Deprem Konutlarının Satışı Yapılabilecek mi?

AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı, Elazığ’da yapılan afet konutlarının satış işlemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Pıhtılı, konutların ilk taksitini ödenip ardından borcunun tamamının ödenmesinden sonra satışının gerçekleştirilebileceğini açıkladı.

Deprem Konutlarının Satışı Yapılabilecek mi?

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından yapılan TOKİ konutlarının satılığa çıkarılıp çıkarılmayacağı konusu merak konusu olmuştu. Hak sahibi olan vatandaşlar deprem konutlarını kiraya verebilirken satışların kolay bir şekilde yapamayacakları görüldü.

AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı, Kanal Fırat Televizyonu’nda canlı olarak yayınlanan ve Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu “Son Baskı” programında önemli açıklamalarda bulundu.

24 Ocak depreminden sonra yapılan afet konutlarının satışı ile ilgili açıklama yaparak, depremzede vatandaşların evlerini aldıktan 2 yıl sonra ilk taksiti ödeyip daha sonra borcu kapatmaları halinde konutlarını satabileceklerini söyledi.

PIHTILI: BORCUN TAMAMININ KAPATILMASININ ARDINDAN KONUTLAR SATILABİLİR

AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı, “Afet zedelerin konutlarını hak sahibi ailelerin kiraya vermesiyle ilgili bir engel yok. Ancak satışı ve devriyle ilgili bir engel var. Hak sahibi konutunu üçüncü şahıslara devir ve satış işlemini yapamaz. Kendi çocuğuna bile satışını yapamaz, devrini yapamaz. Ancak şu şekilde yapabilir. 2 yıl sonra bunların borçlandırmaları çıkacak. Yani konutun şu anda boş konutların üzerinde AFAD adına bir tescil var. Vatandaşın borçlandırma rakamları 2 yıl içerisinde banka kesin borçlandırmaları yapacak. Yirmi dördüncü ayda götürüp bir taksitini yatırdıktan sonra, birkaç ay sonra ‘işte ben borcumun tamamını kapatmak istiyorum’ demesi halinde borcunun tamamını kapatır 24 ay sonra. Borcunun tamamını kapatır, tapusunu kendisi adına alır, hak sahibinin adına tapu kesilir ondan sonra borcunu kapattıktan sonra tapunun üzerindeki ipotek kalkar ve istediği şahsa satabilir” ifadelerini kullandı.

PIHTILI: BU KONUTLAR YAŞAM ALANI OLARAK ÜRETİLEN DEPREM KONUTLARI

İl Müdürü Pıhtılı, “Buradaki yapılan iş aslında bir sosyal devlette 7369 sayılı kanun. Afete uğramış bir bölgeyle ilgili mağdur olmuş, konutunu, yaşam alanlarını kaybetmiş insanlara bir yeni yaşam alanı vermek. Zararını tanzim etmekle ilgili bir kanun değil bu. Yani ‘depremde konutun zarar gördü. Ben sana yeni bir konut veriyorum. Bunu al istediğin gibi değerlendir değil’ Hayatını idame ettirdiğin, yaşamını sürdürdüğün ailenle birlikte konut zarar gördü. Yaşayacak bir yere ihtiyacın var. Bununla ilgili kullandırılan konut ve kredisi. Bu nedenle de bunların 2 yıl sonra borçlandırmaları çıkıyor. 2 yıl sonra ödemelere başlıyorlar. Rakamları belli. Ancak kesin borçlandırmanın hesabına aktarılması 2 yıl sonra başlıyor. 2 yıl sonra ilk taksitini kapatıp arkasından tamamını kapattıktan sonra ancak bu işlemi yapabilirler” şeklinde konuştu.

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mihenk
Mihenk - 3 ay Önce

Ne güzel iş evi yikilana bedavadan ev evi olan evine ev katti ya ortada kirada zalim ev sahiplerinin zulmüne maruz kalan kiracilar tamam depremzedelere dışarda kalanları anladık hani dar gelirli aileler için konut bu mu sizin adaletiniz bu mu sosyal devlet anlayışınız adan sobali 30 yıllık eve 800 lira istiyor gerisini siz hesap edin kimse demesin 2020 felaketti görüştü sorun 2020 değil sorun ahlaksizlaşan zalimleşen paradan başka amacı olmayan merhametini kaybeden toplum ee Rabbim karşılığını veriyor bize durun bakalim daha sırada ne felaketler gelecek başimiza yani kendi kar ağlaması kimse ben iyiyim demesin

Deniz
Deniz - 3 ay Önce

Yahu şu çatalçeşme noldu çatalçeşme çıkmaz aydami vereceksiniz ne bi tarih ne bir bilgilendirme

Reiz
Reiz @Deniz - 3 ay Önce

Kanser etmeden bi iş yapmaz bunlar kardeş

Gakgo
Gakgo - 3 ay Önce

Atı alan üsküdarı geçti yazıkonakta kaçtanesi satı ihtiyacı olanlara üç artı birleri vermediniz olmayanaverdiniz kimi sattı çoğuda 800 liraya kiraya verdi hani denetim gidin bi bakın kaçtanne hak sahibi oturuyor

Ruz
Ruz - 3 ay Önce

Metni okumadan yorum yapan dangalaklar var.Adam diyorki,anahtar tesliminden 2 yıl sonra ilk taksidini ödeyip,geri kalan taksitlerinin tamamını ödeyen satabilir.Bir defa tapusu kendinde olmayan malı nasıl satabilir,utanmadan yalan söylüyorsunuz.Isiniz gücünüz fitnelik.

taha
taha - 3 ay Önce

sadece ev sahiplerimi deprem yaşadı..kiracılar deprem yaşamadımı..bu nasıl sosyal devlet..toki neden elazığda biz kiracılara ev satmıyor..

SIRADAKİ HABER

banner103