Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'ndan HES Kodu Açıklaması

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada her geçen gün artan vaka sayılarından dolayı HES kodu uygulamasına geçildiği ifade edildi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'ndan HES Kodu Açıklaması

ETSO tarafından yapılan  açıklama ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ticaret odalarına gönderilen yazı ile  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde uygulamaya başlanan HES Kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu olduğu belirtildi.

Uygulama ile kurumda çalışan personelden süresiz HES kodlarını temin etmeleri ve İnsan Kaynakları Müdürlüğüne iletmeleri istendiği ifade edildi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Sayın Üyemiz; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gönderilen bir yazıda, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde uygulamaya başlanan HES Kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğundan bahsedilmektedir. Söz konusu uygulama ile kurumda çalışan tüm personelden süresiz HES kodlarını temin etmeleri ve İnsan Kaynakları Müdürlüğüne iletmeleri istenmektedir.

Toplanan HES kodları, çalışanlar sabah işe gelmeden önce e-devlet üzerinden sorgulaması yapılarak riskli uyarısı veren çalışanların giriş kartları geçici olarak iptal edilmekte ve en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir. Riskli uyarısı kalktığı zaman da çalışanların girişine tekrar izin verilmektedir.

İş veya ziyaret için gelecek kişilerden de HES kodlarını hazırlamaları istenmekte, girişte e-devlet üzerinden gerekli kontroller yapıldıktan sonra riskli bir durum olmadığı takdirde misafir ya da ziyaretçi olarak kabul edilmektedir.

Her geçen gün artan vaka sayılarından dolayı Odamız HES Kodu Sorgulama Uygulamasına geçmiştir. Covid-19’un işyerlerinde yayılımını önlemek, çalışanların ve toplum sağlığını korumak ve riskli kişilerin tespit edebilmek amacıyla benzer bir kontrol sisteminin üyelerimiz tarafından da hayata geçirilmesinin faydalı olacağı inancı ile konuyu bilgilerinize sunarız”

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 18:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109