahallesi’nde Ramazan

Mahallelerdeki ramazanı ekranlara taşıyan Mahallelerimizde Ramazan program ekibi bu defa Cumhuriyet Mahallesi’ndeydi. Mikrofonun bu defaki muhatapları, Cumhuriyet Mahallesi oldu. Programda ramazanın maneviyatını, hazzını hissettiren ilahiler seslendirildi, eskilerden dem vuruldu.  

Çocuklar ilahiler seslendirdi, İlahi Sanatçısı Turgut Kırgıl eserleri ile mahalle sakinlerinin ruhuna dokundu.

Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinden Şevki Bey mahallesini anlatırken şunları söyledi: “40 seneye yakındır burada oturuyorum. Mahallenin yerlisiyim. 40 senedir burada çok şey değişti. Belediye başkanım önceki olsun şimdiki olsun teşekkür ediyorum. Gereken hizmetler yapılıyor. Hiçbir sıkıntımız yok. Muhtarımızdan Allah razı olsun. Gerekeni yapıyor”

Mahalle sakinleri gençlerinden Doğukan ise, “Cumhuriyet mahallesi çok güzel bir mahalle. Çok sakin, sessiz, güzel, ferah. Parklar var” dedi.

Ayrıca mahalle sakinleri eski ramazanlar hakkında da şunları dile getirdi: “Eski ramazanları bulamıyoruz. Ne komşu var ne arkadaş var. Eski oruçlar deyince ben kendi çocukluğumu düşünüyorum. Biz köydeydik o zaman. Amca çocukları ile daha fazla oruç tutalım diye aramızda yarışırdık. Dama çıkıp ezanların okunmasını beklerdik. Hocamızın sesi kısık gelirdi. Uzaktan. Ezan okununca elimizdeki bakır tasla suyumuzu içerdik. Evvelden biz birbirimizi tanırdık. Birbirimize gider gelirdik. 30 tane ev vardı. Şimdi mahalleler büyüyünce insanlar birbirini tanımıyor. Birbirlerinin yanından geçerken selam vermeyenler var.”   

Cumhuriyet mahallesi Muhtarı Fethi Ayaz da yaptığı konuşmada, hasret gideren, uzakları yakın eden Kanal Fırat’a teşekkür ederek, “Mahallemiz çok nezih bir mahalle. Temizlik olsun diğer çalışmalar olsun her istediğimiz yapılıyor. Yalnız parkı kullanan ailelerimiz çocuklarımız parklarımızı biraz daha sahiplensinler, biraz daha temiz tutmaya çalışsalar çok daha iyi olacak. Çünkü oralar bizim yerimiz. Orada zaman geçiriyorlar. Eğleniyorlar” ifadelerini kullandı.

Program birbirinden güzel ilahilerle son buldu.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2017, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7