Elazığ'da Kaç Bina; Orta Hasardan Ağır Hasara Geçti?

Elazığ’da yaklaşık 25 bin kişi binalarına verilen hasar tespit sonuçlarına itiraz etti. Peki en çok tartışılan konulardan biri olan orta hasarlı binaların durumu ne oldu? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, orta hasardan ağır hasara dönen binaların son sayısını açıkladı.

Elazığ'da Kaç Bina; Orta Hasardan Ağır Hasara Geçti?

Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin ardından binaların hasar tespiti yapılmıştı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte itiraz süreci başladı ve şuana kadar yaklaşık 25 bin kişi dilekçe verdi.

ELAZIĞ’DA BİN 391 BİNAYA ORTA HASAR VERİLMİŞTİ

Yapılan ilk çalışmalar neticesinde Elazığ’da yaklaşık 13 bin 440 bağımsız bölümden oluşan bin 391 binaya orta hasarlı raporu verilmişti. Süreç içerisinde en fazla tartışılan konulardan biri orta hasarlı binalar olmuştu. Orta hasarlı raporu alan vatandaşlar; orta hasar kavramına tepki göstermiş veya ağır hasar yada az hasara dönüştürülmesini istemişlerdi.

VATANDAŞLAR ORTA HASARIN AĞIR HASARA GEÇMESİ İÇİN DİLEKÇE VERDİ

17 mart tarihinde bitecek itiraz sürecinde de en fazla orta hasarlı binalarla ilgili itirazların yapıldığı öğrenildi. Vatandaşlar itiraz için belirlenen okullara giderek genel olarak binalarının orta hasardan ağır hasara değiştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

KAÇ BİNA AĞIR HASAR OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ?

Peki Elazığ’da şuana kadar itirazlar ve yeniden yapılan incelemeler neticesinde kaç bina orta hasardan ağır hasar olarak değiştirildi.

“BİN 400 BİNANIN YIKIMI GERÇEKLEŞTİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son Elazığ ziyaretinde bu duruma değindi. Bakan Kurum, “Mustafapaşa Mahallesi’ndeki binaların yıkımı tamamlandı. Abdullahpaşa Mahallesi’ndeki binaların da yıkımı tamamlandı. Şehrimizde yıkılması gereken acil diyeceğimiz yaklaşık bin 400 binamızın yıkımı gerçekleşmiş oldu. Çalışmalarımız süratli şekilde devam ediyor” dedi.

“İTİRAZLAR NETİCESİNDE BİN 307 BİNA AĞIR HASARA GEÇTİ”

İtirazları değerlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Bakan Kurum, “Vatandaşlarımızın hasar tespit çalışmalarına olan itirazları değerlendiriyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 25 bin dilekçe geldi. Bu dilekçeler 10 bin 291 yapıyı ilgilendiriyor. Yaklaşık yüzde 75’ini gidip yerinde görmek suretiyle tespitlerimizi yeniden yaptık. Bu da 7 bin 600 adet yapı demek. Bu itirazlar neticesinde; az hasardan orta hasara, orta hasardan ağır hasara geçen binalarımız oldu. Ağır hasara geçen toplam bina sayısı ise bin 307 adet binadır. Çalışmalarımız süratli bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
23
23 - 8 ay Önce

UMARIM BU KÖTÜ DURUMU ŞEHRİN YÖNETİCİLERİ İLİMİZİ DAHA GÜZEL HALE GETİRMEK AMACIYLA KİMSEYE RANT SAĞLAMADAN KİMSEYE PEŞKEŞ ÇEKİLMEDEN YAPILIR. ÖZELLİKLE İSTASYON CADDESİ VE ORDU EVİ KAVŞAĞI ÇEVRESİNDE Kİ YIKILAN BİNALARIN YERİNE YENİLERİ YAPILMAZ GENİŞ CADDE VE ALANLAR OLUŞTURULUR. ORDAKİ VATANDAŞLARDA MAHRUM EDİLMEZ.

Erdem
Erdem - 8 ay Önce

Köylerde çevre şehircilik personeli , köy evlerinde şehir evlerindeki kriterleri arayarak hak mahrumiyetlerine yol açıyor.

Elazığlı
Elazığlı - 8 ay Önce

VAllah neye baktıklarını anlamadım. Bu depremde 40 yıllık binalar nasır hasarsız denildi. Allah yardımcımız ola

Elif
Elif - 8 ay Önce

Elazigin halki birazda abartuyo ev yikilsin yeni ev verilsin diye dilekcede buluyolar bence agir hasarlar yikilsin ama hafif hasar orta hasar yikilmasin benim annemin evine orta hasar vermisler 1.katlarda duvar catlagi var uskatlarda hic catlak yok niye yiksinlar insanlar kendi kafasina gore gidiyolar muracat ediyolar sayin bakanimiz bu konu hakkinda cok guzel calismalar yapiyo halkin bir kismi düsmus ortaya yanlis bence

Kürşat Bozok
Kürşat Bozok - 7 ay Önce

Elhamdülillah, çalışmalar ve tesbitler olumlu ve yerinde.Devletimize teşekkür ediyorum.Kaos bitti çok şükür.

MehmetD
MehmetD - 7 ay Önce

Oturduğum evde 4 kiriş 1 kolon çatlağı duvarlar ı tahmin edin daha.Orta hasar verildi.Orta hasara nasıl güçlendirme yapılacak kırılan kiriş e onarım yaptın aynı kiriş farklı noktadan arçı depremle kırıldı.Yorum yapan Elif hanım gel orta hasarlı ev gör neden ağır hasar diyoruz anlarsın.Burdan yetki gücü olan kişilere de sesleniyorum ya ağır yada hasarsız bunun ortası olmaz

Erden  şahin
Erden şahin - 8 ay Önce

Depremde kime yardım edildi bilmiyorum dayısı olanla bu siyasette olanlar haricinde benim köydeki binam deprem dolayısıyla agır hasar aldı ýıkılmak üzere afat geldi baktı bişeyler cizdi gitti henüz bana ne yardım ne bi bilgi verilmedi dada sonrada beni suclar gibi sen müracat etmemissin denildi

Ahmet.aygün
Ahmet.aygün - 7 ay Önce

Elazıg.abdulah.paş.mahlesinde.batı.sitesi.270.sokak.no.30.a

SIRADAKİ HABER

banner7