Dünyanın Kumaşı Artık Elazığ’dan

İş adamı Ramazan Saka’nın "Dünyada Türkiye'den, Türkiye’de Elazığ’dan başka yere yatırım yapmam" diyerek başladığı ve tamamlandığında 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak Türkiye’nin örnek tam entegre tekstil tesisinin ilk kısmında üretim başladı. Tesiste sadece 5 ayda 120 tır kumaş üretilerek dünyaya satıldı.

Dünyanın Kumaşı Artık Elazığ’dan

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi'nde Saka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka’nın "Dünyada Türkiye’den, Türkiye’de Elazığ’dan başka yere yatırım yapmam" diyerek başladığı 3 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak tam entegre tekstil tesisinin ilk kısmı üretime başladı.

Kentte yaşanan deprem ve Covid-19 pandemisine rağmen çalışmaların sürdüğü ve tamamlandığında yaklaşık 1 milyar liraya mal olması beklenen tesisin ilk kısmında şimdiden 500 kişi istihdam edildi. Yıllık 150 milyon dolar ihracat hedeflenen tesisin ilk üretim ağında iplik kumaşa dönüşerek pazarda yerini aldı. 5 aylık sürede 120 tır kumaş dünya pazarına ulaştı.

Çoğunluğu yerli üretim makine olan ve yüzde 50 yapay zeka ile endüstri 4.0’ı 4.5’e çeviren eklemeler yapılan tam entegre tesiste istihdam sayısının önümüzdeki ilk 6 ay içinde bin 500’e çıkmasının planlandığı, ilerleyen süreçte ise bu rakamın 3 bin 500’e ulaşmasının hedeflendiği bildirildi. Birinci ve ikinci etabın hizmete girdiği, üçüncü etabın da tamamlamasıyla 150 bin metrekare üzerine planlanan dev projenin günlük üretim kapasitesinin 120 ton kumaş olduğu, ilerleyen süreçte pamuk olarak gelen ürünün elbise olarak çıkacağı kaydedildi.

  "3 AYA KADAR BİN 500 ÇALIŞANA ÇIKACAĞIZ"

  Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında start verdikleri yatırım kapsamında 5 ay önce ilk kısmın faaliyete başladığını belirten Saka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, “Söz verdiğimiz gibi 500 kişi ile başlayıp 3 bin 500’e çıkacağımızı taaddüt etmiştik. Var hızımızla devam ediyoruz. Elazığ bir deprem geçirdi. Ardından Covid-19 dediğimiz dünyanın bayağı bir mücadele verdiği illetle uğraşırken biz yatırımımızı salise bile düşünmeden hız vererek devam ettik. 5 ay önce çalışmaya başladık. İkinci etabımızda başladı. Üçüncü etabımız var hızıyla devam ediyor. 2 aya kadar üçüncü etapta da çalışmaya başlayacak. Yıl sonun kadar 150 bin metrekare üzerine kurmuş olduğumuz mega projeyi bitirmiş olacağız. Yaklaşık 3 aya kadar bin 500 çalışana çıkacağız.  24 saat 3 vardiya olarak eğitimlere devam ediyoruz” dedi.

  "YÜZDE 50 YAPAY ZEKAYA SAHİP, ENDÜSTRİ 4,5 BİR TESİS"

  Yatırımın tam bir entegre tesis olduğunu anımsan  Saka, “İplik, örgü, boya, baskı konfeksiyon dediğimiz alan. Bunların kendi içlerinde de entegreleri var.  Yüksek teknoloji ile kurmuş olduğumuz bir tesis. Yüzde 50 yapay zekaya sahip endüstri 4,5 bir tesis. Endüstri 4.0’dı biz bunu birkaç iyileştirme yaptık. Yeni enerjiler ve yağmur sularını elde ederek işleme alıyoruz. Bunlarla beraber kendi tesisimize endüstri 4,5 diyoruz" diye konuştu.    

  "FABRİKA BİR GÜNDE 120 TON KUMAŞ ÜRETEBİLECEK"

Şu anda örme üzerinden çalıştıklarını kaydeden Saka, "Örme ve yüksek teknolojiyle beraber antivirüs ve anti bakteriyel ürünler çok rahat üreteceğimiz teknolojilere sahibiz. Savunma sanayisine çalışacak teknolojilere sahibiz. Burada günlük alt kapasitesi 120 tona uyarlanarak kuruldu. Ama günlük burada 75-80 ton kumaş üretebiliyoruz. Aynı zamanda konfeksiyon bölümümüz de de aylık ortalama 1,5 ve 2 milyon arası ürün dikebilecek ve sevk edebilecek şekildedir” diye bilgi verdi. 

