Elazığ'da 52 Otobüs Hizmete Başladı

Elazığ Belediyesi tarafından şehre kazandırılan 52 sıfır kilometre otobüsün açılışı gerçekleştirildi.

Elazığ'da 52 Otobüs Hizmete Başladı

Elazığ Belediyesi tarafından şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere 52 tane sıfır kilometrelik otobüs alındı.

Yeni alınan otobüsler için Elazığ Belediyesi önünde açılış töreni düzenlendi. Törene; Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Hasar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AYDINGÖZ: ÖRNEK ALINACAK BÜYÜK BİR PROJE

Programın açılış konuşmasını EBUAŞ Ulaşım Müdürü İbrahim Aydıngöz, yaptı. “Elazığ’da ulaşımda değişim devam edecek” diyen, İbrahim Aydıngöz, yenilenen araç filosu ile ilgili bilgi verdi. Aydıngöz, “Bundan sonra Elazığ’ımızda daha kaliteli, daha konforlu, daha rahat ulaşım hizmeti sunulması için toplamda 52 adet aracımızla göreve başlayacağız. Araçlarımız yaşlı ve engelli vatandaşlarımız için engelsiz erişime uygun, %100 alçak tabanlı yolcunun maksimum ihtiyacına yönelik ayakta ve oturma alanları ila klimalı, rahat ve yakıt tüketimini minimize eden çevre dostu, egzoz emisyonu ve standartlarına uygun tamamen çevreci araçlarla şehir içi sürüş kalitesini yükselten otomatik şanzıman, rahat ulaşımla ilgili yolcudan izole edilmiş şoför kabini ve daha birçok özelliği ile şehri geleceğe taşıyacak önemli ve örnek alınacak büyük bir projeyi sizlere sunmak üzereyiz” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ: EN ÇEVRECİ OTOBÜSLERDENDİR

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz , “Elazığ’ımız daha yaşanabilir bir şehir haline geliyor. 2014 yılında 81 il içinde yaşanabilir şehirlerarasında 49. sırada iken 2018 yılında hem hükümetimizin yapmış oluğu yatırımlarla, hem belediyemizin yapmış olduğu yatırımlarla Elazığ’ımız yaşanabilir şehirlerarasında 19. Sıraya yükseldi. 20 ili geride bıraktık. Biz önümüzdeki dönemde kendimize hedef koyduk. İnşallah 2023 yılında Elazığ’ımız yaşanabilir şehirlerarasında ilk 10 il arasına girecektir. İşte bunda ulaşımından alt yapısına, üst yapısından sosyal çalışmalara kültür çalışmalarından Elazığ’ımız en önde olacak inşallah. Bütün çalışmalarımızı yaparken çevreci olmayı kendimize hedef aldık. Şu andaki 52 adet otobüsümüz Türkiye’de yapılan en çevreci otobüslerdendir. Kilometrede tükettiği akaryakıt en az düzeydedir. Taşıdığı kişi sayısı oturanlarla ve ayakta olanlarla birlikte en yüksek düzeydedir. Bundan sonra Elazığ’ımızın caddelerine, bulvarlarında ya ELBÜS’leri göreceksiniz veya şu anda çalışan 52 adet otobüslerimizi göreceksiniz. En son teknolojilerle Elazığ’ımız devamlı buluşacak inşallah. Bu otobüslerin temininde emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

BMC Yetkilisi Cem Kaçmaz günü anısına Başkan Yanılmaz’a plaket takdim etti.

MİLLETVEKİLİ BULUT: ULAŞIM YATIRIMLARINI ÇOK ÖNEMLİ GÖRÜYORUM

Açılışını gerçekleştireceğimiz 52 otobüsün ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Belediye başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 3,5 ay önce yine buna benzer çok güzel bir hizmetin açılışını hep birlikte yapmıştık. O zaman ELBÜS’leri açmıştık. Yine Elazığ bir ilki yaşamıştı. İlk defa milli ve yerli olan bu otobüsler Türkiye’de sahaya Elazığ’da çıkmıştı. Bugün yine 52 tane sıfır kilometre otobüs Elazığ’ın hizmetine sunulacak. Ulaşım konforu gerçekten çok önemli. Eğer ulaşım konforu çok iyi değilse yapmış olduğunuz merkezlerin hiç önemi yok. Türkiye’nin en büyük hastanelerinden şehir hastanesinin açılışını yaptık. Eğer ulaşımda konforlu değilse insanlar o hastaneye giderken eziyet çeker. Ben ulaşımda atılan bu adımlar çok önemli olduğunu düşünüyorum. Elazığ’a birçok hizmet yaptık. Allah’a hamdolsun bunlar 16 yıllık güçlü bir iktidar ve güçlü bir liderin öncülüğünde oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

VALİ KALDIRIM: ELAZIĞ ŞANSLI BİR ŞEHİR

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise konuşmasında Elazığ’ın önemli bir şehir olduğunu belirterek, “Rabbim bu güzel hizmeti hayırlara vesile kılsın. İnşallah aziz Elazığlılara güzel hizmetlere vesile kılsın. Elazığ gerçekten hizmetler açısından özellikle kamu hizmetleri açısından önemli hizmetler aldı. Elazığ kadirşinas bir şehir, kendine hizmet edeni takdir etmesini bilen bir şehir. Dolayısıyla yapılan hizmetleri ne kadar takdir etsek azdır. Ben gerçekten geldiğimden beri birçok açılışa katıldım. Birçok etkinliğe katıldım. Elazığ’ın hem kendi ölçeğindeki illerle kıyaslandığında hem diğer illerle kıyaslandığında ne kadar güzel hizmetler aldığını yakinen görüyorum. Elazığ şanslı bir şehir. Alt yapısını önemli ölçüde tamamlamış bir şehir. Dönüp bakıldığında listede yapılması gerekenin kalmadığı bir şehir. Ben bu hizmetin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya dua etti.

Daha sonra il protokolü tarafından 52 tane otobüsün açılışı gerçekleştirildi ve otobüslerle şehir turu yapıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mestan
mestan - 3 yıl Önce

Minübüsler kaldırılmadıkça ulaşım sorunu çözülmez

ALİ GÜRTAŞ
ALİ GÜRTAŞ - 2 yıl Önce

ABİ BİZE YENİ BMC EBUAŞ OTOBÜS VER

SIRADAKİ HABER

banner103