Elazığ’da 5 Noktaya Yer Altı Barajı Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, son yıllarda etkisini daha fazla hissettiren kuraklığa karşı harekete geçti. 48 ilde 100 tane yapılacak yeraltı barajının 5’i Elazığ’a yapılacak.

Elazığ’da 5 Noktaya Yer Altı Barajı Yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, geliştirdiği projeler ile suyun bir damlasını dahi boşa harcamayacak şekilde planlanmasını gerçekleştiriyor.

Yarı kurak iklim kuşağında yer alan Türkiye'de, iklim değişikliği, nüfus artışı ve ekonomik büyüme nedeniyle su kaynakları artan bir tüketimden dolayı alarm veriyor.

Su kaynaklarının yeraltında depolaması yöntemi denenerek, Türkiye'nin iklim değişikliğine karşı direncinin artırılması hedefleniyor.

Hazırlanan "Yeraltısuyu Suni Besleme ve Yeraltı Barajları Eylem Planı" ile yarı kurak coğrafyada bulunan Türkiye'de su rezervine katkıda bulunulması maksadıyla 2023 yılına kadar 100'ün üzerinde yeraltı barajı ve suni besleme tesisi inşa edilecek.

Son yıllarda etkisini daha da fazla hissettiren kuraklığa karşı harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı 48 İlde 100 tane yer altı barajı yapacak.

Yer altı barajları için yapılacak 48 İlin içerisinde Elazığ’da yer aldı.

Bu kapsamda Elazığ’da 5 noktaya yer altı barajı yapılacak.

Projelerin tamamlanmasıyla, 40 milyon m3 su depolama, 600 bin kişiye içme suyu, 60 bin dekar arazinin sulanması, 45 milyon TL gelir artışı sağlanacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

yağmur sularının depolanması için mahallelerdeki park, bahçe, yeşil alan....vb yerlerin altına depolar yapılamaz mı? şu kuraklık döneminde onca yağmur suyu boşa gidiyor. yazık günah..

Mehmet çelik
Mehmet çelik - 1 yıl Önce

Zannediyorum bu da hadi bey’in marifeti.sağolsun.

Mehmet isimli şahsa atfen
Mehmet isimli şahsa atfen - 1 yıl Önce

Birader, samimi olmak Elazığ merkez Carrefour un altında çıkan suyu depolarlarsa Elazığ merkezin yıllık bazda, 2 haftalık suyunu karşılayacağını emin olabilirsin.

Mustafa YILDIZ
Mustafa YILDIZ - 1 yıl Önce

Elazığa çok gözel yatırımlar ve hizmet alan bir ilimizdir katkısı olan herkese teşekürler sizlere çok önemli bilgi verecem Aricak bağlı karakaş KÖYÜ ılıca mezrası başçavuşu köyün bir bölümü su sıkıntısı had safhada başçavuş göründü karakaş üçgeninde AK DAĞ DERESI VAR Gölet için bulunmaz bir yerdir gölet yapılırsa bölge tamamen kortulur bilgilerinize arz ederim

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109