Dünyada Bir İlk; Elazığ’da Bakırdan Tespih Yapılıyor

Hobisini mesleğe dönüştüren tespih ustası, Türkiye’de değil, dünyada bir ilke imza attı ve bakırı işleyerek, tespihe dönüştürdü. Ortaya çıkan tespihin fiyatı ise dudak uçurtuyor.

Dünyada Bir İlk; Elazığ’da Bakırdan Tespih Yapılıyor

Tespih koleksiyonu yapan Selçuk Perdeci, hobisini mesleğe dönüştürdü.

Perdeci, Yedi yıldır meslek olarak yaptığı işinde malzemeleri tek tek işleyip, tespihe dönüştürüp, meraklıların beğenisine sunuyor. 

Tespih ustasının son işi ise sadece Türkiye’de değil Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

El emeği ile işlenerek yapılan tespihin fiyatı ise dudak uçurtuyor.

PERDECİ: DÜNYADA BİR İLK

Selçuk Perdeci, “Bir müşterimiz bir fikir verdi. Nasıl olur diye düşüncesiyle bizde baktık bununla ilgili çalışma yapılmamıştı. Bu tespih dünyada bir ilktir. Bakır Tespit el işçiliği dünyada bir ilktir. Yapalım dedik ve yaptık. Yaklaşık 10-15 günümüzü aldı bu tespihi yapmamız. Çünkü tamamen el işçiliği. Herhangi bir CNC ya da bir makine kullanmıyoruz. Kuru tornada kendimiz torna kalemiyle ufak ufak işledik. Yapımı bayağı bir zor. Bir tane habbesini yapmamız yaklaşık 1 buçuk 2 saatimizi aldı. Tek tek yaptık. 33 habbe, bir imame 2 tane de ara duraktan oluşuyor. Malzemede fazla bir şey yok bakırın. Yaklaşık 600-700 TL civarında bakırın ham maddesi tutuyor. Bu tamamen el işçiliği. Bir 10-15 gün verdik. Ona göre bir meblağ belirleyeceğiz. Hiçbir emeğin maddi olarak karşılığı olamaz. Sanatın maddi bir karşılığı olamaz. Severek yapıyoruz. Ona da sembolik olarak bir rakam belirliyoruz” ifadelerini kullandı.

VİDEO:

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atilla
Atilla - 6 ay Önce

Emeğe saygı duyuyorum. Gelgelelim, bu dünyada ilk olan olay, kaç kişiye iş olanağı sağlayacak, kaç aile buradan ekmek yiyecek? Bir de bu yönden baksak..Bu gibi işlerle övünmek faydasız. Tekrar söylüyorum çünkü anlayamayanlar olacak:Emeğe saygı duyuyorum.

Nihat
Nihat - 6 ay Önce

Tebrikler güzel

Reis
Reis - 6 ay Önce

Ellerine sağlık selcuk reis tesbih yaparak sabır tesbihi cekerek ya SABIR DERIZ

Zaza
Zaza - 6 ay Önce

Emeğe saygı duyarım işler nasıl sorulduğunda yok çekerler 15 gün işçilik vermiş bu tesbiye 15 günlük emeğin karşılığı 2 bin dolar istiyor demek günlük bin TL kazanıyor helal olsun

Gago
Gago - 6 ay Önce

Ben bir elazılı olarak gurur duyu yorum

SIRADAKİ HABER

banner103