Elazığ Baro Başkanı Yentür, “Süreci Yakından Takip Edeceğiz”

Elazığ Barosu Başkanı Av. Mustafa Yentür, Konya’nın Meram ilçesinde katledilen 7 vatandaş hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Yentür açıklamasında, “Elazığ Barosu İnsan Hakları komisyonumuz Konya Baromuzla birlikte süreci yakından takip edecektir” dedi.

Elazığ Baro Başkanı Yentür, “Süreci Yakından Takip Edeceğiz”

Elazığ Barosu Başkanı Av. Mustafa Yentür, bugün Konya’da Dedeoğulları ailesinden yedi kişinin hayatını kaybetmesi üzerine açıklamalarda bulundu.

Başkan Yentür, “30.07.2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden yedi vatandaşımız katledilmiştir. Olay vahimdir. Öldürülen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Katil veya katillerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edileceğine, hukuken mümkün olan en ağır cezaların uygulanacağına inanıyoruz” dedi.

YENTÜR: KATLİAM AYRINTILI OLARAK İNCELENMELİDİR

Başkan Yentür, “Basında ve sosyal medyada çıkan bazı haberlerde ifade edildiği üzere, katledilen ailenin önceki günlerde can güvenliklerinin tehlikede olması sebebiyle yetkili makamlardan yardım isteyip istemedikleri konusunda kamuoyu bilgilendirilmelidir. Aileye yönelik bir tehdidin yetkililer tarafından önceden bilinip bilinmediği araştırılmalı ve adli ve idari soruşturmalar yoluyla, varsa sorumlular hakkında gereği yapılmalıdır. Yetkili makamların açıklamalarına göre olayın sebebi, iki aile arasında yıllar önce başlayan bir uyuşmazlıktır. Ancak katliamın arkasında etnik kimlik veya başka bir ideolojik sebebin bulunup bulunmadığı konusu ayrıntılı olarak incelenmelidir. Sonuçlar kamuoyuyla gerekçeleriyle birlikte  bir an önce paylaşılmalıdır. Yeterli ve çok boyutlu araştırmalar yapılmadan sonuca ulaşan aceleci açıklamalardan kaçınılmalıdır. Provokasyonları önlemenin yolu konunun her açıdan soruşturulacağı konusunda güvence vermek ve en önemli kamu yönetimi ilkelerinden olan şeffaflığı hayata geçirmektir. Elazığ Barosu İnsan Hakları komisyonumuz Konya Baromuzla birlikte süreci yakından takip edecektir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2021, 12:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üfürükten Baroo
Üfürükten Baroo - 6 ay Önce

Memlekette deprem oldu..Baro olarak hukuki anlamda vatandaşı bilglendirdiniz mi? Ücretsiz memleket için hangi hizmeti verdiniz.? Bu şehrin hwngi davalarının açılmasını sağladınız...bireysel olarak avukatlardan bir kaçı blgilendirme yaptı. Allah onlardan razı olsun..Ya baro.....boşşşş

gagko
gagko - 6 ay Önce

vayvayyyy

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109