Elazığ'da Ağaçlar Beyaz Gelinliğini Giydi, Muhteşem Görüntü Ortaya Çıktı

Türkiye'de aroması ve kalitesi ile ilk sıralarda yer alan Elazığ'ın Baskil ilçesinde 100 bin dekar alanda dikili bulunan yaklaşık 1 milyon kayısı ağacı çiçek açtı, ortaya görsel şölen çıktı.

Elazığ'da Ağaçlar Beyaz Gelinliğini Giydi, Muhteşem Görüntü Ortaya Çıktı

20 bin nüfuslu Elazığ'ın Baskil ilçesinde 100 bin dekar alanda yaklaşık 1 milyon kayısı ağacı bulunuyor. Yılda 70 bin tona kadar kayısı üretiminin gerçekleştirildiği ilçede baharla birlikte ağaçlar çiçek açtı.

Ağaçların çiçek açmasıyla bahçeler beyaza bürünerek adeta gelinliğini giydi.

Yeşil ve beyazın birleşmesiyle doğal bir stüdyoya dönüşen ve görenleri güzelliği ile etkileyen bahçeler, görsel şölen sunuyor.

Çiçeklerin de açması ile üreticiler, ilaçlama yaparak ürünlerini hastalıklarda korumak için büyük çaba sarf ediyor.

Kıyı şeritlerinin önceden açtığını ve geçen haftaki dondan etkilendiğini belirten üreticiler, ilçe merkezinde ağaçların yeni çiçek açtığını, don vurmaması halinde 5 yılın en iyi verimini beklediklerini ifade etti.

ÖZEN: İNŞALLAH ÇİÇEKLENMEMİZ BÖYLE DEVAM EDER

Bu sene çiçeklenme döneminin çok güzel geçtiğini belirten üretici Yılmaz Özen, “1 hafta önce don olayı yaşadık. O zaman da tomurcuk dönemiydi. Şuanda çiçek ilaçlarımızı yapıyoruz. Ortalama 5 yıldır bu yörede ürün alamıyorduk. Bu yıl umutluyuz. Allah nasip ederse bu yıl ürünümüzü alırız. 270 kök kayısı ağacım var. Geçen yıl sadece 200 kilo ürün aldık. Normal şartlarda tutarsa 10 ton civarı kuru kayısı alacak kapasitemiz var. Bu dönem inşallah alırız.  Her taraf kar beyazına büründü. Ağaçlarımız gelinliğini giydi. Bu olay bizi gayet memnun ediyor. İnşallah çiçeklenmemiz böyle devam eder. Bu yıl ürünlerimizi alırız” dedi.

ULUS: AĞAÇLAR BİR GELİN GİBİ VE BU DA BİZİ MEMNUN EDİYOR

Çiçek açmasının kendilerini memnun ettiğini aktaran Turgut Ulus ise “Yaklaşık 5 yıldır bir verim alamıyoruz. Genelde don olayları çok oluyor. Sahil köyleri dondan etkilenmiyor. Bizim buralar 5 yıldır dondan etkileniyor ve tam verim alamıyoruz. Ümidimiz bu sene. Sahil köylerinde, merkeze bağlı çoğu köylerde yandı. Yaklaşık bu bahçede 300 köke yakın kayısı ağacı var. Bir don olayı olmazsa 8 ton bir kayısı bekliyorum. Şu anlık güzel. Bizde şuanda çiçek ilacını atıyoruz. Manolya hastalığından dolayı 2 defa ilaçlıyoruz. Biz bunu geçen yıl yaşadık. Geçen yıl bir sefer attık. Hastalıkla beraber yeni filizlenen dallarda bir kuralık başladı. Bu sene güzel. Ağaçlar bir gelin gibi ve bu da bizi memnun ediyor” diye konuştu.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yk
Yk - 6 gün Önce

Maşallah...

sürsürülü
sürsürülü - 6 gün Önce

Baskil'de halen bir kaysı işleme entegre fabrikasının olmaması Elazığ adına büyük bir kayıptır.Elazığ'a ait kayısının gidip Malatya'da (Malatya kayısısı)ünvanı alması Elazığ adına bir kayıptır.İşadamlarımızı ve devlet yetkililerini Elazığ kayısısına sahip çıkmaya çağırıyorum

Helal
Helal - 6 gün Önce

Rabbim kimsenin el emeğini boşuna götürmesin.

izzet
izzet - 6 gün Önce

Normal şartlarda Elazığ pazarında değerlendirilmesi gereken kayısı millet olarak tembelliğimizden ve boşvermişliğimizden dolayı maalesef Malatya pazarında değerlendiriliyor.Baskilli çiftçinin ürününü Elazığda değerlendireceği bir pazar ne yazıkki yok.Gönül isterki Elazığ kayısısı Elazığda satılsın.

SIRADAKİ HABER

banner7