Elazığ’da 22 Bin Dekar Tarım Arazisi Suyla Buluşacak  

Elazığ’da 2022 yatırım programında yer alan Uluova Gökçe Göleti ve Sulaması Projesi ile 22 bin 850 dekar tarım arazisi suyla buluşacak.   

Elazığ’da 22 Bin Dekar Tarım Arazisi Suyla Buluşacak  

Elazığ Uluova Gökçe Göleti ve Sulaması Planlama Raporu Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya,  DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, müdür yardımcıları, ilgili şube müdürleri, teknik personel ve yüklenici firma katıldı.

DÜNDAR: BASINÇLI BORULU SULAMA SİSTEMİ İLE SULANMASI SAĞLANACAKTIR

Açıklamalarda bulunan Bölge Müdürü Mahmut Dündar, “Elazığ Uluova Gökçe Göleti, Elazığ’ın yaklaşık 27 km güneybatısındaki Gökçe köyünün 6 kilometre batısındaki Uluova Çayı üzerinde yer almaktadır. Temelden 59,50 metre, talvegden 39,75 metre yüksekliğinde, kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde olan gölette depolanacak 16 milyon 480 bin metreküp su ile 22 bin 850 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu basınçlı borulu sulama sistemi ile sulanması sağlanacaktır. Böylece, Uluova Sulaması kapsamında 220 metre terfi ile pompajlı olarak sulanması öngörülen tarım arazileri, cazibeli borulu basınçlı sulama şebekesi ile sulanması temin edilmek suretiyle, pompaj ve enerji bedeli olmadan daha ekonomik bir sulama yapılması sağlanmış olacaktır. Planlama raporu tamamlanmak üzere olan işin proje yapımı 2022 yatırım programında yer almakta olup, proje yapımı ihalesi gerçekleştirilecektir” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 13:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
20 sene
20 sene - 6 ay Önce

20 senedir kesilmiş ovanın suyu, yeni mi aklınıza geldi bunu yapmak?

20 seneye
20 seneye - 6 ay Önce

Marifetin varsa yapsaydın ya dangoz ,20 sene sen niye bekledin!Toplulaştırma programı diye birşey duydunmu? İlk önce arazinin parçalanmasını,küçük küçük hisselere ayrılmasının önüne geçildi,gerçi sen bunları anlamazsın ya,anlayanlar bize yeter.

dangoz diyene cevap.
dangoz diyene cevap. - 6 ay Önce

terbiyesizlik yapma. mantıklı argüman üret. toplulaştırma sulamaya dünyanın neresinde ne zaman engel olmuş da bundan dolayı ertelendi diyorsun? o bölgede en çok benim tarlam var, inşAllah yapılır!

Yavuz
Yavuz - 6 ay Önce

Hani merkez selli (dilek)köyüne sulama göleti yapılacaktı. Budamı yalan oldu.

Ali
Ali - 6 ay Önce

Yalan ben bolge çocuğum orda uliova çayı diye bir çay yok.

SIRADAKİ HABER

banner109