Demir: Yeni Adli Yılımız Hayırlı Olsun

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ve 20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi. Yeni yargı yılının başlamasıyla ilgili mikrofonlarımıza özel açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Adnan Demir, avukatların sorunlarına ve yargıda bağımsızlığa dikkat çekti.

Demir: Yeni Adli Yılımız Hayırlı Olsun

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen ve 20 Temmuz'da başlayan adli tatil sona erdi, 2018-2019 adli yılı başladı.

Yargı mensuplarının toplu izin kullandığı adli tatil boyunca tutuklu dosyaları ile acil nitelik taşıyan davaları görüşmek üzere adliyelerde nöbetçi mahkemeler görev yaptı.

“İYİ BİR YARGI YILI GEÇİRMELERİNİ BİZ DE TEMENNİ EDİYORUZ”

Yeni adli yılın başlamasıyla ilgili televizyonumuza özel açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Adnan Demir, Yargı camiasında 20 Temmuz ile 1 Eylül arasında adli tatil dönemi olup ondan sonra 1 Eylül’den sonraki döneme ilişkin ve yeni bir yargı yılı başlamaktadır. Burada yargıya ilişkin olarak söyleyeceğimiz şu husus önemlidir tabi ki; adil yargılanma için, hukukçularımızın, hakimlerimizin, savcılarımızın, avukat meslektaşlarımızın daha iyi bir yargı yılı geçirmelerini biz de temenni ediyoruz. Özellikle adliye çalışanlarının bu dönemde yaşamış oldukları çok sıkıntılı süreçler vardı. Gerek FETÖ-PDY terör örgütü sorgulamaları nedeniyle yapılan hakim savcı açıkları, alınan adliye çalışanları, alınan meslektaşlarımız oldu. Bu süreçte yargıyla ilgili eksiklik hususunda çeşitli problemler yaşadık. Bu da tabi ki yargıyı etkileyen olaylardı. Bu yeni süreçte tabi bu eksikler tamamlandı, bunlar giderildi, artık 3 Eylül itibariyle yeni bir yargı yılı başlamış oluyor. 2018-2019 yargı yılının tüm avukat meslektaşlarımıza, tüm hakim ve savcılarımıza, adliye çalışanlarına hayırlı olmasını temenni ediyorum. En azından bu personel anlamında, hakim, savcı anlamında, avukat anlamında bir eksiklik yaşamayacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“AVUKATLIK KANUNUYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR DEĞİŞME YAPILMADI”

Avukatların sıkıntılarına da değinen Baro Başkanı Demir, “Avukatlar tabi bu yargının olmazsa olmazıdır. Savunmanın yani kutsal bir iş olduğunu, savunmanın yargının ayaklarının en önemli unsuru olduğunu biz her konuşmamızda belirtmek isteriz. Avukatların bu dönemle ilgili olarak geçmişe yönelik olarak sorunları daha da büyüyerek artmakta. En birinci problem; iş ile ilgili problemdir. Yıllardır avukatlık kanunuyla ilgili olarak yani her yargı yılı döneminde yine hatırlatırız. Çalışmalar yapılmakta, sorunlar giderilmeye çalışılmakta. Ancak hiçbir şekilde bu kanuna kanuni değişikliğe aks etmemektedir. Geçmişte avukatlık kanunuyla ilgili yapılan değişiklikler tamamen 12 Eylül sonrası yapılan değişikliklerdi. Bugüne kadar yapılan yargı çalışmalarında ve kanuni çalışmalarda tamamen bu 12 Eylül sonrası olan kanunların tamamı değiştirildi. Ancak bizim ne hikmetse özellikle hukukun en temel taşlarından biri olan avukatlara ilişkin, avukatlık kanunuyla ilgili herhangi bir değişme yapılmadı” şeklinde konuştu.

“NE KADAR BU SORUNU DİLE GETİRDİKSE DE HİÇBİR ŞEKİLDE BU SORUN ÇÖZÜLMEDİ”

Avukatlık kanununda değişiklik istediklerini belirten Başkan Demir, “Avukat meslektaşlarımın bu sorunlarını gidermek birinci anlamda bu meclise milletvekili olarak giden avukat meslektaşlarımıza düşmektedir. Fakat ne kadar bu sorunu dile getirdikse de hiçbir şekilde bu sorun çözülmedi. Avukatların en büyük sorunu iş dedik. Son dönemde yani yüzden fazla hukuk fakültesinin olması, özel okulların çoğalması ve her ile hukuk fakültesi açılması bu meslek anlamında da birçok meslektaşın hızlı bir şekilde barolara, avukatlık mesleğine başlamasına yol açmaktadır. Özellikle avukatlıkla ilgili bir sınav zorunluluğu da getirilmedi bugüne kadar. Yani 1 yıllık stajı yapan gelip direk avukatlık mesleğine başlıyor. Ancak mesleğe başladıktan sonra asıl sorunlar, asıl problemler başlamaktadır. Avukatlıkla ilgili eğer iş bulamazsanız, çevre edinemezseniz sıkıntı vardır. CMK hizmeti ve adli yardım hizmetleri devletin verdiği zorunlu avukatlık hizmetleri yeni genç meslektaşlarımıza özellikle ücretlendirmesi devlet tarafından çok düşük olduğu için serbest avukatlık mesleğinde olduğu gibi olmadığı için sıkıntı yaşatmaktadır” dedi.

“YARGININ TARAFSIZLIĞI ZEDELENİRSE ARTIK İNSANLARDAKİ YARAYI TAMİR EDEMEZSİNİZ”

Demir, “Yargıya olan güven öncelikle tarafsız bir yargı olduğu zaman bu güven sağlanmış olur. Yoksa bu FETÖ’yle veya başka bir takım illegal yapılanmalarla ilgili olan husus yetmez. Yani buna kim müdahale ederse etsin bu yargıya, tarafsızlığı konusunda insanlarda şüphe oluşursa; o yargıdan bir şey beklenemez. Bunu iktidarda yapsa, bunu FETÖ’de yapsa, bunu herhangi bir siyasi partide yapsa o yargının tarafsızlığına gölge düşürürsünüz ve insanlar üzerindeki o yargının tarafsızlığı zedelenirse artık insanlardaki yarayı tamir edemezsiniz. Yani bizim bundan sonraki dönemde de bundan önceki dönemlerde de biz sürekli yargının tarafsızından her adli yıl açılışında da yargının tarafsız olması gerektiğinden bahsederiz ki; bu hukukun olmazsa olmaz ilkesidir. Tarafsız olmalı yargı. Buna bu müdahaleyi kim yaparsa yapsın; mutlaka bu yargıyı zedelemiş olacak ve yargıda zedelendiği zaman, bir toplumda adalet gerçekleşmediği zaman o toplumun temeline dinamit koymuş olursunuz. Onun için bundan sonraki dönem için de aynı şeyi söylüyorum. FETÖ’nün hakim olduğu süreç için de söylüyorum yargı her zamanda tarafsız olmak zorundadır. Hiçbir zaman için bu tarafsızlığına gölge düşürmemektedir. Düşürdüğü taktirde adalet duygusu toplumda eğer yara alırsa o toplum çöker” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103