Depremde Hasar Gören Minare Böyle Yıkıldı

Elazığ depreminin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında acil yıkım kararı verilen ve kentsel dönüşüm yapılacak alanlarda bin 200 binanın yıkımı tamamlandı. Yıkım çalışmaları kapsamında ağır hasar alan ve yıkım çalışması başlatılan 45 yıllık Hacı Osmaniye Camii'nin minaresinin kontrollü yıkılma anı kameralara yansıdı.

Depremde Hasar Gören Minare Böyle Yıkıldı

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin arından hasar gören yapıların yıkımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde kontrollü olarak devam ediyor.

Özellikle deprem nedeniyle ölümlerin meydana geldiği Mustafa Paşa ile Sürsürü Mahallesi başta olmak üzere Abdullahpaşa, Rüstempaşa dahil diğer mahallelerde aralıksız olarak çalışma yapılıyor.

Yıkım çalışmalarında 19 uzun erişimli yıkım makinesi makas, 50 ekskavatör ve 100 hafriyat kamyonu olmak üzere 169 iş makinesinin yer aldığı öğrenildi.

Depremin hemen ardından başlatılan çalışmalar kapsamında ağır hasarlı ve kentsel dönüşüm kapsamında şuana kadar bin 200 yapının yıkımının tamamlandığı, enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Yıkımların aralıksız olarak acil ve riskli bölgelerde planlı olarak devam edeceği kaydedildi.

45 YILLIK CAMİ DEPREME DAYANAMADI

Mustafapaşa Mahallesinde bulunan ve 1975 yılında yapılan Hacı Osmaniye Camiide ağır hasar aldı.

Hasar gören caminin ilk önce minaresi kontrollü olarak yıkıldı.

Minarenin yıkım anı da kameralara yansıdı.

Ardından caminin yıkımı iş makineleriyle kontrollü olarak başlatıldı.

ÇAKMAK: MUSTAFAPAŞA MAHALLESİNİN YÜZDE 70’İ YOK SAYILIR

Mahalle muhtarı Yusuf Çakmak, “Bu gün Hacı Osmaniye Camii yıkılıyor. Camimiz 1975 yılında yapıldı. Bugün minaresi yıkıldı. Şuan yıkımı halen devam ediyor. Minarenin yıkımı esnasında epey bir kalabalık vardı. Yıkımlar mahallemizde halen devam ediyor. Mustafapaşa mahallesinin yüzde 70’i yok sayılır" dedi.

VİDEO:

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdem
Erdem - 1 yıl Önce

Şu cemaat denilen yapıların, dergahların, tekkelerin bir tanesini bu memlekette Depremde yaralara merhem olduğunu gördünüz mü? Minareyi onarırlarmı sizce bana göre onu da yapmazlar. Yine cami cemaatinden para toplanır herzamanki gibi

Oğuz
Oğuz @Erdem - 1 yıl Önce

Yardım dağıtanları araştır sorunun cevabını bulursun

Bahri
Bahri - 1 yıl Önce

Bu bölge Elazığ kent tarihinin ilk mahallelerinden, arziyi Belediye devralmalı , Geniş bulvarları yeşil alanları, otoparkları ile 2 katlı Harput mimarili özgün yapılarıyla cazibe merkezi haline getirilmeli, bu fırsat kaçarsa yazık olur. Belediye arsaları devralmalı konut sahiplerine Hazineden devralacağı arsalara modern yapılar yaparak bedelsiz teslim etmeli.İş sadece TOKİ ye devredilirse memleket ilkel Demirperde Ülkeleri gibi estetikten yoksun günümüzün 56 evleri gibi ruhsuz ilkel afet evleri diyarına dönüşür. Abdullahpaşa ve Sürsürü de Belediye iştiraki ile kentsel dönüşüm yapılmalı TOKİ gitsin rezerv alanlarına yapsın.

oktay
oktay @Bahri - 1 yıl Önce

Bahri bey bu dediklerinizi yapacak vizyon bunlarda yok.

SIRADAKİ HABER

banner103