Elazığ’da 3 Gün Sürecek ’Bilim Şenliği’ Başladı

Elazığ ilk kez düzenlenen ve 3 gün sürecek olan ’Bilim Şenliği’ etkinliğinin startı verildi.

Elazığ’da 3 Gün Sürecek ’Bilim Şenliği’ Başladı

Elazığ Bilim Merkezi tarafından ‘Bilim Şenliği’ fuarı etkinliği düzenlendi. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin yoğun katılım gösterdiği şenlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Şenlikte öğrencilerin yaptığı eserlerin bulunduğu stantları gezen Vali Dr. Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ile beraberindekiler, yapılan projeleri inceleyerek koordinatörlerden bilgi aldı.

Etkinlikte mehteran takımı gösterisi ve yöresel halk oyunları sergilenirken, öğrenciler de katılımcılara müzik dinletisi sundu.

TORAMAN: ÇOCUKLARIMIZIN EZBERE DAYALI ÖĞRENMEYE DEĞİL, KALICI ÖĞRENMEYE İHTİYACI VAR

Bilim Merkezine yeni bir atölye daha kazandırdıklarını belirten Vali Dr. Ömer Toraman, "İlimiz için çok kıymetli bir mekan olan Bilim Merkezindeyiz. Bu merkezler Türkiye’de sayılı vilayetlerde var. Onlardan bir tanesine de Elazığ sahip. Onun için çok şanslıyız. Burada esas misyon, eğitim sisteminde verilen teorik eğitimi pratik eğitim olan uygulamalı eğitimi de takviye etmek. İlkokul, ortaokul ve lisedeki hatta üniversitedeki öğrencilerin öğrendiklerini uygulayabilecekleri, deneylerini yapabilecekleri veya teorik olarak öğrendikleri konuları gelip burada görerek bilgilerini pekiştirmelerine destek veren bir merkezlerdir. Bugün de merkezimizde yeni atölyeler açtık. Merkezimiz her geçen gün, yeni alanlarıyla, fonksiyonlarıyla büyümeye devam ediyor. Çocuklarımızın ezbere dayalı öğrenmeye değil, kalıcı öğrenmeye ihtiyacı var. Bu merkezlerin tam olarak fonksiyonları da budur" dedi.

KAYA: YAKLAŞIK 8 AYDIR ROKET YARIŞMASINA HAZIRLANIYORUZ

Uluslararası İpekyolu Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinde mekatronik mühendisi olarak görev yapan Safa Kaya ise "Bugün Elazığ Bilim Şenliğinde roketimizi tanıtacağız. Elazığ halkına roketimizin tüm serüvenini baştan sona anlatacağız. Bununla alakalı İpekyolu ile alakalı çeşitli çalışmaları da gelenlere mutlaka sunacağız. Yaklaşık 8 aydır roket yarışmasına hazırlanıyoruz. ROKETSAN ve TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmada orta irtifa kategorisinde yarıştık. İlk yılımız olmasına rağmen Elazığ’a Türkiye ikinciliği ve en iyi takım ruhu ödülünü İpekyolu olarak kazandırmış olduk. Elazığ Bilim Merkezi tarafından düzenlenen Bilim Şenliğinde en azından yapılan projelerin, Elazığ’da başka hangi arkadaşların neler yaptığını ve nelerle ilgilendiğini biz burada görmüş oluyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Komedi
Komedi - 2 ay Önce

VAllahi eğitim ülkede de memlekette de sıfır. Hele memlekette okullar rezalet..pislk içinde ...eğitm namına hç bşey yok...zengn nasılsa özele gidiyor..devlet okullarının çoğu beş kuruş etmez...

tuncay
tuncay - 2 ay Önce

bilim özgür ülkede olur, türkiyede anca kopyala yapıştır .

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109