Elazığ ile Malatya Arasında Yeni Bir Tartışma Başlıyor

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından keşfedilen Fırat Nehri üzerindeki Saklıkapı ve Kara Leylek Kanyonu ile ilgili Malatya Valisi Aydın Baruş açıklama yaptı. Vali Baruş, “İnşallah Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Valiliği olarak bazı çalışmalarımız olacak” dedi. Vali Baruş’un bu açıklamaları Elazığ kamuoyunda kanyon bizim tartışmasını başlattı.

Elazığ ile Malatya Arasında Yeni Bir Tartışma Başlıyor

Geçtiğimiz aylar içerisinde Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından keşfedilen ve yine Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından “Saklıkapı Kanyonu” ve “Kara Leylek Kanyonu” ismi verilen kanyonlarla ilgili Malatya Valisi Aydın Baruş açıklama yaptı.

VALİ KALDIRIM TARAFINDAN KEŞFEDİLMİŞTİ

Keban ile Baskil ilçeleri arasında kalan ve bölge sakinleri tarafından Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a bildirilen 9 milyon yıl öncesine ait olduğu belirlenen 2 kanyon Vali Kaldırım tarafından keşfedilmişti.

Daha önce defalarca Vali Kaldırım ve diğer il yöneticileri tarafından ziyaret edilen kanyonlarla ilgili Malatya Valisi Aydın Baruş’tan Elazığ ile Malatya arasında tartışmaları beraberinde getirecek açıklama geldi.

MALATYA VALİSİ BARUŞ KANYONLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Malatya Valisi Aydın Baruş, kanyonları gezerek açıklama yaptı. Vali Baruş; "Bu havza üzerinde çok sayıda kanyon var. Gerçekten tabiat harikası ve eşsiz doğa güzelliklerini temaşa edebileceğiniz, yaban hayatının her türlü güzellikleriyle hüküm sürdüğü bir havza. Burayı turizme kazandırmamız lazım. Özellikle macera, yürüyüş seven ve aynı zamanda da su sporlarından hoşlanan insanları bu yöreye daha çok çekmemiz lazım. Bunun için bu doğal güzellikleri tanıtmamız gerekiyor."

“MALATYA VALİLİĞİ OLARAK BAZI ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK”

Vali Aydın Baruş, bu amaçla yöredeki doğal güzelliklerin görülebilmesi için geziler düzenlediklerini aktararak, "Tüm doğa ve sporseverleri buraya davet etmek için çalışmalar yürüteceğiz. İnşallah Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Valiliği olarak bazı çalışmalarımız olacak. Burada yürüyüş rotaları oluşturmak ve su yolunu etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Fırat Nehri kenarında su yoluyla geldiğiniz zaman da görebileceğiniz eşsiz güzellikler var. Vatandaşlarımız Malatya'nın güzelliklerini, Fırat'ın güzelliklerini gelip görsünler istiyoruz."

ELAZIĞ KAMUOYU RAHATSIZ OLDU

Malatya Valisi Aydın Baruş’un bu açıklamaları Elazığ kamuoyunda rahatsızlık oluşturdu. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından keşfedilen ve Baskil ile Keban ilçesinin ortasında yer alan kanyonların Malatya tarafından sahiplenilmesi kamuoyunu rahatsız etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 21:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdal
Erdal - 11 ay Önce

La bırakın koffikler işi devralsin adamlar hem zeki hem hain değil hem çalışkan bu iş Elazığ'da kalırsa batar önce Bi büfe açarız birine kıyak tekne veririz öylece kalır amma malatyali ya verirsen orası cennet olur çünkü bizim vekiller yatar onlarınki çalışır ha belki gürsel Erol bisey ler başarır o ayrı bizim vekiller orada otel arazisi falan çıkar ise anca o bölgeyi sahiplenir arsa rant işi ile uğraşır gerisi boş

Aloo
Aloo @Erdal - 11 ay Önce

Gaykoşluk zor

Nuri
Nuri - 11 ay Önce

Bunlar bir ara Nemrut dağına da sahip çıkmışlardı ama kabul etmek lazım işi biliyorlar, biz keban ilçesinde liman ve tekne koymayı akıl edene kadar, emin olun yarın karakaya barajına bir liman 20 tane tur teknesi koyarak işi bitirirler, örnek bizde Fatih Ahmet Baba, orada Somuncu Baba var, arada dağlar kadar fark var. Bu işi kim kotarır dersiniz laf salatası yapanlar mı, icraat yapanlar mı?

