"Dijital Anadolu Projesi Toplantısı" Elazığ’da Gerçekleştirildi

TÜRKONFED ve İş Bankası işbirliğiyle 2018 yılında 5 kent ile başlayan ve 1500 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi’nin ikinci ayağı gerçekleştirildi. Dijital liderleri Anadolu KOBİ’leri ile buluşturan projenin yeni toplantısı, FIRATSİFED ev sahipliğinde Elazığ’da düzenlendi.

"Dijital Anadolu Projesi Toplantısı" Elazığ’da Gerçekleştirildi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), Anadolu’da üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla Türkiye İş Bankası işbirliğiyle 2018 yılında başlattığı ve 5 kentte 1500 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi’nin yeni durağı Elazığ oldu. Dijital liderleri Anadolulu KOBİ’lerle bir araya getiren projenin 2019 yılı ikinci toplantısı Denizli’nin ardından Fırat Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (FIRATSİFED) ev sahipliğinde Elazığ’da düzenlendi.

KOBİ’lerde dijitalleşme farkındalığı yaratmayı hedefleyen toplantıya Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti MKYK Üyesi Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Kudbettin Demirdağ, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Alper Bektaş, STK Temsilcileri, oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

ALPER BEKTAŞ: DİJİTAL DÖNÜŞÜM, SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEMİZ İÇİN KAÇIRMAMAMIZ GEREKEN ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR

Toplantının açılış konuşmasını yapan FIRATSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Alper Bektaş “Kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Ya eski üretim ve iş yapma alışkanlıklarımızı devam ettireceğiz. Bu durumda kepenkleri kapatıp; teknolojiyi tüketen bir topluma dönüşeceğiz. Ya da değişimi doğru okuyup, zamanında aksiyon alarak, zamanın ruhunu yakalayacağız ve rekabetçilik gücümüzü artıracağız.” Dijital teknolojilerin yaygınlaşması ve ekonomik büyüme arasında pozitif ilişki olduğunu vurgulayan Bektaş şöyle devam etti: “Dijital teknolojiyi üreten ve kullanan ülkelerde kişi başına gelir daha yüksektir. Dijital dönüşüm, sürdürülebilir büyümemiz için kaçırmamamız gereken önemli bir fırsattır. Dijitalleşme odaklı politikalar, nitelikli insan kaynağı ve fiziki altyapımızı güçlendirecek yatırımlarla; sektörlerimizi büyüme ve üretkenlik artışının dinamosu haline getirebiliriz. Başta otomotiv, tarım, tekstil ve gibi stratejik sektörlerimize öncelik vererek, dijitalleşmeyi; hem bölgelerimizin hem de ülkemizin sürdürülebilir büyümesinde kaldıraç olarak kullanabiliriz. Dijital Anadolu gibi projelerin işletmelerimize, KOBİ’lerimize, kentimize, bölgemize ve ülkemize değer yaratacağına inanıyoruz” dedi.

ŞAHİSMAİL ŞİMŞEK: DİJİTALLEŞME İŞ SÜREÇLERİNDE İYİLEŞME VE VERİM ARTIŞI SAĞLAYAN BİR DÖNÜŞÜM YARATIYOR

Dijitalleşmenin bir yol arkadaşı olduğuna değinen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, “İşimizde sürdürülebilir bir gelişim yaratmak istiyorsak dijitalleşmeyi ve getirdiklerini kabul edip bu değişiklikleri hayata geçirmek esas. Bu kapsamda KOBİ’lere dijitalleşme yolculuklarında kullanıcı deneyimi odaklı bir strateji izlemelerini tavsiye ediyorum. Nesnelerin internete bağlandığı, yapay zekanın karar süreçlerinde etkin kullanıldığı bu dönemde teknoloji müşteri deneyimini de olumlu yönde dönüştürüyor” ifadelerini kullandı.

