Elazığ’da İlk Deprem Konutları Tamamlandı, 7 Ayda Yeni Bir Dilek Sitesi Dikildi

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrasında birçok mahalle şantiyeye alanına dönerken, 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Apartmanı’nın olduğu bölgede yapımına başlanılan 9 bloklu 179 konut tamamlandı.  

Elazığ’da İlk Deprem Konutları Tamamlandı, 7 Ayda Yeni Bir Dilek Sitesi Dikildi

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8’lik depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde 20 binden fazla konut ise ağır hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda ilk temel depremde 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Sitesi’nin olduğu yerde atılarak başladı.

O bölgede yıkımların tamamlanmasının hemen ardından başlayan çalışmalar 7 ayda tamamlandı,  Harput mimarisinden esinlenerek 9 bloklu 179 konutun bulunduğu site 7 ayda yapılıp tamamlanarak, depremzedelere verilecek duruma geldi. 

 Deprem nedeniyle bir taraftan yıkım işlemleri sürerken, diğer taraftanda  TOKİ koordinesinde yeni konutların inşaatları da bir bir yükselmeye devam eden kentte,yıl sonuna kadar 10 bin konutun tamamlanmasının hedeflendiği kaydedildi. Öteyandan depremin birinci yılı olan 24 Ocak’ta ise tüm konutların tamamlanması için ise çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü aktarıldı.

  VALİ YIRIK:"DİLEK SİTESİNİN OLDUĞU YERDE 179 KONUTUMUZ BİTMİŞ DURUMDA"   

Vali Erkaya Yırık, il genelinde 21 bin 543 ağır hasarlı ve yıkık yapının tespit edildiğini belirterek,"Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanımız, İçişleri Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi ve AFAD başkanlığı tüm imkanlarını yıkılan binaların tekrar yıkılması için seferber etmiş ve yoğun bir çaba harcanmıştı. Bugün geldiğimiz noktada depremde en fazla hasar gören Sürsürü Mahallemizdeki Dilek Sitesinin olduğu yerdeyiz. Burada 179 konutumuz artık bitmiş durumda. Artık son rötuşlar yapılıyor. Biten konutlarla birlikte artık vatandaşlarımız her türlü afete dayanıklı ve mukavemetli modern konutlarında bundan sonraki yaşamlarını sürdüreceklerdir” dedi.

   

  17 BİN KONUTUN İNŞAAT ÇALIŞMASINA BAŞLANDI

  Depremin yıkımından sonra TOKİ tarafından 20 bin civarında konutun planlamasının  yapıldığını anımsatan Yırık, “Planlama sonrasında 17 bin 543 adette  projesini bitirilerek inşaat çalışmasına başlandı. Yapımı devam eden konutlarımız da var. Depremin üzerinden 1 sene geçmemesine rağmen Devletimiz yapmış olduğu yoğun çalışmalarla tüm imkanlarını ilimize seferber etmesiyle birlikte vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. İnşallah vatandaşlarımızın mağduriyetleri kalmayacak. Sadece il merkezinde değil köylerde de aynı şekilde çalışmalar devam ediyor. 135 köyümüzde yıkılan konutlar vardı 18 köyümüzde şuanda 265 konutunda yapımına başlandı ve devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
sem
sem - 2 yıl Önce

gidin bakın mustafa paşa gözebaşı sokak 7 aydır temel açılmş çivi çakılmamış mütehit adamların bence parasını ödemediğinden çalışmıyorlar kira yardımı bitti mustafa paşa mevlana caddesi yazın bir kenara 2 yılda teslim edilmez bence yetkiliiler acil müdahale etmeli oraya

Deniz
Deniz - 2 yıl Önce

Diğer siteler çıkmaz ayda teslim edilecek herhalde

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Dilek sitesi yıkıldı, baştan yapıldı, neredeyse teslim edilecek ama bizim ağır hasarlı binamız hala kale gibi duruyor yerinde, madde bağımlılarına fuhuşçulara yuva oldu. Göz boyamak için medyada sıkça dile gelen üç beş yer yapıldı, teslim edildi. Halkın geri kalanı perişan vaziyette. Konteynerlere tıkılıp kaldık. Ne ses ne seda ne de bir gelişme.. Ne diyelim Allah sorsun hakkımızı

Kürşat
Kürşat - 2 yıl Önce

Ey vatandaş,iyi dinle her evi yikilana devlet ev yapar verir diye birşey yok,hala anlamadınız mi?Şehir kentsel dönüşüm kapsamına alındı,sadece düşük faizli kredi verecek sen veya sizler,bizler muteahhitle anlaşıp yaptıracağız,tamam.Devletin başka görevi yok,ne ev yapması arkadaş,devlet kimin parasını kime aktaracak,böyle bir dünya yok.Yikim görevi bile olmamasına rağmen bizim adımıza yikiyor,ve bizim almamız gereken "Risk analiz raporunu" bile yıkım işini alan yukleniciye yükleyerek ayrı bir kıyak daha çekti,daha ne olsun,artı birde kamu kurumu TOKİ yi de devreye sokarak yapım işinide üstleniyor,tabi belli bir maliyeti bize ödetmek şartıyla,daha ne kaldı.Yapilanlara bakınca yılsonu itibariyle yaklaşık 11 bin konut bitince İnşAllah rahatlayacagiz.Bunun dışındakiler e inanmayın, hikayelere kanmayın. 7 ayda sihirbaz bu kadarını beceremez, sabırlı olalim,fitneye fırsat tanimayalim.Vesselam.

Kürşat Beg
Kürşat Beg @Kürşat - 2 yıl Önce

Kardeş senin altın kuru galiba neden milletvekili felan olmadın. Boş davul gibi ses çıkarma. Devletin asli görevi depremde zarar görenlerin evini yapıp teslim etmek ve de karşılığında çok az miktarda para almak. Poşete bile %18 kdv ödüyorsun. Ona göre düşün. Devlet vatandaşın yanında olacak...

..
.. - 2 yıl Önce

artık açıklayın ne zaman teslim ne kadar borç kimsede birşey demiyor bir balkon küçücükk

Nn
Nn - 2 yıl Önce

Dilek sitesini anladık da diğer tokiler ne zaman verilecek yani sürekli dilek sitesini söylüyosunuz

Nn
Nn - 2 yıl Önce

Dilek sitesini anladık da diğer tokiler ne zaman verilecek yani sürekli dilek sitesini söylüyosunuz

Kürşat
Kürşat - 2 yıl Önce

Yalnız şu yanlışı da ifade etmeden geçmeyelim Şu biten dilek sitesini görünce içiçe girmiş,karşılıklı balkondan tokalaşir şekilde dar yapılar yerine, 9-10 katlı akıllı,güneş panelli yüksek binalar yapıp çevresi daha geniş park,bahçe,sosyal tesis alanı oluşturup daha ferah bloklar şeklinde olsaydı,hem alandan kazanır,hemde daha fazla yeşil alan oluşturulabilirdi.Boyle kasaba lojmanı şeklinde olması hic yakışmadı.Bir ikinci sınıf vatandaşların oturduğu konutlar olgusu ile karşı karşıya bir hava veriyor.Bu beş kat saçmalığına bir son vermemiz,çağın gereklerine uygun mimarisi ile prestij yapilar ortaya çıkarmamız lazım.Bari geri kalanlarda bunu uygulayalım.Cunku merkezde arsa üretmemizin başka çaresi yok.

Hacı
Hacı @Kürşat - 2 yıl Önce

Müteahhit misin?


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109