Elazığ Valiliği: İlgililer Hakkında Hukuki Süreç Başlatılmıştır

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün ağır hasarlı Harput Yetiştirme Yurdu binasının ihale edilmeden yıkılmasıyla ilgili Elazığ Valiliği tarafından açıklama yapıldı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, “ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılmıştır” denildi.

Elazığ Valiliği: İlgililer Hakkında Hukuki Süreç Başlatılmıştır

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün ağır hasarlı Harput Yetiştirme Yurdu binasında söküm yapılması esnasında diğer yıkım firmaları, savcılığa suç duyurusunda bulunarak bu bina için herhangi bir resmi ihale yapılmadığı için yıkımın hukuksuz ve mevzuata uygun olmadığı yönünde Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına itirazda bulunulmuştu.

Kamu binasının ihaleye çıkılmadan yıkılmaya çalışılması tepkilere neden olurken Elazığ Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı.

ELAZIĞ VALİLİĞİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE;

Son günlerde yerel basında çıkan haberler ve sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda, 24 Ocak 2020 Elazığ Sivrice depremi ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ağır hasar tespiti yapılan ve riskli yapı grubunda yer alan kamu binalarının kayıtdışı şekilde yıkıldığına yönelik haberler yer almaktadır.

Afet sonrası riskli ve ağır hasarlı binaların yıkım ve enkaz kaldırma görevi, 03.01.2014 tarih ve 28871 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmiş olup destek/çözüm ortakları olarak da İçişleri Bakanlığı bünyesindeki yerel yönetimler (belediyeler ve İl Özel İdareleri) şeklinde belirlenmiştir.

“YIKIM SÜRECİ ELAZIĞ BELEDİYESİ VE İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLMÜŞTÜR”

24 Ocak 2020 Depremi sonrasında, yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılmış ve daha sonraki süreçte Bakanlığın ilgili uygun görüşü ve Valiliğimizin kararı ile yıkım süreci Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinesinde Elazığ Belediyesi ve İl Özel idaresi tarafından yürütülmüştür.

“AĞIR HASARLI BİNALAR İHALE EDİLEREK YIKIMI GERÇEKLEŞTİRİLMEKTE”

Bu süreç içerisinde il genelinde ağır hasar tespiti yapılan betonarme, yığma ve kerpiç binalar; yerel yönetimlerimizce yapıların durumuna göre 2886 sayılı D.İ.K ve 4734 Kamu İhale Kanunu çerçevesinde ihale edilmek suretiyle gerçekleştirilmekte ve sonuçları düzenli olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AFAD ile paylaşılmaktadır.

“KAÇAK YIKIM YAPANLAR HAKKINDA DA GEREKLİ YASAL İŞLEMLER YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Kamu Binalarının yıkım süreci de; yapı sahibi ilgili idarenin bağlı olduğu Genel Müdürlük tarafından verilen OLUR neticesinde, yapı kapsamındaki malzemelerin niteliğine göre, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü ya da İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu binalarda, kanunsuz şekilde hurda sökümü ve yıkım işlemleri; İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’nde oluşturulan ekipler tarafından periyodik olarak denetlenmekte ve kaçak yıkım yapanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yürütülmektedir.

İLGİLİLER HAKKINDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR

Bu bağlamda basına ve sosyal medya paylaşımlarına yansıyan haberlerde ilimizde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz bünyesindeki riskli yapı grubunda bulunan Harput Yetiştirme Yurdu binasında yer alan taşınır malzemeler için (Kazan Dairesi, Depo ve Isıtma Sistemleri) Milli Emlak Müdürlüğümüz tarafından Makine ve Kimya Endüstrisi’ne teslim edilmek üzere gerekli ihaleler yapılmış olup, binanın yıkım işlemleri için de gerekli yazışmalar devam etmektedir.

Bahse konu binada yapılan kaçak söküm iddiaları ile ilgili olarak da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü  ihbarı üzerine Emniyet Müdürlüğü’müz ekipleri zaman kaybetmeksizin olay yerine intikal etmiş ve ilgililer hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mthn
Mthn - 1 hafta Önce

İşin özü Elazığ'da muhalefet birşey ortaya atıyorsa eni sonu doğru olduğu ortaya çıkıyor..şakşakci şaklabanlar da hemen atlıyor yalan diye hadi bu da safsata değilmiş buna ne diyeceksiniz

Ayhan
Ayhan - 1 hafta Önce

Elazığ yarayı çoktan yemiş, hiç bir şey düzelmez bu saatten sonra.

Vah vah ki ne vah vah
Vah vah ki ne vah vah - 1 hafta Önce

Yani kimae şikayet etmese konu kaynatıp gidecek. Belkide böyle kaç tane yasal olmayan iş gerçekleşti. Acilen devlet denetleme, başsavcılık elwzığda yapılan her işi incelemeye almalı. Devlet zarara uğratılamaz.

Akp
Akp - 1 hafta Önce

Burda akp nikli bir arkadas pardon yandas yalaka artik neyse hadi bakalim cikda savun nerdesin. Suc bizde vAllahi bizde billahi bizde

Oğuzhan
Oğuzhan - 1 hafta Önce

Burası Elazığ kimsenin haberi yok ihanet testi yapsın diyen bugün keşmekrşlikten bahsediyor. Elazığ sizin gibi ağırlıklarından kurulduğunda kendine gelecektir.

Vatandaş
Vatandaş - 1 hafta Önce

Kurumlar görev ve yetkilerini bilmediği gibi birbirleri arasında iletişimide sağlayamıyorlar kurum yöneticilerinin biran çoğununun değişmesi , disiplinli yöneticilerin gelmesi lazım

SIRADAKİ HABER

banner103