Elazığ Belediyesi’nden “Atık Su Arıtma Tesisi” İle İlgili Açıklama

Elazığ Belediyesi tarafından “Atık Su Arıtma Tesisi” ile ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı.

Elazığ Belediyesi’nden “Atık Su Arıtma Tesisi” İle İlgili Açıklama

Bir siyasi parti belediye başkan adayının Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili yaptığı açıklamalara Elazığ Belediyesi’nde cevap geldi.

“AÇIKLAMA YAPILMASI GEREĞİ DOĞMUŞTUR”

Elazığ Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi, “Bazı basın-yayın organlarına bir siyasi partinin belediye başkan adayı tarafından yapılan açıklama ve beyanlar incelenmiş olup bu hususta kamuoyunu doğru bilgilendirme adına açıklama yapılması gereği doğmuştur.

“İNŞAAT KISIMLARINDA DA REVİZYONLARA GİDİLMİŞTİR”

1994 yılında İller Bankası finansmanıyla bitirilerek işletmeye alınan Atıksu Arıtma Tesisi, Elazığ-Bingöl karayolu 17. Km de hizmet vermektedir. 1. Etabı 820 lt/sn (70.848 m3 / gün ) olarak boyutlandırılmış olan tesisimizde ön arıtma, biyolojik arıtma ve çamur giderme üniteleri bulunmaktadır.Tesis, işletmeye alındığı tarihten bu güne değişik zamanlarda revize ve kapasite artırımı işlemlerinden geçirilmiştir. Yine ihtiyaç duyuldukça özellikle elektrik, mekanik ve inşaat kısımlarında da revizyonlara gidilmiştir.

“TRAFONUN YENİLENMESİNİN ARDINDAN TESİS ÇALIŞIR HALE GETİRİLMİŞTİR”

Tesisin gerek kapasite gerekse ekonomik ömrü göz önüne alındığında zaman zaman çeşitli ünitelerde kısa süreli teknik problemlerin yaşanması söz konusu olmuştur. Atık Su Arıtma Tesisimizde kısa süre önce havalandırma havuzu (biyolojik reaktör) kısmına elektrik sağlayan pano odasında meydana gelen kısa devre sonucu yangın oluşmuş ve trafo ünitesi kompanzasyon panosunda patlama meydana gelerek kullanılamaz hale gelmiştir. İstenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkan bu sorun nedeniyle atık su arıtma tesisinin beyni durumundaki havalandırma havuzuna kısa süreli olarak elektrik verilememiştir. Söz konusu ünitelere elektriği vermek üzere panoların yenilenmesi ve bir daha böyle bir sorun yaşanmaması için yeni eklentilerin yapılması için ivedi olarak çalışmalar gerçekleştirilmiş ve trafonun yenilenmesinin ardından tesis çalışır hale getirilmiştir.

“YENİ TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ TESİSİN PROJE İHALESİ YAPILMIŞTIR”

Bünyesinde barındırdığı eski tip teknolojili üniteler yanında şehrimizdeki artan nüfus ve konut sayısı ile şehir kanalizasyon sistemine verilen atık su miktarının artması ve mevcut tesisin ihtiyaca cevap vermemesi sebebiyle harekete geçilmiş ve ileri arıtma tekniklerinin kullanıldığı ön arıtma, biyolojik arıtma, azot ve fosfor giderimi, çamur giderimi gibi yeni ünitelerin bulunacağı yeni bir arıtma tesisinin yapılması için de İLBANK ile Belediyemiz arasında gerekli protokoller yapılarak şehrimizin gelecek ihtiyacını karşılayacak yeni teknoloji ürünü tesisin proje ihalesi yapılmıştır. Elazığ Belediyesi, çevre ve çevresel sorunlara karşı duyarlılığı ile öne çıkan, Çöpten Enerji Üretim Tesisi, sıfır atık projesi, Geri Dönüşüm Merkezleri, atıkmatik projeleri ve hizmetleri ile çok kez ödül almış bir kurumdur.

“TAHLİL EDİLMEKTE VE SÜREKLİ KONTROL EDİLMEKTEDİR”

Aynı açıklamada şehir içme sularının problemli olduğu bilgisi de gerçekleri yansıtmayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik beyanlardır. Şehir içme suyu şebekesine verilen sularımız her hafta Sağlık İl Müdürlüğü Halk sağlığı laboratuvarlarında tahlil edilmekte ve sürekli kontrol edilmektedir. Evlerden alınan numunelerin hiç birinde olumsuzluk tespit edilmemiş, suların standartlara uygun olarak içilebilir nitelikte olduğu görülmüştür. Kısa süreli meydana gelen bir arızadan kaynaklı aksaklık sebebiyle tesisin çalışmadığını ve çevreye zarar verildiği ve içme sularının problemli olduğu iddiaları gerçeklerden uzak ancak siyasi söylemler olarak addedilebilecek beyanlardan öteye geçmeyen açıklamalar olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 18:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nalan nöylüyorsun
Nalan nöylüyorsun - 2 yıl Önce

Google Earth tan bakıldığında dahi fark belli oluyor

ÖZKAN
ÖZKAN - 2 yıl Önce

Belediye ile her türlü konu da cevap veriyordunuz madem Elazığ'in belediyeye ait tüm borçlarını aciklarmisin Mücahit bey 1 bucuk milyara yakin diyorlar kamu oyunu bilgilendir cesaretin varsa tabi... Ayrica musluk suyundan icen elazigli var mi ya da siz iciyor musunuz??? Bi de 52 tane otobüs aldiniz parayi nasil verdiniz ebuas nasil işletiyor bi de bunlarin borcu 2020 de odenecekmis acikla bunlari bilelim

ÖZKAN
ÖZKAN - 2 yıl Önce

Medya size de sira gelecek 5 dksi 75bin tl olur mu vicdansiz para gözler.

SIRADAKİ HABER

banner7