Elazığ'da Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi Kuruluyor

​​​​​​​ETSO liderliğinde Fırat Kalkınma Ajansı desteği ile bölgesel dış ticaret hızlandırma merkezi kuruluyor. Bölgede ilk olacak olan merkez ile Türkiye’nin ihracat performansına olumlu katkı sağlanması amaçlanıyor.

Elazığ'da Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi Kuruluyor

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Fırat Kalkınma Ajansı desteği ile Bölgesel Dış Ticaret Hızlandırma Merkezi hayata geçiriliyor.

Bölgede ilk olacak merkez ile dış ticarette öne çıkan sektör ve ürünlerdeki ihracat, hacim ve öneminin artırılmasının yanı sıra potansiyel taşıyan yeni ve alternatif sektörlerin ve ürünlerin de keşfedilmesi aracılığı ile bölgeye ve ülkeye katkı sağlaması amaçlanıyor.

Projenin ilk ayağında Elazığ’da dış ticaretin gelişmesinin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik altyapı oluşturulacak.

Bu çerçevede sektör ve firmaların ihtiyaçlarının tespit ve analiz edileceği; temel dış ticaret, ihracat koçluğu, hedef pazar, hedef müşteri ve teknik istihbarat danışmanlık hizmetleri sağlanacak.

Projenin ikinci ayağında ise kültür elçileri olarak Fırat Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler yer alıyor. Üniversitede eğitim gören 15 ayrı ülkeden gelen öğrencilere Dış Ticaret ve Girişimcilik eğitimleri veriliyor.

İlk eğitim grubuna katılan kültür elçilerine sertifikaları verildi.

Öğrencilere Türkiye ve Elazığ ekonomisi ve ticaret yapısı, Türkiye’de dış ticaret yapmak ve girişimci olmanın altın kuralları konusunda bilgi ve farkındalık yaratıldığını aktaran eğitmen Dr. Aslıhan Yördem, ülke için yerinde tanıtım hizmeti yaptıklarını ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Hakan
Hakan - 12 ay Önce

İşte böyle faydalı faaliyetlerde mantıklı bulunanlara teşekkür ediyorum, Elazığ bu tür faaliyetlerle kalkınacak. Vesile olanlara teşekkür.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109