Elazığ Ziraat Odası Başkanı Erdem Tohumluk Dağıtımı İle İlgili Açıklama Yaptı

Yazlık ekiliş alanlarının kesintiye uğramadan arttırılabilmesi ve tüm ekilebilir alanların üretime katılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde %75 hibeli tohumluk dağıtımı yapılacağı bildirilmişti. Dağıtımı yapılacak tohumluklar yazlık ekilişe uygun olan Buğday, Arpa, Kuru Fasulye, Mercimek, Danelik Mısır, Ayçiçeği ve Çeltik tohumluğundan oluşmaktadır. Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce bahse konu tohumluklardan İlimizde yazlık ekilişe uygun olan 38.220 kg. Nohut ve 15.100 kg. Kuru Fasulye tohumluk projesi hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığına Mart ayı içerisinde gönderilmiştir.

Elazığ Ziraat Odası Başkanı Erdem Tohumluk Dağıtımı İle İlgili Açıklama Yaptı

 İlimizde Buğday, Arpa, Mercimek, Danelik Mısır, Ayçiçeği, ve Çeltik yetiştiriciliğinin yazlık olarak ekimi yapılmadığından bu ürünlerin yazlık ekiliş talebi oluşmamış ve tohumluk talebinde bulunulmamıştır. Projesi hazırlanan ve Bakanlığa gönderilen Nohut ve Kuru Fasulye ürününün tohumluk talebi Bakanlık tarafından değerlendirmeye alınmamış ve İlimize %75 hibeli tohumluk tahsisi yapılmamıştır. Ancak Kuru Fasulye ürününün Organik yetiştiriciliği İlimizde özellikle Bermaz Ovasında yapılmakta ve bu yetiştirilen ürünlerin tohumluk ihtiyacı Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce proje bazında karşılanmaktadır.

Elazığ Ziraat Odası olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yapılan görüşmede bahse konu %75 hibeli tohumlukların Türkiye genelinde 21 İl için Bakanlık tarafından uygun görüldüğü ve diğer iller için tohumluk ihtiyaçları mevcut durumda karşılanmamış olup, %75 hibeli yazlık ekilişe uygun olan ve projesi hazırlanıp Bakanlığımıza gönderilen tohumluk ihtiyacı için Bakanlıkla tekrar görüşmelere başlanıldığı ve tohumluk ihtiyacının karşılanması durumunda kamuoyuna bildirileceği bilgisi edinilmiştir. Aynı şekilde Elazığ Ziraat Odası olarak paydaş kurumlarla işbirliği içinde, İlimizdeki atıl tarım arazilerinin değerlendirilmesi ve uygun bitkisel ve hayvansal ürünlerin Bakanlık ve diğer kuruluşların verdiği desteklerle en üst düzeyde faydalanması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

İlgili tüm çiftçilerimize ilanen duyurulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7