Elazığ'dan Ülke Ekonomisine Büyük Destek

Elazığ’dan ülkenin enerji yatırımına önemli bir destek. Elazığ’ın saygın işadamlarından Ali Şerifoğulları’nın, Aladağ ve Uygur aileleriyle birlikte yaptıkları Güneş Enerjisi santrali faaliyet vermeye devam ediyor.

Elazığ'dan Ülke Ekonomisine Büyük Destek

Elazığ’ın saygın işadamlarından Ali Şerifoğulları’nın Aladağ ve Uygur aileleriyle birlikte ortaklaşa kurduğu Güneş Enerjisi santrali Elazığ ve Ülke ekonomisine büyük bir getiri sağlıyor.

85 bin metre kare alan üzerine kurulan ve yılda 4.6 Megavat  gücünde, 8 milyon 280 bin kilovat üretim kapasiteli tesis yaklaşık 25 milyon TL yatırım bedeliyle kuruldu.

17 bin adet güneş panelinin kullanıldığı güneş enerjisi santralinde 4bin 200 adet konutun elektrik ihtiyacını karşılaya biliyor.

Çevre ve doğa dostu olarak kurulan bu santral sayesinde ormanlarımız da korunmuş ve kurtarılmış oluyor.

Ak Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk de köy ziyaretleri kapsamında Elazığ’a yapılan bu önemli yatırımı ziyaret ederek tesis hakkında bilgiler aldı. Öztürk, yatırımın Elazığ’a hayırlı olması temennisinde bulundu.

Yapılan önemli yatırımla ilgili bilgiler veren Santralin Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Şerifoğulları, “Geçen yıl Temmuz ayında inşaatına başlamıştık. Güneş enerjisi santrali Türkiye’de yeni bir sektör. Bu sektör Avrupa’da uzun yıllar var olmasına rağmen, son 3-4 yıldır Türkiye’ye girdikten sonra Elâzığ’ın da güneş açısı kapasitesi çok iyi olduğundan Elazığ’da bu tür yatırımlara girmeyi düşündük. Şu an da üretimdeyiz. Tesisimiz 4.6 mb gücünde. Elâzığ’ın değerleri yüksek olduğu için inşallah biz de beklediğimiz değerlere ulaşırız. Enerji açığı Türkiye’de sürekli gündemde olan, yurt dışından ithalle doğal gazla elektrik üretimine dönüştürülüyor. İnşallah yaptığımız işin ülke ekonomisine katkısı olur. Böyle bir yatırım yaptığımız için mutluyuz" dedi... 

   

 
“ELAZIĞ’DA LİSANSLI ELEKTRİK SANTRALİNDEN SONRAKİ EN BÜYÜK SANTRAL”
Elâzığ’da Şahinkaya’da lisanlı 8 mb’lık güneş enerjisi santrali var. Onun haricinde bir kaç tane 1 mb’lık olan küçük enerji santralleri var ama 8 mb’lıktan sonra en büyük olan bu. İnşallah bu sektörün önü açılır. Elâzığ’daki yatırımcılar bu alana girerlerse daha iyi olur. 


AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk ise yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Öncelikle Şerifoğulları ailesine teşekkür ediyorum. Hepimizin de bildiği gibi ülkemizin büyük bir enerji açığı var. Biz enerji açığımızı ithal ederek doğalgazdan karşılıyorduk. Ama ülkemizin politikası gereği güneş enerjisi, yenilenebilir rüzgar enerjisi önemli. Geç de olsa Elâzığ’da başlaması güzel bir olay. Ben yatırımcılara teşekkür ediyorum. 


“HER YERDE GÜNEŞ VAR AMA VERİMLİLİK ÖNEMLİ”
Elâzığ bu konuda şanslı çünkü Türkiye de güneş verimliliği açısından Elâzığ önemli. Bunlardan biri Şanlıurfa biri Konya biri Van bir de Elâzığ var. Her yerde güneş var ama verimlilik önemli. Elazığ’da kış aylarında bile 4 saat güneş var. Her yerde güneş var. Ama önemli olan sürekliliği ve verimliliği.  Elâzığ bu konuda şanslı. Bizim buna ihtiyacımız var. Hem Elâzığ’ın hem Türkiye’nin ihtiyacı var. Çünkü şu andaki bütçe açığımızın yüzde 45’i enerjiye veriliyor. Doğal gaz ve petrole gidiyor. İnanıyorum ki 5-10 sene içinde ithalat için ödediğimiz enerji bedelini inşallah aşağı çekeceğiz. Yüzde 25’e çekersek ülke için kazanç olacak. Her sene döviz olarak ödüyoruz. Yüzde 45 çok büyük rakam.  Şerifoğulları ailesine teşekkür diyorum. Diğer yatırımcılara da örnek olur, öncü olurlar" dedi. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103