Depremin Vurduğu Elazığ’da Yıkımlar Hızlandırıldı

Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası hak sahipliği çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte yıkım çalışmalarına hız verildi. Kentte yıkım kararı verilen 15 bin 120 yapıdan şuana kadar 3 bin 500’ünün yıkıldığı, 16 noktada eş zamanlı olarak çalışmanın sürdüğü kaydedildi.

Depremin Vurduğu Elazığ’da Yıkımlar Hızlandırıldı

24 Ocakta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, 20 binden fazla konut ise hasar gördü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde, valilik, il özel idaresi, AFAD ve belediyenin katılımıyla yıkımı yapılacak konutlar tek tek belirlendi.

Kentte 15 bin 120 binanın yakılması kararlaştırılırken, depremin hemen ardından başlatılan çalışmalarda hak sahipliği sürecinin tamamlanmasıyla birlikte yıkımlara hız verildi.

Şuana kadar 3 bin 500 yapının yıkıldığı kent genelinde 38 mahallede yıkılacak 11 bin 600 yapı için planlama yapıldı, 16 noktada çalışma başlatıldı.

16 noktada başlayan yıkımlar hızla sürerken, kent tamamen şantiye alanına döndü.

Başlatılan yıkım çalışmaları sırasında binalar kontrollü yıkılma anları da kameralara yansıdı.

PİRİNÇÇİ: VALİMİZİN BU KONUDA CİDDİ ANLAMDA TALİMATLARI VAR

Elazığ genelinde 15 bin 120 binanın yıkımının yapılacağını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi, “24 Ocak tarihi itibariyle Elazığ’da yaşanan depremden sonra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak hasar tespiti ve enkaz kardırma çalışmalarını devam ettiriyoruz. 13 Ağustos itibariyle de AFAD İl Müdürlüğü tarafından hak sahipliği çalışması neticelenince hasar tespitten sonra enkaz kaldırmaya daha hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Elazığ ve 3 ilçemizde enkaz kardırma çalışmaları devam etmektedir. Bugüne kadar 3 bin 500 binanın yıkımı gerçekleştirildi ve bunların enkazları kaldırıldı. İnşallah daha hızlı bir şekilde devam edecek çünkü valimizin bu konuda ciddi anlamda talimatları var” dedi.

Elazığ genelinde yıkım ve enkaz çalışmalarının bugün itibariyle 16 farklı noktada sürdüğünün altını çizen Pirinçci, İl Özel İdaresi ile belediye ekipleri ile birlikte 38 mahallede yıkımlarının planlandığını kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Kazım
Kazım - 2 yıl Önce

Ne Hızlanma ama 8 ayda gelinen noktaya bak, boş binalar bir taraftan tinerci yuvası olmuş diğer taraftan yıkılma ve yangın tehlikesi taşıyor

acaba?
acaba? - 2 yıl Önce

Acaba neden hızlandı?Depremin üzerinden 8 ay geçti.Birileri mi elazığa gelecek?

Tabiki birileri gelecek.Recep TAYYİP ERDOĞAN.

Murathan
Murathan - 2 yıl Önce

İhalesi yapılmamış,ihaleden sonra kik tentasdik olmamış binaları kim nasıl yikacakti.Bu bir süreç,bilende bilmeyende konuşuyor.Sanki devletin özel yıkım ekipmanı varda,bilerek uzattı gibi boş laflar etmek komik bir durum.Bizum yıkılacak evimiz var susuyoruz,ilgisiz alakasız zevat çene çalıyor,buradan bı ekmek çıkmaz.Hetkes işine baksın.

Elazığlı
Elazığlı @Murathan - 2 yıl Önce

Devletin yıkım ekibi olmak zorunda mı? İstenildiği taktirde hemen yapılacak acil bir iş. Acil olan bu işlerde süreç diye bir şey olmaz. Devletin gücü yetmez mi sizce.Tamam oy verdik ok ama haklıya haklı haksıza haksız eleştirimizi de yapalım.
Fanatikliğe gerek yok kimse buradan ekmek peşinde de değil.

Cemal
Cemal @Murathan - 2 yıl Önce

Bence susmaya devam edin. KİK den izin çıkınca konuşursunuz.

Emel
Emel - 2 yıl Önce

Yıkın da etrafındaki evlere zarar vermeyin bari... Tekrar depreme maruz kalıyoruz bi bakıma, yıkılan binalar sayesinde 4.5 lik sarsıntılar yaşıyoruz ne kontrollü yıkım ama helal olsun

Etem
Etem - 2 yıl Önce

Böyle bir deprem yasamayız inşAllah. Fakat yeni imar elazığa yakışır bir imar olur. İstasyon cadesi gibi 90-60-90 olmaz

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109