Elazığ Kaçıncı Sırada Yer Aldı?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan Sanayinin Liderleri Programı çerçevesinde illerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analizlerin sonucunda İstanbul birinci, İzmir ikinci, Ankara ise üçüncü oldu, Elazığ ise 42. sırada yer aldı.

Elazığ Kaçıncı Sırada Yer Aldı?

Sanayinin Liderleri Programı'nda veri analizi çalışması devam ediyor.

Buna göre TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı toplam 3 bin 926 ürün içerisinde illerin üretebildiği ürün sayıları belirlendi.

İllerin üretebildikleri ürünlerin çeşitliliğinin göstergesi olan analiz sonucunda 2 bin 621 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İstanbul birinci olurken, 2 bin 300 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle İzmir ikinci, bin 954 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Ankara ise üçüncü oldu. Ankara’yı bin 757 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Kocaeli ve bin 598 farklı ürün üretebilme kapasitesiyle Bursa takip etti.

ELAZIĞ 42. SIRADA YER ALDI

Elazığ, TOBB'nin Sanayi Veritabanına kayıtlı ürünler içerisinden ürettiği  281 ürün sayısıyla 81 il arasında 42. sırayı aldı.

Sanayinin Liderleri Programı ile TOBB’a bağlı odalar tarafından hazırlanan ve TOBB tarafından onaylanan sanayi kapasite raporlarının bir araya gelmesi ile oluşan içerisinde 90 binden fazla üreticinin makine parkı, üretim, hammadde ve iletişim bilgilerinin yer aldığı TOBB Sanayi Veritabanı’na kayıtlı verilerden derlenerek, yaklaşık 4 binden fazla ürün için veri analizleri gerçekleştiriliyor ve buna göre sanayide lider iller belirleniyor.

KOMŞU ŞEHİRLERDE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ MİKTARLARI

MALATYA

Malatya, TOBB'nin Sanayi Veritabanına kayıtlı ürünler içerisinden ürettiği  521 ürün sayısıyla 81 il arasında 24. sırayı aldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır, TOBB'nin Sanayi Veritabanına kayıtlı ürünler içerisinden ürettiği 395 ürün sayısıyla 81 il arasında 29. sırayı aldı.

BİNGÖL

Tunceli, TOBB'nin Sanayi Veritabanına kayıtlı ürünler içerisinden ürettiği 81 ürün sayısıyla 81 il arasında 70. sırayı aldı.

TUNCELİ

Tunceli, TOBB'nin Sanayi Veritabanına kayıtlı ürünler içerisinden ürettiği 44 ürün sayısıyla 81 il arasında 78. sırayı aldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109