Elazığ'da Urartu Dönemine Ait 2 Bin 800 Yıllık "Açık Hava Tapınak Alanı" Tespit Edildi

Elazığ'da tarihi Harput Kalesi'nde Urartu dönemine ait 2 bin 800 yıllık "Açık Hava Tapınak Alanı" bulundu.

Elazığ'da Urartu Dönemine Ait 2 Bin 800 Yıllık "Açık Hava Tapınak Alanı" Tespit Edildi

Harput Kalesi'nin güney batı kısmında doğal kayaların oyulmasıyla yapılmış, oval ve düz bir alandan oluşan kurban kesim yeri, oturma yerleri, basamaklar, nişler ve çeşitli amaçlar için yapılmış farklı şekil ve büyüklüklerdeki oyukların yer aldığı açık hava tapınak alanının dini törenlerde kullanıldığı düşünülüyor.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Öğretim Üyesi ve Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ve ekibi tarafından tespit edilen Urartu dönemi açık hava tapınak alanının kapsamlı bir çalışma ile ziyarete açılması hedefleniyor.

Aytaç, antik çağlardan bugüne birçok medeniyetin izlerini barından Harput Kalesi'ndeki arkeolojik çalışmalar ve araştırmalarla her döneme ait medeniyetlerin izlerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Son olarak başkentleri Van civarı olan Urartuların, batı sınırında bulunan Harput Kalesi'nde tespit ettikleri açık hava tapınak alanının tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıdığını bildiren Aytaç, alanın 2 bin 800 yıllık olduğuna dikkati çekti.

AYTAÇ: EN ÜST NOKTASINDA DİN GÖREVLİSİ AYİNLERİ YÖNETİYORDU

Urartuların batı sınırındaki Harput Kalesi'nde üç kutsal alanın tespit edildiğini, bunların en önemlisinin kalenin güney batı tarafında bulunan kutsal alan olduğunu dile getiren Aytaç, "Özellikle bu kutsal alana batıdan 30 basamakla kuzeye doğru yükselerek çıkılmaktadır. Basamaklardan çıktığımız en son noktada bir taht bölümü ve yanlarında bugün görülmeyen, kırılmış olan, üzerinde kabartmaların olduğu taş yükseltiler, rölyefler vardı. Ayrıca kuzeyinde ve güneyinde yine basamaklarla çıkılan oturma alanları yer alıyordu. En üst noktasında din görevlisi ayinleri yönetiyordu. Tepe noktasının hemen altında düz oval alanda ihtimaldir ki kurban kesimi gerçekleştiriliyordu ve diğer alt basamaklarda bu ayini, töreni izleyen insanlar yer alıyordu" dedi.

Aytaç, Urartuların batı sınırındaki bir kalede bu denli kapsamlı bir açık hava tapınak alanının bulunmasının kaleye çok değer verdiklerinin bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Açık hava tapınağının hem büyüklüğü hem de bazı spesifik yapılarıyla sıradan günlerde değil de önemli dini günlerde kullanıldığını düşündüklerini aktardı.

AYTAÇ: SAVAŞ TANRISI "HALDİ" İÇİN AYİNLER YAPILIYORDU

Aytaç, "Tahminimiz bu alanda Haldi (savaş tanrısı) adına törenler yapılıyordu ancak Urartularda çok tanrılı din olması itibarıyla alandaki farklı nişlere başka tanrı ve tanrıçaların heykellerinin konulma ihtimali vardır. Günümüze ulaşmasa bile adak levhalarının da burada olma ihtimali bulunmaktadır. Dolayısıyla bizim Urartu yerleşiminin batı ucunda en önemli kutsal alanlardan birisi olarak Harput Kalesi'ni görüyoruz. Buranın tapınma alanı olma ihtimali daha önce ifade edilmişti ancak bu kadar önemli ve geniş ayrıntılarıyla tanıtılmamıştı. Açık hava tapınak alanının UNESCO yedek listesinde olan Harput'un asil listeye alınmasında bir katkı ve değer sağlayacağını düşünmekteyiz" diye ifade etti.

Aytaç, alandaki araştırmalarının devam ettiğini ve diğer bölgelerdeki kutsal alanlarla kıyaslamalar yaparak daha net bilgilere ulaşma noktasına geldiklerini, bundan sonraki çalışma ve yayınlarında tapınakla ilgili daha ayrıntılı bilgi vereceklerini söyledi.

AYTAÇ: BURANIN GEZİLEBİLİR HALE GELMESİ İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ

Tespit edilen kutsal alanla Harput Kalesi'nin daha dikkat çekici hale geldiğini vurgulayan Aytaç, "Diğer illerde bulunan kutsal alanlarla kıyaslamalar yaptığımızda daha net bir bilgiye ulaşma noktasına geldik. Amacımız bu kutsal alanları, canlandırma ve illüstrasyon yaparak turizme kazandırmaktır. İnşallah bu yıl buranın gezilebilir hale gelmesi için çaba sarf ediyoruz. Bunun için Valiliğimiz, üniversitemiz, özel idaremiz, Bakanlığımız ile iş birliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 12:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Omer bal
Omer bal - 3 hafta Önce

Vala dogmus dogali 35 yildir ayni kale eskiden daha iyidi. Baska sehirlerdeki kaleler turizme aciik tertemiz turnike sistemi var isiklandirma var tablolar var. Ya bizimkisi ayni ahir baska laf yok yani tutturmuslar calisma var calisma var altinmi ariyorsunuz ne gizlice

Reiz
Reiz @Omer bal - 3 hafta Önce

O eski zindanın oralar ışıklandırılsa halka açılsa heryere kilit vurulmuş boyle tarihmi olur gezilecek yer yok

sevelim
sevelim - 3 hafta Önce

https://youtu.be/_5uYJzRv6Qc

sevelim
sevelim @sevelim - 3 hafta Önce

destek olun arkadaşlar destek isteyeceğim bi hemşerilerim var

Gizem Aslan
Gizem Aslan - 3 hafta Önce

Kaleye gidince gezecek hiçbir yer yok. Olanları kapatmışsınız. Zindan bölümleri halka açık hale gelmeli. Sadece dümdüz yürüyoruz. Yani hiçbir yere girip inceleyemiyoruz. Kale daha çok temizlenmeli ve restorasyonu daha güzel yapılmalı. Lütfen kalemize sahip çıkalım. Her taraf kilitli. Hiçbir yere bakamıyoruz. Tarihimiz ile alakalı şeyleri daha çok görmek istiyoruz. Halkımızın isteği de dediklerim gibidir. Gerekilenlerin yapılmasını arz ederim.

Azmi
Azmi - 3 hafta Önce

Etrafını bahçe duvarı gibi çevirmenin ötesine geçilemedi

Gakgo
Gakgo - 3 hafta Önce

Çocukluğum orda geçti çoktan var orası kral koltuğu açık hava felan değil

Ozan özdemir
Ozan özdemir @Gakgo - 3 hafta Önce

Sen nerden biliyorsun kral koltuğu olduğunu arkeologmusun sen nesin. Bilginiz yok fikriniz çok

SIRADAKİ HABER

banner103