Elazığ Yöresel Ürünleri Ankara’da Sergilenecek

6 – 10 Ekim tarihleri arasında Ankara’da “Elazığ’ın yöresel ürünler” sergilenecek. Ankara’daki etkinlik öncesi Elazığ esnaf ve sanatkârlar Odası’nda düzenlenen toplantıda programın detayları konuşuldu

Elazığ Yöresel Ürünleri Ankara’da Sergilenecek

6 – 10 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Elazığ rüzgârı esecek.

Elazığ’ın yöresel ürünlerinin sergileneceği program öncesi Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği toplantı salonda istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Salgından en fazla Kapalı çarşı esnafının etkilendiğini belirten Bakkallar Odası Başkanı Cebrail Top, şehrin en iyi şekilde Ankara’da temsil edileceğini söyledi.

CEBRAİL: FARKLI BÖLGELERDEN İLİMİZİN İSMİNİ KULLANARAK FARKLI KESİMLERDEN ELAZIĞ TANITIM GÜNLERİN ADI ALTINDA ÇEŞİTLİ ORGANİZASYONLAR YAPIYORLAR

Belirten Bakkallar Odası Başkanı Cebrail Top, “Bu salgın döneminde ilimizde en fazla etkilenen kesim Kapalıçarşı esnafları ve şire meydanı esnaflarımız olmuştu. Bunla ilgili bizler federasyon başkanımızla il temsilcimizle istişare ederek ilimizdeki yöresel ürünlerimizi Ankara’ya taşımak istiyoruz. Hem kaliteli hem ucuz ve elimizde olan stoklarımızı oraya götürüp en iyi şekilde tanıtmak istiyoruz. Bu etkinlikte emeği geçen federasyon başkanımıza, esnaf kardeşlerimize, il temsilcimize şimdiden teşekkür ediyorum başarılar diliyorum. Ancak burada bazı kulağımıza gelen duyumlar var ilimizi temsil etmeyen farklı bölgelerden ilimizin ismini kullanarak farklı kesimlerden Elazığ tanıtım günlerin adı altında çeşitli organizasyonlar yapıyorlar. Bu amaçla bunlara itibar etmeyin. Bu etkinliğimizde özellikle esnaf odalarımız, belediyemiz, valimiz koordineli olarak çalışıyoruz.” dedi.

Elazığ Ankara Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay, kültürün insanları ayakta tutan bir nesne olduğunu ifade ederek, Elazığ’da üretilen ürünlerin teşhir edilmesine vurgu yaptı.

ÇAKIRBAY: KÜLTÜR BİZİ AYAKTA TUTAN BİR NESNE GERÇEKTEN

Elazığ Ankara Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay, “Kültür farklı bir şey. Kültür bizi ayakta tutan bir nesne gerçekten. O kültürün öğelerinden birtaneside bizim aşımız, gıdamız, ekmeğimiz. Yani sadece hareketimiz, muhabbetlerimiz, edebiyatımız, tarihimiz değil. Aynı zamanda Elazığ’daki orciğimizde o kültür içine girer. Gerçekten de burada üretilen ürünün Ankara’da teşhir edilmesi lazım. Yani bize ait olmayıp değişik yerlerden alınan ürün değil de bize ait olan ürünün orada teşhir edilmesi lazım. Bu 3 boyut bizi orda Ankara’daki hemşerilerimize ulaşmada önemli bir sitimlasyon olur. dedi.


Pandemi döneminde ciddi yaralar aldıklarını kaydeden Kapalı Çarşı Esnaf Temsilcisi Evren Sesli, sivil toplum kuruluşlarından destek istedi.

SESLİ: DERNEKLERİMİZ NE KADAR GÜÇLÜ OLURSA BİZ SÜREKLİ ORGANİZASYONLARLA RAHATLIKLA HAREKET EDEBİLİRİZ

Kapalı Çarşı Esnaf Temsilcisi Evren Sesli, “Derneklerimiz ne kadar güçlü olursa biz sürekli organizasyonlarla rahatlıkla hareket edebiliriz. Hareket kabiliyetimiz artar. Yani tavsiyem tabi bu bir ricadır aslında çakma organizasyonla gitmemeniz tabi son karar neticede sizlerin herkesin işleyişi farklıdır kimsenin kararına müdahale hakkımız yok.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103