ORHAN TURAN: MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ’NİN BAŞARISI, TOPYEKÛN BİR SEFERBERLİKLE MÜMKÜN

Toplantıda yaptığı konuşmada son 5 yılda AB’ye, orta ve yüksek teknolojili ürün ihracatında yaşanan düşüşün, teknolojiyi verimlilik esaslı kullanamadığımızı gösterdiğini vurgulayan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, “1990’dan bu yana AB’ye yapılan yüksek teknoloji ihracatının payının yüzde 1 ile neredeyse değişmemesi de esaslı bir yeni hikâye ihtiyacını ortaya koyuyor” dedi. Turan şöyle devam etti: “Geçtiğimiz hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, ülkemizin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıkladı. Milli Teknoloji Hamlesi adı verilen sanayide dönüşümün Türkiye açısından kodlarını ortaya koyan ve 6 temel önceliğe odaklanan strateji, genel çerçevesiyle önemli hedefler ortaya koyuyor. Sanayinin GSYH’daki payının (yüzde 16,5’ten) yüzde 21’e, imalat sanayi ihracatının (158,8 milyar dolardan) 210 milyar dolara, imalat sanayi ihracatındaki yüksek teknolojinin payının (yüzde 3,2’den) yüzde 5,8’e, Ar-Ge harcamalarının GSYH’nin (yüzde 1’den) yüzde 1,8’ine yükseltileceği hedefi, gerçekçi bir bakış sunuyor. Girişimcilikten beşerî sermayeye, altyapıdan yüksek teknoloji ve inovasyona uzanan 5 ana bileşen ve 23 alt politikadan oluşan Milli Teknoloji Hamlesi’nin başarısı stratejide yer aldığı gibi, kapsayıcı ve katılımcı bir şekilde topyekûn bir seferberlikle mümkündür. Hedeflere ulaşmak için de uygun aksiyonlar ile odak sektörlerde yaratılacak verimlilik önceliklendirilmelidir” dedi.

ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI: DİJİTAL ANADOLU PROJESİ KOBİ’LERİN DÖNÜŞMESİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da, konuşmasında, milli geliri 800 milyar doları aşan Türkiye’de bu ekonomik faaliyetin büyük bir kısmının 3 milyona yakın girişim tarafından üstlenildiğini, bu girişimlerin neredeyse tamamına yakınının ise, küçük ve orta boy işletme olarak tanımlanan KOBİ’ler ile esnaf ve sanatkârlar olduğunu vurguladı. Şerifoğulları, dijitalleşen dünyada KOBİ’lerin işlerini geleceğe taşıyabilmelerinin ise dönüşüme ayak uydurmaktan geçtiğini söyledi ve “İş süreçlerinin iyileştirilmesi ve pazar paylarının artırılabilmesi anlamında bir tercihten çok zorunluluk halini alan teknolojik dönüşüm, ülkemizin de gelişmiş ülkeler seviyesine gelme hedefine hizmet ediyor” dedi. Şerifoğulları “Dijital Anadolu Projesi, sektörün önde gelen isimlerini, katma değer potansiyeli taşıyan illerdeki KOBİ’lerle buluşturması açısından çok önemli. Bu program, teknolojik dönüşüm vizyonunun geliştirilmesi ve böylece işletmelerin pazarda güç kazanması için şehirleri gezerek şehirlerde KOBİ’lerin dönüşüme ayak uydurmasına ciddi katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

METİN BULUT: ANADOLU SERMAYESİNİN ELİNDEN TUTULUP KALDIRILMASI GAYRETİNİ VE ÇABASINI DA ÇOK ANLAMLI BULDUĞUMU İFADE ETMEK İSTİYORUM

