DSİ Son 18 Yılda Elazığ’da 15 Baraj Yaptı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 18 yılda Elazığ’da 84 adet Tesis ile 2 Milyar 509 Milyon 152 Bin TL yatırım yaptıklarını açıkladı.

DSİ Son 18 Yılda Elazığ’da 15 Baraj Yaptı

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Elazığ’ımız da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 84 adet Tesis ile 2 Milyar 509 Milyon 152 Bin 989 TL yatırım yaptık, Elazığ’da son 18 yılda 15 baraj inşa ettik” dedi.

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Elazığ ilinde inşa edilen 9 sulama tesisi ile 137 Bin 220 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Elazığ topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 98 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık” dedi.

“ELAZIĞ’IMIZA 15 BARAJ KAZANDIRDIK”

Müdür Yıldız, “Elazığ’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 173 Bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 251 Milyon 235 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Elazığ zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır. Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Elazığ’ımız da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 84 adet tesis ile 2 milyar 509 Milyon 152 Bin 989 TL yatırım yaptık. Elazığ’da son 18 yılda 15 baraj inşa ettik” kaydetti.

“İNŞAATI DEVAM EDEN 1 BARAJ İLE 2 BİN 330 DEKAR ARAZİ DAHA SULAMAYA AÇILACAKTIR”

Müdür Yıldız, “Diğer taraftan Elazığlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Elazığ’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 1 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Diğer taraftan yapımı tamamlanan 2 adet ve inşaatı devam eden 3 adet içme suyu tesisi ile toplamda 707 Bin 562 kişi için yılda 28,15 milyon m³ içme suyu temin edilecektir” diye ifade etti.

“ELAZIĞ’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ”

Müdür Yıldız, “Elazığ ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 47 adet taşkın koruma tesisi ile 45 yerleşim yeri ve 3 Bin 569 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir” diye kaydetti.

“3 ADET YERALTI BARAJI DEPOLAMA TESİSİNİN ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI”

Müdür Yıldız, “Baraj ve Gölet çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı inşa çalışmalarımız kapsamında Elazığ ilimizde 3 adet depolama tesisi çalışmalarımız tamamlanmıştır. Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 11:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zaza
Zaza - 2 hafta Önce

Bize kamu yatırımları lazım değil istihdam yatırımı lazim

Halim
Halim @Zaza - 2 hafta Önce

Tarımsal sulama demek tarımsal üretim demek. Üretim demek., istihdam demek, istihdam demek iş ve aş demek köyden göçün önleme demek

SIRADAKİ HABER

banner7