Elazığ Kapakları Açtı, Malatya Harekete Geçti

Keban Baraj Gölü’nün üç kapağının açılmasıyla birlikte Malatya harekete geçti. Malatya Valiliği’nden yapılan açıklamada; “can ve mal kaybı güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması ve uyarıların yapılması hususunda; bilgi ve gereğini rica ederim” denildi.

Elazığ Kapakları Açtı, Malatya Harekete Geçti

Keban ilçesinde bulunan Keban Baraj Gölü'nde su kodunun maksimum seviyeye yaklaşması nedeniyle üç tahliye kapağı 15 yıl aradan sonra açıldı.

Keban Baraj Gölü’nün kapaklarının açılması Malatya Valiliğini harekete geçirdi.

Malatya Valiliği de bu suyun akıtılacağı Karakaya Baraj Gölüyle ilgili uyarılarda bulundu. Malatya’da başta geçtiğimiz günlerde haberlere konu olan ve parkın bir bölümünü de etkileyen su seviyesi yükselmesiyle, kapak açılmasıyla mesire olarak da kullanılan kıyılarda daha geniş bir alanı etkileyeceği belirtiliyor.


Keban Baraj Gölü’nde su seviyesinin yükselmesi nedeniyle, alt kısımda bulunan Karakaya Baraj Gölü’ne daha fazla su bırakılmasıyla ilgili olarak Malatya Valiliği’nden, Vali Yardımcısı Ahmet Çırakoğlu imzasıyla bir açıklama yapılarak, vatandaşlar ile ilgililer uyarıldı.

İŞTE MALATYA VALİLİĞİ’NİN UYARISI

DSİ Genel Müdürlüğü’nün kaynak gösterildiği Valilik uyarı yazısı şöyle:

“2019 yılının beklenenden fazla yağışlı geçmesi nedeni ile Murat ve Fırat nehrine gelen sularda son zamanlarda büyük bir artış görülmüştür. Fezeyan başlangıç döneminin başlaması ile birlikte Keban Baraj Gölü’nün kısa sürede dolması beklenmektedir. Gelen suya bağlı olarak Mayıs ayında normal işletme şartları dışında kontrollü olarak baraj kapaklarının açılarak barajın mansabına su bırakılmasının planlanmaktadır.

Keban Baraj Gölü’nün maksimum su seviyesi 845,00 m olup, 15.05.2019 tarihinde su seviyesi 843,21 m’dir. Baraj gölü günlük ortalama 15­20 cm yükseldiği için barajın dolusavak kapakları 844,00 m kotunda açılacağı ilgi yazı ile bildirilmiştir.

Bu sebeple vatandaşların ve Karakaya Baraj Gölü üzerinde kafes balıkçılığı yapan işletmelerin can ve mal kaybı güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması ve uyarıların yapılması hususunda; bilgi ve gereğini rica ederim.”

KARAKAYA’DA SEVİYE DAHA DA YÜKSELECEK

Keban Barajı’ndan daha fazla su bırakılmasıyla, barajın alt kısmında yer alan Karakaya Baraj Gölü’nde de su seviyesinin daha yükseleceği bildirildi.

Karakaya Baraj Gölü’nde su seviyesinin maksimum koda yaklaşması nedeniyle, aralarında Malatya’nın Atabey İskelesi ve çevresinde yapılan parkın bir bölümü sular iç kıyıya doğru yükselmeye başlamış, Battalgazi- Baskil arasında sefer yapan feribotlar, parka yanaşmaya başlamışlardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103