Elazığ'da Yaylacılar Dönüş Hazırlığına Başladı

Elazığ’da  ilkbaharla birlikte yaylalara giden sürü sahipleri, sonbaharın gelmesiyle birlikte dönüş hazırlıklarına başladı.

Elazığ'da Yaylacılar Dönüş Hazırlığına Başladı

Bölge genelinde bir çok ilde olduğu gibi Elazığ'da da hayvancılıkla uğraşanlar ilkhabar mevsimi ile birlikte yaylalara çıktı. Kentte Palu ilçesine bağlı Güllüce köyü sınırlarında yer alan 2 bin 500 rakımlı Deşte Botan yaylasına çıkan sürü sahipleri, sonbahar mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte dönüş hazırlıklarına başladı. Verimli bir dönem geçiren sürü sahipleri, bir çok doğal  hayvansal ürünü esnaflara satarak ekonomik olarak gelir elde ederken, dönüş öncesi son ürünleri de kendileri için yaptı.  Başta çocuklar olmak üzere yaylacılar, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen yaylada vakit geçirmenin ve doğayla baş başa olmanın huzur verdiğini aktardı. 

Bu yılı oldukça verimle geçirdiklerini aktaran sürü sahiplerinden Murat Karakaya," Yayla da hayvanları gece gündüz otlattık. Hayvanları sağdık. Sonbahar yaklaştığı için evlerimize dönmeye hazırlanıyoruz. Deşte botan yaylası yaklaşık 2 bin 500 rakımlı bir yayladır.İşimiz yorucu ama bir yandan da güzel”dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109