Elazığ’da Kira Fiyatları El Yakıyor  

Elazığ’da depremden sonra yapılan 20 bin konuta rağmen kiralardaki artış devam ediyor. 

Elazığ’da Kira Fiyatları El Yakıyor  

Elazığ’da geçtiğimiz yıl meydana gelen deprem sonrası fırsatçıların fahiş oranda arttırdığı kiralık ev fiyatları, kentte 1 yıl içinde binlerce konutun yapılmasına rağmen hala düşmedi. Elazığ'da bazı mahallelerde kiralık ev fiyatları 4 bin lirayı aşarken, yüksek fiyatlar kiracıları kara kara düşündürmeye başladı.

Elazığ'da 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6.8’lik depremde 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde binlerce konut ise ağır hasar gördü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı. Bu süreç içerisinde kentte kiralık konut fiyatlarında fahiş derecede artış yaşandı.

Yapılan ve teslim edilen evlere rağmen kira artışı düşmek yerine hızla yükselmeye devam etti. Bazı mahallelerde 4 bin lirayı aşan kira fiyatları vatandaşları kara kara düşündürürken Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, kentte ev sektöründe yüzde 60-70 oranında kira artışının yaşandığını söyledi. 

ALBAYRAK: ELAZIĞ’DA EV SEKTÖRÜNDE KİRADA YÜZDE 60-70 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI

Yaklaşık 13 senedir emlakçılık yaptığını belirten Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, “kendilerinin kentte yapılan konutların ardından kiraların düşmesini beklediklerini fakat şimdiye kadar herhangi bir düşüşün yaşanmadığını söyledi. Albayrak, "Bunun nedenleri şunlar, buralarda yıkım yeni başladı. Biz bütün evlerin bir defada yıkılacağını düşünüyorduk. TOKİ’ler tamamlanınca vatandaş bir defada taşınır. Ama böyle olmadı. Şuan TOKİ’lere taşınan arkadaşların evleri boşalınca, evleri yeni yıkılan arkadaşlar oraya taşınıyor. O yüzden fiyatlar biraz yüksek devam ediyor. Şuan Elazığ’da ev sektöründe yüzde 60 -70 arası kira artışı yaşandı. Fırsatçılık yapan da oldu, vatandaşına destek olan da oldu. Ev verirken hasar kaydı belli olsun 100 lira aşağı isterim diyen de oldu, bin liralık eve 2 bin lira isteyen de oldu. Deprem Elazığ’ı 5 sene geriye götürdü. Ev fiyatlarının ise en geç bir sene içinde düşeceğine inanıyorum. TOKİ’lerin tamamlanması ve burada oturanların 1 sene içerisinde taşınması halinde evler çoğalacağı için kiraların düşeceğini düşünüyorum" dedi.                 

    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ 23
Elazığ 23 - 5 gün Önce

Bir de şu açıdan bakmak lazım. Ev fiyatları uçtu. 500-600 binlik evi sana 750 liraya kiraya verecek değiller herhalde. Her şeyin bir bedeli var.

23
23 @Elazığ 23 - 5 gün Önce

Birde şu açıdan bakmak lazım 500 600 bin TL para var ama ihtiyacın olmamasına rağmen ev alıyorsun. Sonra müteahhitten yediğin kazığı o eve ihtiyacı olandan çıkarmaya çalışıyorsun. Asgari ücret 2835 lira bu insanlar ne yesin ne içsin...

2323
2323 - 5 gün Önce

20 bin lira v yapılmış ama çoğu dağ başında , artı fiyatlar yüksek piyasa bozuk Allah olmayana yardım etsin herşey 2 katı bu donemdee

SIRADAKİ HABER

banner103