Elazığ’da Bin 894 Deprem Konutunun Kura Çekimi Yapıldı

27 Aralık tarihinde meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde hak sahibi olan bin 894 vatandaş için bugün kura çekimi yapıldı. Kura çekimi Kanal Fırat ve Kanal E televizyonlarından canlı olarak yayınlandı.

Elazığ’da Bin 894 Deprem Konutunun Kura Çekimi Yapıldı

Elazığ’da 24 Ocak tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası tanınan ek sürede ve 5.3 büyüklüğündeki depremde Elazığ merkez mahallelerden hak sahibi olanlar için bin 894 deprem konutunun kura çekimi gerçekleştirildi.  

AFAD ve TOKİ işbirliği ile yapımı tamamlanan konutların kura çekimi saat 09.00’da başladı. Kura çekimleri İl Afet ve Acil durum Müdürlüğü’nde noter huzurunda yapıldı.

TORAMAN: DEPREMİN ARDINDAN TESLİM EDİLEN KONUT VE İŞ YERİ SAYISI 15 BİN 784’E ULAŞMIŞ DURUMDA

  Bugün önemli bir kura çekimi için bir araya geldiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, "Bin 894 tane hak sahibi vatandaşımızın konutları belirlenecek. Bu güne kadar çektiğimiz kuralar içerisinde ciddi manada konuta tekamül eden kuralardan bir tanesi olacak. Son 2 aylık dönemde 5 bin 828 konutun kurasını çekmiştik ve hızlı bir şekilde bunların teslimine devam ediyorduk. Salı günü bunlara ilave olarak 379 tane konutun kurasını çektik bunlar köy konutları kurasıydı. Bugünde bin 894 tane ilimiz merkezde çok katlı afetten dolayı hak sahibi olan vatandaşlarımızın kurasını çekeceğiz. Böylece başlangıçtan bugüne kadar kurasını çekmiş olduğumuz konut ve iş yeri sayısı 15 bin 784’e ulaşmış durumda. Bu vesileyle şunu da belirtmekte fayda var 2020 Ocak ayında meydana gelen depremden dolayı hak sahibi olan vatandaşlarımızın hemen hemen tamamını hukuki itilafları, mirasa ilişkin itilafları bir kenara bırakarak söylüyorum tamamının kurasını çekmiş durumdayız. Bu şu demek 6.8 büyüklüğündeki depremi ile ilgili hak sahibi olan vatandaşlarımızın konutlarını belirlemiş onlara anahtarlarını teslim edebilecek durumdayız. 6.8 büyüklüğündeki depremden dolayı hak sahipliği süreci tamamlandıktan sonra malumunuz bir ek süreyle yeniden vatandaşlarımızın müracaatları alındı. Bu 6.8'lik depremden etkilenen ek süreden müracaat eden vatandaşlarımızın da kuralarını bugün çekmiş olacağız. Dolayısıyla büyük ölçüde Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremin oluşturduğu hasar telafi edilmiş durumda" dedi.

TORAMAN: KISA SÜREDE BU KADAR İMALATIN YAPILARAK TESLİM EDİLMESİ BÜYÜK BİR BAŞARIDIR

 Aralık 2020'de meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremden dolayı oluşan hasarların telafisi için de bir hayli yol kat ettiklerini aktaran Vali Toraman, "İnşaatı devam eden ve peyderpey teslim edeceğimiz konutlarla beraber inşallah yakın zamanda 5.3 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlarımızın da hasarlı konutlarını telafi etmiş olacağız. Elazığ merkezinde bugün kurasını çekeceğimiz bin 894 konut Yemişlik bölgesinde 6., 7., 8., 9. ve 10’ncu etaptan oluşuyor. Şuanda Elazığ merkezde rezerv alanlarda inşaat faaliyetleri devam eden yalnızca Yemişlik 11 ve 12’nci etaplar var. Onlarında inşaatları devam ediyor. 11 ve 12’nci etaplarda da toplam 653 konutun inşası devam ediyor. Bunu da tamamladığımızda Elazığ’da rezerv alanlarda afetten dolayı konut imalatı tamamlanmış olacak. Kentsel dönüşüm alanların da şuan da inşaatı devam eden yalnızca Rüstempaşa 1’inci etap var orada da yaklaşık yüzde 80 fiziki seviyedeyiz. Onlar da tamamlandıktan sonra dağıtımını yapacağız. Bir de Kızılay Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm inşaatı devam ediyor. Orada da 18 vatandaşımızın dava açmasından dolayı bir kısım blokların imalatı gerçekleştirilemiyor onun dışında hukuki istinafın olmadığı alanlarda TOKİ imalatları hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşallah oraları da tamamlayacağız. Elazığ’da kentsel dönüşüm konut imalatları bunlarla birlikte tamamlanmış olacak. 5.3 büyüklüğündeki depremden kaynaklanan bir konutlar da bir taraftan devam ediyor. İnşallah onları da tamamladığımızda Elazığ’da depremden dolayı kaynaklanan bütün bina hasarlarını ve yıkımı telafi etmiş olacağız. Bu kadar kısa sürede bu kadar imalatın yapılarak teslim edilmesi büyük bir başarıdır.

Kura çekimleri Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonlarından canlı olarak yayınlandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2021, 14:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
yardımmm
yardımmm - 2 ay Önce

sonuçlara nereden ulaşabiliyoruz

Depremzede
Depremzede - 2 ay Önce

24 Ocak 2020 den beri ağır hasarlı evimden dolayı ev çıkmasını bekliyorum. Bu nasıl adalet 3276 hak sahipli kurada 1894 ev var. Osman pıhtılı yönetimindeki AFAD neti amaçlamaktadır? Vali bey neden bu saçma ve adaletsiz durumu görmezden geliyor?

Polat
Polat - 2 ay Önce

Depremzede olan kardeşlerimiz için hayirli olsun halan evlerini teslim edilmeyenlerin de inşAllah en yakın zamanda düzenlerini kurmalarini.rabbimden niyaz ediyorum....
Bilgisi olan varmı bizde artan evlerden almak istiyoruz.
Acaba toki kaç adet fazla konut inşaata etti

Fidan soy
Fidan soy - 2 ay Önce

Toki

Taha
Taha - 2 ay Önce

Sonuçlar nerden aciklanacak yaaa

Bahtsız Bedevi
Bahtsız Bedevi - 1 ay Önce

Evimiz 24 Ocak depreminden ağır hasarlı olarak yıkıldı 20 aydır Doğukent konteynerda kalıyorum. Hak sahibiyim ama Bir türlü nasip olmadı .2 evi olupta TOKİ'den ev sahibi olupta kiraya verenler var. Allah hakkımızı afat yetkililerinden sorsun.6.8 deprem mağdurlarının mağduriyetini gidermeden üstelik konteynerda kalan hak sahiplerinin.11 ay sonra olan 5.3 depremi mağdurlarılariyla aynı kuraya dahil edilmemiz hangi akla mantığa sığar cenabı Allah'a havale ediyorum

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109