Hakan KAYA
Hakan KAYA @Nuri - 11 ay Önce

İnanın bizde de durum aynı. Rant varsa bişeyler yapılıyor yoksa durum vahim. En azı dan sizlerin bir çevreyolunuz var ama yıllardır bizim vekiller ordan nemalanamadıkları için bir türlü yapmıyorlar.

yunus emre
yunus emre - 11 ay Önce

fırat kalkınma ajansını zamanında malatyaya kaptıran 5 vekil utansın.ajans elazığda olsaydı,bunun gibi durumlar yaşanmazdı.

mert can
mert can - 11 ay Önce

sayın valim keşif etmek yetmiyor.hemen icraat lazım turizme açmak lazım.bakınız halen bir vatandaş tura çıkamamıştır.turlar düzenlenmemiştir.

Eyüp önler
Eyüp önler - 11 ay Önce

Baskil ilçemiz ve keban ilcelerimiz arasında yıllardan beri varlıgı bilinen elazig valisınin farkındalık oluşturarak bu boĺgeye dikkat çekmesi takdire şayan bir çalısma O bölgeyi bilen vatandaslarımızda bilir ki hafta sonları özellikle arapgirin ballica koyunden gelerek burada balık tutulur.her iki kıyının birbirine yakın olması hasebiyle malatyaĺılarda bu bölgeyi iyi bilirler malatya valisinin ziyaretini de olumlu algılamak lazım turist daha çok ulasim kolayligi olan alanlari tercih eder. Oyuzden kısır cekismelri bırakıp buranin dogasının tahrip olmaması için Diyarbakır koruma kuruluna basvurup sit alanı ilan etmek gerekir.buyuk ihtimalle 1.derece sit alanı ilan edilecek bir yapıya sahip bizim bunları gündeme getirmemiz lazım
Bahsettiginiz vadinin hemen aşagı tarafında bulunan mar akron manastırı 1 ay önce 1.derece sit alanı ilan edildi. Feribot seferleri ile bahsedilen kanyonlarla birlikte mar akron manastırı abdulvahap gazi turvesi alaaddin keykubatın 7 yıl esir kaldıgı minşar veya masara kalesini gezdirerek gelen yerli ve yabancı turistlere bu yerleri gezdirmemiz lazim.kultur il mudurlugu derhal bu alanlarla ilgili saglıklı bilgiler ısıginda hilayeden uzak bilgilerle rehberler yetistirmesi gerceklersirse hedefimize ulasmıs oluruz bu calısmalar aynı zamanda unesco gecici kultur mirası listesinde yeralan harput umiza da katkı sunacak cunkü ünesco bir ili butun degerlendirip sürdürülebilinirligini saglayacak calısmalara onem veriyor. Lütfen çozum uretelim nasıl katkı sunaniliriz mesela elazıg valiligi veya belediyesi bu bölgeye haftasonu otobüs seferleri duzenleyebilir.

Ahmet
Ahmet - 11 ay Önce

Çok ayıp ama çok ayıp sayın valim. En azından meslektaşınızın emeklerini, çabalarını hiçe sayıp ona karşı yapmayın bunu.

Salih ÇEÇEN
Salih ÇEÇEN - 11 ay Önce

Bu ilin kültür ve turizm müdürü varmı acaba hiçbir faaliyetini ne duydum nede gördüm bu olaydada ortaya herhangi bir müdahale ve tepkisi ne olacaktır ve ne gibi yatırımlar yapacaklar merakla bekliyorum.

cemil
cemil @Salih ÇEÇEN - 11 ay Önce

Kültür Turizm müdürlüğü Bırakın Harputa,Paluya, Tarihi eserlere sahip çıkmayı, Hüseynikte ki tarihi konağa bile sahip çıkamadı. Adı olan ama zerre kadar katkısı olmayan bir kurum.

ESREF UGUR
ESREF UGUR - 11 ay Önce

IKI IL VALILERININDE BU KANYONLARI TURIZIM ACISINDAN DEGERLENDIRMELERI GUZEL YANLI O KANYONLARLAR YALNIZ KARIN DOYURMAZ HER IKI ILDEDE KAHVEHANELER UNVERSITE MEZUNU ISSIZLERLE DOLU BUNLARA IS OLANAKLARI BULUN FAKIRLIGIN CARESI ISSIZLIGE CAREDIR


SIRADAKİ HABER

banner7