  "ELAZIĞ’DAN DÜNYA PAZARINA"

  Projenin aslının tesise giren pamuğun elbise olarak çıkması olduğuna dikkat çeken Saka, “Ama kendi içerisinde tüm tesislerin üretimleri çok hat safhada olduğu için biz burada kumaş olarak da sevk ediyoruz. Biz uluslararası global bir şirketiz. Kendi dağıtım ağlarımız var. Kafkaslar'ın merkezini Moskova’ya kurduk. Burada dağıtım ağlarımız var. Oradan da birçok ülkeye dağıtım yapıyoruz. Avrupa’nın dağıtım merkezi İtalya’da.

Oradan İspanya, Fransa, Almanya’ya kadar dağıtım yapıyoruz. Yılbaşından sonra Fas’ta bir şirketimizi kurup, oradan da Afrika dağıtım ağlarımızı kurup ürünlerimizin dağıtımını yapacağız. Biz Rusya üzerinden Kırgızistan’a mal gönderiyorduk. Artık transit olarak göndereceğiz. Hatta göndermeye başladık. Şu anda her şey güzel gidiyor. Şu anda 5 ay içerisinde ihracat 120 tırı geçti" diyerek sözlerini tamamladı.

Kırgızistan’dan Elazığ’a gelerek üretilen kumaşları yerinde inceleyen müşterilerden Abdykapar Gulzat ise, üretilen kumaşları çok beğendiklerini ve sürekli müşteri olduklarını aktararak, uzun yıllar Saka Holding ile ticaret yapmayı hedeflediklerini  kaydetti.   

                                     

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Helal olsun
Helal olsun - 8 ay Önce

Helal olsun ankara istanbul izmirdeki diğer zengin elazığlılar şu adamın tırnağı olamazsınız

Karşıyakalı
Karşıyakalı @Helal olsun - 8 ay Önce

Helal Olsun Hemşehrimize Allahına Gurban Babayiğit Seni Canı Gönülden Tebrik Ediyorum...

hasan kale
hasan kale @Helal olsun - 8 ay Önce

gelme mecburiyetleri mi var

Haluk
Haluk - 8 ay Önce

Memlekette olumsuz haberler duymaktan, vekilin, çapsız stk temsilcilerinin, işe yaramaz muhtar haberlerinden gına geldi. Memleket insanı mutsuzluktan kavruluyor. Bu tür umut veren mutluluk veren haberlerin çoğalmasını dilerim. Ayrıca işadamını da tebrik ederim Allah bunların sayısını artırsın.

Sivriceli
Sivriceli @Haluk - 8 ay Önce

Siz ilk seçimlerde yine en az mevcuttaki dörtlü den daha beceriksiz vekil, çapsız STK temsilcileri bulur temsilci olarak koltuklara oturtursunuz.Elazığı bitirmek için durmak yok yola devam.Bu kurulan tesisleri de yeni seçecekleriniz bitirir.

Elazığ da  issiz annesi
Elazığ da issiz annesi - 8 ay Önce

Memleket sevdası budur iste Allah rast getirsin

Şevket
Şevket - 8 ay Önce

Elazığ Tüketim toplumundan üretim toplumu olmaya evrilmelidir.Elazığ da gelişmenin, kalkınmanın, daha iyi yaşam şartlarına kavuşmanın, iş ve aş sahibi olmanın yegane şartı Üretmek, üretmek ve yine üretmek, Elazığ insanı ne zaman ki bir kayseri, Gaziantep, K:Maraş, Denizli insanının felsefesine sahip olursa, Elazığ da Üret Elazığ da üretileni tüket, ilkesine sahip olursa işte o zaman binlerce yıldır bölgede merkez şehir konumuna geri döner.
Esnafımız Elazığ üreticisinin ürününü satmalı ki para Elazığ içinde kalsın. Yatırımcısını tebrik eder bol kazançlar ve başarılar dilerim.

A.aksoy
A.aksoy - 8 ay Önce

Gurur verici bir yatırım. Ramazan Bey koca yürekli, vatan ve millet sevdalısıymış. Darısı diğer zengin Elazığlı iş insanlarına diyelim. Devlet bu kadar teşvik veriyorken Siz de elinizi taşın altına atarsanız duacı oluruz.

Palulu23
Palulu23 - 8 ay Önce

İş adami hemşehrime helal olsun Allah kolaylık versin ayağına taş değdirmesin âmin

Nevin
Nevin - 8 ay Önce

İşirast gelsin böyle yatırımcılara ihtiyaç var elazığın

Mustafa akgül
Mustafa akgül - 8 ay Önce

Yatırım çok güzel birşeydir ve lakin çevreyede olumsuz zararı vardır çimento fabrikasından daha zararlı kimyasal boya agacları yok edebilir baraj gölünde balıklar yok ola bilir!


SIRADAKİ HABER

banner103