Elazığ’da Çilek Zamanı, Kasa Kasa Satılıyor

Elazığ’a özgü aromasıyla ile meşhur olan ‘Uluova’ bölgesine has organik çilekte hasat başladı, kasa kasa satılarak hem çiftçiye hem de mevsimlik işçilere ekonomik kazanç sağlıyor.

Elazığ’da Çilek Zamanı, Kasa Kasa Satılıyor

 Uluova bölgesine özgü, tadı ve aromasıyla yöre halkının vazgeçilmezi olan çilekte hasat başladı. Geçen yıllara oranla yaşanan iklim değişikliği sebebiyle rekolte de düşüş meydana gelse de tarlalar da mevsimlik işçiler çalışmalarda yer aldı.

Sabah erken saatlerde mesaiye başlayan çevre köylerden işçiler, hem günlük olarak topladıkları çilekleri aracılarla alıcılara ulaştırarak pazarda yerini almasını sağlıyor hem de ekonomik kazanç elde ediyor. Çilekler geçen seneki gibi kilogram tarladan 11 liraya, tezgahta ise 15-16 liraya  satılıyor.

  ERBAY:YAĞIŞLARIN AZLIĞI VERİMİ YÜZDE 50 DÜŞÜRECEK

 Bu yıl çilek sezonunu açtıklarını belirten Kavaktepe köyünden üretici Turgut Erbay, “İlk hasada ‘bismillah’ dedik. Kardeşimle birlikte 30 dönümlük çileğimiz var. Suyumuz akarsu olduğu için su konusunda çok sıkıntı çekmiyoruz. Çileğin 4 gün gibi bir sezonu var. Bizimki 10’uncu aya kadar devam ediyor. Toptancı arkadaşlarımız gelip alıyorlar. Onlar da götürüp merkezde pazarlıyorlar. Pazarlamamızda biraz sıkıntı oluyor. Çileğimiz daha yeni çıktı ama satışlarda zorlanıyoruz. Biz de ilaç olayı olmadığı için doğal olarak yetişiyor. Yılda 60-70 ton verim almamız lazım ama yağışların olmamasından dolayı bitki strese giriyor ve verim yüzde 50 düşecek. Geçen yıl ile bu yıl girdileri arasında yüzde yüz fark oldu. Geçen yıl 11 ile 15 liradan verdiğimiz çileği bu sene yine aynı fiyattan veriyoruz” dedi.


  DEVECİ:GÜNLÜK BİN KASA ÇİLEK SATILIYOR

  Bölgede çilek toptancılığı yapan Duran Deveci bu yörenin çileklerinin aromasından dolayı çok sattığını belirterek, “Harput’tan gelip köylülerden çilek topluyorum ve Elazığ merkezde satışını yapıyorum. Bu ovadaki köylerinin çilekleri çok meşhurdur. Kokusuyla ve tadıyla bir Elazığ çilek zamanını bekliyor. Buradaki 5-6 köyden çilek alıyoruz. Çilek ister 5 kasa ister 10 kasa çıksın, köylüleri hiç mağdur etmiyorum. Ben de alıp ya kendim satıyorum ya da marketlere satıyorum. Ağabeyimle birlikte çalışıyoruz. Yaklaşık 600 kasa çileği sadece marketlere veriyorum. Günlük bin kasaya yakın çilek satıyoruz. Benim gibi başka arkadaşlar da var. Köylüyü mağdur etmemek için uğraşıyoruz ama bu çileğimizin tadı bambaşka” şeklinde konuştu.

 

  SÜSLÜ:MEVSİMLİK İŞÇİLERİN MESAİ ZAMANI 

  Çilek toplamaya gelen 2 çocuk annesi Zeynep Süslü ise “11 yıldır bu işlerle uğraşıyoruz. Mevsimine göre çileğe ve diğer tarla işlerine gidiyoruz. Biz bu işi seviyoruz ve Turgut ağabeye her sene gelip çalışıyoruz. Ayrıca çoluk çocuğumuza da destek sağlıyoruz. Çok şükür. Geçimimizi bununla yapıyoruz. İşe sabah saat 07.00’de geliyoruz, akşam 17.00’de de bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 12:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selami Sever
Selami Sever - 5 ay Önce

Şehirlerarası geçerken nerden alabiliriz acaba yolüstü

Selami Seker
Selami Seker @Selami Sever - 5 ay Önce

Sağolasın gardaş sizin köy galiba reklamıda yapıyosun haa seni zırtto sıçacak yerde var demi köyde

Yolüstü
Yolüstü @Selami Sever - 5 ay Önce

Yolüstü köyünde alabilirsin.

SIRADAKİ HABER

banner103