Doğru Çanta Kullanımda Nelere Dikkat Etmeliyiz

2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı başladı. Eğitim ve öğretimine devam eden çocukların ve ailelerinin dikkat etmesi gereken konulardan biri de sırt çantası kullanımı. Ağır ve yanlış sırt çantası çocukların sağlığı için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Doğru Çanta Kullanımda Nelere Dikkat Etmeliyiz

ERSÖZ: KÜREK KEMİĞİMİZDEKİ ŞEKİL BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR

Özel Hayat Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Fikret Ersöz, “Postür dediğimiz insan duruşunun belli bir yapısı var. İnsanın sırt bölgesi dışarı doğru yuvarlak bel bölgesi de biraz çukurdur. Bel bölgesindeki çukurluğun artması veya sırt bölgesindeki kısmın artması kifoz bazı kürek kemiğimizdeki şekil bozukluğuna neden oluyor” ifadelerinde bulundu.

Ailelerde, okul çantası konusunda en az çocuklar kadar dertli.. Onlarda, çoğu zaman ağır çantaları kendileri taşıyor.

ERSÖZ: ANNELERİMİZ BU KONUDA ÇOK DUYARLI OLMAK ZORUNDALAR

Operatör Doktor Fikret Ersöz, “Son yıllarda oyun alanlarının azalması çocuklarımızın sahada ve dışarıdaki oyunlar dışında bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla oyun oynamaları dolayısıyla uzun süre hareketsiz kalmaları sonucunda çocuklarımızda böyle postür şekil bozuklukları oluşuyor. Yapılan araştırmalarda çocuklarımızın yüzde 38’inde postür bozuklukları olduğu ortaya çıkmış. Ayrıca bunun dışında çocuklarımız sırtlarında ağır çantalarla okula gidiyorlar. Bu ağır çantalar da çocuklarımızda omurgalarında şekil bozukluklarına sebep oluyor. Bizler çocukların okul çantalarını kendi vücut ağırlıklarından yüzde 10‘undan fazla ağır olmamalarını istiyoruz. Annelerimiz bu konuda çok duyarlı olmak zorundalar” diye ifade etti.

Sadece okul çantası değil, çocukların sağlığı için okul sıraları da büyük önem taşıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7