Doç. Dr. Akdeniz: Doğuştan Kalp Hastalığı Genellikle Anne Karnında Başlıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Akdeniz, çocuklarda doğuştan oluşan kalp hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi.

Doç. Dr. Akdeniz: Doğuştan Kalp Hastalığı Genellikle Anne Karnında Başlıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Akdeniz, çocuklarda doğuştan oluşan kalp hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi.

AKDENİZ: GENİŞ BİR HASTALIK PERSPEKTİFİNİ İÇERDİĞİNİ

Doç. Dr. Osman Akdeniz Çocuk Kardiyoloji uzmanları olarak hasta gruplarının büyük kısmını doğuştan kalp hastalıklarının oluşturduğunu, doğuştan kalp hastalıklarının oluşum olarak genellikle anne karnında başladığını, annenin maruz kaldığı enfeksiyonların, kullandığı ilaçların, röntgen ışınları ve bazı genetik faktörlerin sonucunda oluştuğunun altını çizerek doğuştan kalp hastalıklarının doğum sonrası tanısının konulması ve bazı kritik doğuştan kalp hastalıkları için erken tedavi ve takibinin yapılması gerektiğini, doğuştan kalp hastalığının kalbin karıncık ve kulakçıklarındaki delikler, bazı damarlardaki tıkanıklıklar veya darlıklar, kalbin odacıklarının gelişim kusurları (bazı odacıkların küçük kalması veya geniş olması), bazı kapakların kusurlu veya tıkalı olması gibi geniş bir hastalık perspektifini içerdiğini sözlerine ekledi.

AKDENİZ BELİRTİLERLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Doç. Dr. Osman Akdeniz, bazı doğuştan kalp hastalıklarının üç gün veya bir hafta gibi erken dönemde tanı konmayıp gereken tedavinin başlanmaması durumunda ciddi hastalıklara sebep olduğunu ve ölümle de sonuçlanabildiğini dile getirerek, daha az kritik olan yani yenidoğan döneminde ölümle sonuçlanmayan hastalıklarda özellikle süt çocuğu bebeğinde anne sütü emerken çabuk yorulması, çocuğun nefes nefese kalması, kısa süreli meme emmesi, terlemesi ve nefes darlığı çekmesinin doğuştan kalp hastalığının bulguları olduğunu, doğuştan kalp hastalıklarının daha büyük çocuklarda, morarma, göğüs ağrısı, çarpıntı ile seyredebildiğini, bebeklerde nefes darlığı, bayılma, yetersiz meme emme, kilo alımında yetersizlik, büyük çocuklarda çarpıntı ve göğüs ağrısı gibi bulgular olduğunda vakit kaybetmeden bir çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinin önem arz ettiğinin altını çizdi.

AKDENİZ: BAZI DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARINI ANNE KARNINDA İKEN TEŞHİS EDİLEBİLİYOR

Dr. Akdeniz, doğuştan kalp hastalıklarından korunmak için anne karnından itibaren iyi, sağlıklı bir yaşam, annenin de sağlıklı bir yaşam sürmesinin önemli olduğunu, annenin hamile iken mümkün olduğu kadar ilaç kullanmaması, enfeksiyonlardan uzak durması, düzenli kadın doğum kontrollerinin yapılmasının önemli olduğunu ve bazı doğuştan kalp hastalıklarını anne karnında iken teşhis edebildiklerini, kontrollerde anne karnında iken kalp hastalığından şüpheleniliyor ise anne karnında iken bu hastalığın tanısının konması ve doğum sonrası erken müdahalenin yapılmasının gerekli olduğunu, doğum sonrası daha büyük çocuklarda kalp hastalığı belirtilerinin olması halinde bir çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinin gerekli olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109