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Bu kadar anlamlı bir konunun Elazığ gündemine taşınması, Anadolu’nun gündemine taşınması, Anadolu sermayesinin elinden tutulup kaldırılması gayretini ve çabasını da çok anlamlı bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bende ekonomik ağırlıklı bir sivil toplum örgütünden geliyorum. Bizim de bu konuda bütün çalışmamız özellikle bu ülkenin esas temel taşından Anadolu sermayesinin elinden tutulup kaldırılması ile alakalı mücadeleydi. Bu sermayenin artık elinden tutulup kaldırılabilmesini yöntemlerinden bir tanesi de bu dijital devrimle buluşması. Türkiye geçmişten bugüne hep sanayi devrimini kaçırmakla suçlanmıştır, hep bununla eleştirilmişti. Keşke olmasaydı denilmişti. İnşallah bu olsun istemiyoruz. Biz bu dijital devrimi bu ülkeyi ıskalamasını istemiyoruz. Görünen odur ki Allah’ın izniyle ıskalamayacak. Endüstri 4.0 konuşulduğu hatta 5.0’ın konuşulduğu bir ortamda bunu sorgulama şansınız yok. ‘Endüstri 4.0’dan Anadolu 4.0’a geçmek’ bu çok çok önemli. Sadece hizmet etmenin yetmediği, hizmet sunumundaki kalitenin çok önemli olduğu, artık sadece ihracat yapmanın yetmediği, ihracattaki kilogram birim fiyatının ön plana çıktığı bir dünyada siz kendi üreticinizi ancak dijital bir devrimle buluşturup dijital bir yapıyla buluşturup aslında sadece onunla buluşturmayıp onun rekabet gücünü arttırıp ancak böyle mücadele edebilir, böyle ayakta kalabilir bir hale getirebilirsiniz” diye konuştu.

ÇETİN OKTAY KALDIRIM: “ANADOLU’NUN TEMEL TAŞIYICISI KOBİ’LERİMİZİN DİJİTALLEŞMESİ, TÜRKİYE’NİN BAŞARISINDA BELİRLEYİCİ OLACAK”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Türkiye’nin dijitalleşmeye, akıllılaşmaya, teknolojiye çok yatkın olduğunu vurgulayarak, “Yapay zekanın, artırılmış gerçekliğin konuşulmuş bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu durum hem üretim modellerini hem de kamuyu değiştiriyor. Bu dönüşüme ayak uyduranları zirveye ulaştıracak bir dönemdeyiz. Post realist bir döneme girdik, gerçekliğin anlamını yitirdiği, dönüştüğü, her şeyin yapaylaştığı, dijital ortama aktarıldığı, bütün nesnelerin yapay alanlarının oluştuğu bir süreçteyiz. Yeni nesil alanlar, özellikle veri madenciliği, veriyi kimin işleyeceği tartışılmaya başladı. Gelecekte hammaddelere değil veriye sahip olan ülkeler başarılı olacak. Artık akıllı yönetilen şehirler, kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğini iyi yakalayan şehirler öne çıkacak. Bizim bu dalgayı ıskalamamız mümkün değil. Anadolu’nun, ekonomimizin temel taşıyıcısı olan KOBİ’lerimizin de bu dijital dönüşümü başarabilmesi, Türkiye’nin de başarısında belirleyici olacaktır” dedi.

Toplantı sunum ve konuşmalarla devam etti

PROF. DR. AÇIK, “DİJİTALLEŞME VE KURUMSAL STRATEJİ” KONUSUNDA BİLGİ VERDİ

Açılış konuşmalarının ardından toplantıda Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Alacak Riski Yönetiminde Yeni Dönem: Karekodlu Çek” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Logo Yazılım Dijital Dönüşüm Danışmanlık Direktörü Tolga Gören’in konuşmasının ardından Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık’ın katıldığı “Dijitalleşme ve Kurumsal Strateji” konulu bir panel gerçekleştirildi. Toplantıda, “Herkes İçin Dijital Pazarlama”nın ipuçlarını ise Red&Grey Ajans Başkanı Furkan Reis aktarırken, kendisini Teknoloji Girişimcisi olarak tanımlayan Dr. Sertaç Akdoğan da “Dijital Dönüşümün Ekonomisi ve İş Modellerine Katkısı”ndan bahsetti. Dijital Anadolu Elâzığ toplantısı katılımcılarla “dijital soru-cevap” uygulaması ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 19:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109