Elazığ Türk Ocağında "Afrin Harekatı" Konuşuldu

Elazığ Türk Ocağının ocakbaşı sohbetinde "Afrin Harekatı” değerlendirildi. Emekli Kurmay Albay Yusuf Çetinkaya programda yaptığı konuşmasında, “Bu harekattan sonra mutlaka Fırat’ın doğusunun temizlenmesi, Şengal dağının temizlenmesi, Kuzey Irak’taki sesin kesilmesi şarttır” dedi.

Elazığ Türk Ocağında "Afrin Harekatı" Konuşuldu

Elazığ Türk Ocağının bu haftaki ocakbaşı sohbetinde "Afrin Harekatı” ile ilgili son gelişmeler ele alındı.

Açılış konuşmasını yapan ocak başkanı Dr. Birol Bulut yaptığı konuşmasında, Türk ordusunun iki sebepten dolayı orda olduğuna, bunlardan birinin nefsi müdafaa diğerinin de oradaki yerleşik halkı terör örgütünün baskı ve esaretinden kurtarma amacı güttüğüne dikkat çekti. “TÜRK ORDUSU EMPERYALİZME DUR DİYECEKTİR”

Başkan Bulut sözlerine şöyle devam etti: “Batı, kendi insanı yaşasın diye başka insanları öldürmekte tereddüt bile etmedi, etmiyor. Ama Türk Milleti dün de bugün de başka insanların huzur ve güveni için canı, kanı ve bütün imkanlarıyla bedel ödedi, ödüyor. Türk ordusu bu yönüyle emperyalizme dur diyecek ve dün olduğu gibi bugün de Orta Doğu’ya huzur ve barışı yeniden tesis edecektir.”

“BİRLİK OLURSAK ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ BİR SORUN YOKTUR”

Başkan Bulut, özelikle bu süreçte herkesin siyasi düşüncesini bir tarafa bırakıp ülkesi ve milletinin bekası için birlik ve beraberliğini koruması gerektiğini dile getirdi.

Bulut, birlik sağlanırsa aşılamayacak sorun, üstesinden gelinmeyecek düşmanın olmadığına vurgu yaptı.

Emekli Kurmay Albay Yusuf Çetinkaya ise konuşmasında Afrin harekatının ilk gününden itibaren ki sürecini ele aldı.

Çetinkaya, Afrin harekatının önemli bir harekat olduğunu, ülkemizin yaşadığı beka sorununun aşılması için bu harekatın elzem olduğunu dile getirdi. 


"MENBİÇ OPERASYONU VE FIRAT'IN DOĞUSUNUN TEMİZLENMESİ DE ŞARTTIR"

Emekli Kurmay Albay Yusuf Çetinkaya ilgiyle takip edilen konuşmasında Zeytin Dalı operasyonu öncesinde ABD’nin bölge ile ilgili planlarından bahsetti.

“SADECE BİZİM İÇİN DEĞİL İRAN, IRAK VE SURİYE İÇİN DE TEHDİTTİR”

Cizire, Kobani ve Afrin kantonlarının birleştirilerek Batı Kürdistan’ın tamamlanacağını ve bu oluşumun doğudaki Barzani kontrolündeki Kuzey Irak Bölgesel yönetimi ile birleştirileceğinin planlandığını söyleyen Çetinkaya özetle şunları söyledi: “Bu kurulması planlanan devletin sadece bizim için değil İran, Irak ve Suriye için de tehdittir. İlk olarak Kuzey Irak referandumu bozgunu ve şimdi de Zeytin Dalı operasyonu bu planı ciddi anlamda sekteye uğratmıştır. Türkiye’nin herhangi bir etnik gruba yönelik bir tavır içerisinde değildir. Asıl amaç Türkiye’ye yönelik terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Arz-ı Mevud’a yönelik faaliyetlerin ortadan kaldırılmasıdır.”

“YÜZDE 100 GEREKLİ”

Konuşmasında operasyonun başlangıcında itibaren gün gün haritalar eşliğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilerleyişini ayrıntılı olarak anlatan Çetinkaya, Münbiç operasyonunun olmazsa olmaz olduğunu, hatta devamının da yüzde 100 gerekli olduğunu belirtti.

“FIRAT’IN DOĞUSUNUN TEMİZLENMESİ, ŞENGAL DAĞININ TEMİZLENMESİ, KUZEY IRAK’TAKİ SESİN KESİLMESİ ŞART”

Abdülhamid Han’ın üçte birini emlak-ı hümayuna aldırdığı Menbiç Misak-ı Milli’de olduğunun altını çizen Çetinkaya, Menbiç’in 29 Ağustos 1921’e kadar bizim toprağımız olduğunu ve en son çekildiğimiz toprak olduğunu söyledi.

Arazisinin düzgün olmasından dolayı Menbiç’e doğru planlamayla dört koldan birer ikişer taburla girilirse çok rahatlıkla alınacağını söyleyen Çetinkaya, bu harekattan sonra mutlaka Fırat’ın doğusunun temizlenmesi, Şengal dağının temizlenmesi, Kuzey Irak’taki sesin kesilmesinin şart olduğunu ifade etti.

Program soru-cevap ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7