Elazığ İl Hıfzıssıhha Kurulu Yeni Kararları Açıkladı

Elazığ İl Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs ile mücadelede alınan yeni kararları açıkladı.

Elazığ İl Hıfzıssıhha Kurulu Yeni Kararları Açıkladı

Elazığ İl Hıfzıssıhha Kurulu Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında toplandı.

Toplantıda yeni kararlar alındı.

Alınan kararlar şu şekilde;

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “İlgi (a)  İçişleri Bakanlığı Genelgesi'nde belirtilen hususlar İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nca değerlendirilmiş olup, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27 nci ve 72 nci maddeleri kapsamında 14.04.2021 tarih ve 2021/47 nolu kararının 1/1.2 maddesinde;

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçilerin 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilmesine, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilmesine, aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilmelerine karar verilmiştir.

Ancak gelinen aşamada ilgili maddede açık bir şekilde araç kullanmamak şartı ve ikametlerine en yakın ibaresi geçmesine rağmen market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçi önlerinde dinamik denetim faaliyetleri sonucunda vatandaşlarımızın araçlarıyla gelip alışveriş yaptıkları tespit edilmiştir.

Kısmi kapanmaya yönelik tedbirler kapsamında;

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçilerin otoparklarının bariyer, şerit vb. yöntemlerle kapatılmasına, müşterilerin araçlarıyla gelmelerini önleyici tedbirleri almasına,

elirtilen esas doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına,

Kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 3.150 TL idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2021, 17:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
KUSURA BAKMAYIN
KUSURA BAKMAYIN - 2 hafta Önce

Alınan kararlara en başta sorumlu konumda olan siyasiler yöneticiler uymuyor. bunların hepsi dostlar alışverişte görsün kararları...daha dün kapatılan caddeler bugün açılıyorsa bu ülkenin geldiği noktayı siz düşünün..dün doğru değilse neden karar aldınız doğru ise neden iptal ettiniz..Emanet ehline verilmediği müddetçe bunlar olacaktır.

Tekin yıldırım
Tekin yıldırım @KUSURA BAKMAYIN - 2 hafta Önce

Bu kurulda oturan karar veren yasak getıren değerli muhterem Kişiler bir günde halkın içinde gezerek özellikle servıs şoförleri kantinciler DUGUN SALONLARI...vb öyle karar verinki birde öbür dunya var Neval ah alıp ölmeyesinız

Atilla
Atilla - 2 hafta Önce

Araçlardan da Covid bulaşıyor galiba.

Ali Haydar
Ali Haydar - 2 hafta Önce

Yanlış hesap bagdattan döner, demişler.Ikinci bir yanlışta bu araba takıntısı, arkadaş adamın evine yakin fırın, kasap vs.yoksa bir saat dolanarak gidip döneceğine,iki, üç dakikada gidip gelmesi,hem daha sağlıklı,hemde çabuk olmaz mı? Bu ne kafadir anlamak mümkün değil.Üçüncüsü ve de en vahimi yukarıdan gelen talimatlar,sanki burada il muavenet müdürler kurulu kararıymiş gibi lanse edilmesi ki kabul edilir gibi değil.Yedik gitti.

Ali Haydar
Ali Haydar - 2 hafta Önce

26.9.2004 tarih 5237 SK.Madde 2) 1-2-3 fıkralarında gore hiçbir şekilde ceza yazamazsiniz! Ne maske,ne de mesafe kanunda suç sayılmamiş kesinlikle idarenin böyle bir tasarrufu ve yetkisi yoktur,hele yaşla ilgili kısıtlama ise bir anayasal suçtur.Eger birşey yapmak istiyorsanız bunun yasal kılıfı,OHAL veya sıkıyönetimdir.Bunu da yapamayacaginiza göre,insanları kırmadan ilmi bir izah ile bilinç oluşturup topyekûn mücadele etmek en mantıklısı,dır diyorum.Ne dersiniz?

SIRADAKİ HABER

banner103