Daire Fiyatlarında Düşüş Olur Mu?

Elazığ’da kiralık ve satılık konut fiyatları artıkça artıyor. son gelişmeleri kameralarımıza anlatan Emlakçılar Odası Başkanı Nuri Gülyüz, kira fiyatlarının düşmeye başladığını fakat satılık konutlarda fiyatların düşmesi için maliyetlerin de düşmesi gerektiğini söyledi.

Daire Fiyatlarında Düşüş Olur Mu?

Depremden önceki fiyatlar ve depremden sonraki fiyatlar..

Elazığ’da depremden önce Ataşehir, Çaydaçıra ve Cumhuriyet Mahallelerinde 250 bin liraya 3+1 ev aldığını fakat şuan o para 2+1 konut dahi alınamadığını ifade eden Emlakçılar Odası Başkanı Nuri Gülyüz, fiyatların düşmesi için yeni arsalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

GÜLYÜZ: FIRSATÇILIK SÖZ KONUSU DEĞİL

Başkan Gülyüz, “Yeni yeni arsalar imara açılırsa, yeni arsaların imara açılması arsa paylarının kat karşılığı arsanız var, müteahhitte veriyorsunuz kat karşılığı değil de çünkü arsa seçeneği çoğaldığı için yüzde 25-30’lardan arsanızı müteahhitte vermek zorunda kalacaksınız çünkü alternatif çoğalacak. Arsa payları düşerse yeni yerler imara açılırsa ülkemiz ekonomisi inşallah düzelirse bugün inşaatta en küçük kalem çividen tutun da demirindn çimento, kuma her şeye 3-4 katı zam gelmşi durumda. Burada kişilerin, müteahhitin, emlakçısının fırsatçılık yapmış olma ihtimali var mıdır? Herkes kendi nefsiyle imtihan olacaktır. Kimisinin vardır kimisinin yoktur. Ama biz bunu ne fırsatçılığa bağlayabiliriz ne bir çıkar ilişkisine” ifadelerini kullandı.

GÜLYÜZ: ALIM GÜCÜ YOK

Gülyüz, emlak fiyatlarında fırsatçılık yapılmadığını altını çizerek, “Ne fiyat artışı yapıyoruz, kafamıza göre bir komisyon belirliyoruz. Devletimizin bize vermiş olduğu komisyon hakkı var, hizmet bedeli var. Biz sadece A kişisinin dairesini satıp yğzde 2 hizmet bedelimizi alıyoruz. Hatta ve hatta fiyatları o kadar yüksek ki biz çoğu zaman kendimizden feragat ediyoruz. Mesela yüzde 2 değil de yzüde 1 alıyoruz, yüzde 1 buçuk alıyoruz. Ben kendi nefsime şunu söylüyorum; birçok vatandaşıma yardımcı olmak adına demişim ki ‘tamam bize de bir şey vermeyin.’ Çünkü hakikatten alım gücü yok” şeklinde konuştu.

GÜLYÜZ: KİRALIK DAİRELERE TALEP YOK

Oda Başkanı Gülyüz, “Depremden önce 750 TL, 800 TL en kötü ihtimalle bin TL olan kiralık daire fiyatları bin 500, bin 750, 2 bin TL’lere çıktı. Biz bundan depremden önce Batı’da diyelim ki İstanbul’da 2 bin TL’ye bir kira rakamı duyduğumuz zaman bize çok abes bir rakam geliyordu. Ama 24 Ocak’ta deprem, 25-26-27 Ocak tarihlerinde biz o tarihleri gördük mü gördük. Elazığ halkına yakıştı mı? Yakışmadı. Mesela bir İzmir’de kumbarasındaki parayı bize gönderen çocuklar vardı. Ama biz kendi şehrimizde bu fırsatçılığı yaptık mı toplumun geneli yaptı demiyorum. 3-5 kişinin yaptığı bir topluma mal olmaz. 2 ay öncesine kadar 3 tane 5 tane kiralık daire ilanımız var iken şu anda 30 tane kiralık daire ilanımız var, kiralık dairelere talep yok” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emlakçılık nedir yav
Emlakçılık nedir yav - 4 ay Önce

Milletin malının aracılığı üzerinde. Havadan para kazanan helal olmayan bi iş...bunlara para vermeyin

Elaziz
Elaziz @Emlakçılık nedir yav - 4 ay Önce

Sen mi karar veriyorsun helal olup olmadığını Rabbim toplumumuzu senin gibi boş beyinlerin şerrinden korusun

Elazizli
Elazizli @Emlakçılık nedir yav - 4 ay Önce

Cahil herif Emlakçılık yani Gayrimenkul Danışmanlığı bir meslektir hatta ve hatta Devlet üniversitlerinde okulu da var birşey bilmiyorsan öğren cahil

Murat
Murat - 4 ay Önce

Emlakçılık nedir yav bilmezine cevap.
Kimse seni zorla mı emlakçıyla götürüyor ,kendi isteğinle gidersen elbet bir bedel ödeyeceksin,ödemek istemiyorsun gayrimenkulunu kendin satar,kendin bulursun.

Elazığ23
Elazığ23 - 4 ay Önce

Burada emlakçılar odasının açıklamaları fiyasko neden mi mütahite rant arsası olana vur başına al misali kim yüzde 25 yada 30/ile arsa verir ev olmuş 1 milyon mütahit gelmez diyorlar gelmesinler bakalım kim aç kalıyor hazıra dağ dayanmaz toprak ne zaman zarar etmiş bırakın ya bu işleri depremde neden çıkıp da demediniz bu fırsatçıların ilanlarını atmasınlar emlakçılar onda yok ama reklama gelince ihtimaller üzerinden gidersiniz evet dolarda euro da altında suanki rakamların üstüne çıkacak ev fiyatları artacak eski fiyatlara geri dönülmeyecek

gagko
gagko - 4 ay Önce

reklamını yapmak kaç liraaa

SIRADAKİ HABER

banner109

banner117